Dondurulmuş anne sütü ile uçak yolculuğu???

shantaram soruyor: 10

merhaba nurti anneleri bi arkadaşımın sorusunu sizlere danışmak istedim tecrübesi ,bilgisi olan varmı acep?? dondurulmuş anne sütü nasıl taşınır bilen var mı? Termal çantalarında dondurulmuş olarak ne kadar kalır (tavsiye ettiğinz çanta var mı)? Ve uçakta taşımak sorun olur mu (el bagajında sıvı kısıtlamasından dolayı)

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


fistikcik

Dondurulmuş olarak taşımak biraz problemli. Termal çantalar bir derede ısıyı korusa da ne kadar süre çözünmesini engellerler, emin değilim. Avent'in ve Medela'nın anne sütü taşıma çantaları var, ancak sanıyorum onlar dondurulmuş değil, yeni sağılmış sütü sabit sıcaklıkta tutmak için öngörülmüşler. Bu firmaların servislerine telefon edilebilir.

Termal bir çanta içinde bagaja vermek belki bir çözüm olabilir. Ne de olsa uçak bulutların üzerindeyken bagaj kısmındaki sıcaklık çok düşük. Ama bu da teyid edilmesi gereken bir bilgi.

Mümkünse dondurulmuş yerine yeni ya da bir-iki gün önce sağılmış süt taşısın. Okyanus ötesi uçmuyorsa, bir kaç saatlik bir yolculukta oda sıcaklığında anne sütüne hiç bir şey olmaz. Aynı şekilde sıvı sütleri bagaja da verebilir. Ama çözdürülmüş süt olmaz tabii ki.


TATLI_CADI

sabit sıcaklıkta muhafaza edilecek ilaçlar buz aküsü ile taşınır.ona göre bir çanta ayarlayıp,uçuşa da uygun; bütün sütü akülerle taşıyabilir


maavii

Universitedeyken Marasli bir arkadadasim marastan diyarbakira dondurma getirmisti... soklattim demisti ve harikaydi... bicakla kesmistik... Belki bu soklatma islemi isine yarayabilir... :) sorunsuzi yolculuklar arkadasina...


ipekkusgoz

Çok uzun süre mi kalacak o yüzden mi donduruyor. Kısa süreli ise dondurmasına gerek yok.Ben de bir gece kalmıştım ve soğuk muhafazalı çanta ile taşımıştım.Eğer dondurmak zorundaysa kuru buz imkanı da var ama yurtdışında nasıl bulur bilemiyorum.


neretva

En iyisi havayollarını aramaktır diye düşünüyorum. Sonuçta ısıya duyarlı ilaç vs. taşınıyor. Bu konudaki prosedürü onlar bilir. Ne tür çantayı hangi şartlarda kabul edeceklerini söylerler. En garantilisi içi cam olan, donduruculu çantalar. Ama bunlarda genelde aşı veya ilaç taşınır ve benim gördüklerim küçük. Belki bir yerden kiralanabilir.shantaram

teşşekkür ederim arkadaşlar.istanbuldan antalyaya gidiyor iş için.orda bebeğe babası bakacak.orda süt sağmaya vaktim olmayabilir dedi evdeki  sütlerini götürmek istiyor.(3 gün için)


ipekkusgoz

Antalya'ya uçakla gideceklerse bence işi daha kolaylaşmış olur.Kuru buz çok rahat bulur ama ona gerek kalmadan buz aküleriyle bile götürür diye düşünüyorum.


Elcino_mutluatolye

Ben sutumu 12.5 ay sagarak verdigim icin yanimda sutle her yere gittim :) Avrupa'da bile cocugun sutu/mamasi denilince akan sular duruyor, ucaga rahatca alabiliyorsunuz. Ben Avent'in termal cantasinda buz akusuyle destekleyerek tasiyordum...sedademirez

Eğer kabul edersen Isıya duyarlı ilaçların uluslararası taşımacılığında kullanılan ilginç bir ürün var elimde.ben zamaninda Cook kullandım.plaka seklinde buzluna atıyorsun dondugunda çıkarıp normal soğutucu çantana yerlestirip ustune de sütlerini,mamalarını vs.. Yerlestirip kullanıyorsun.adresinigonderirsen kargolayabilirim sana:)


shantaram

sedademirez teşşekürler size bi mesaj attım  gözünüzden kaçmasın diye burdanda söyliyeyim
 dedimCevaplamak için Üye ol