çocuk doktoru, bayan mı yoksa erkek mı seçilmeli ?

Kozzy soruyor: 10

Merhaba,

Şu anda devam etmekte oldugumuz doktorumuz erkek. Kendısınden şu an ıcın memnunum, muayene dısında ulasılabılırlıgı bıraz düşük sayılsa da hastane ortamında bızı karsılaması, ogluma olan ılgılı ve muayenesı gayet basarılı dıye dusunuyorum. Gerçi şu ana kadar yalnızca tek bır cocuk doktoru ıle muhatap oldum, baska bır cocuk doktoru ıle kıyaslama şansım olmadı ne yazık kı... kısacası; kımı kımınle ve nasıl mukayese edecegımı de bılmıyorum.

ek gıdaya bu ay gectık, ılk basta muhallebı ve meyve suyu-meyve puresı ıle baslamamızı ve 1 ay boyunca bu sekılde devam etmemızı soyledı.  1 ay boyunca tatlı yıyen cocuk sonrasında sebzerele nasıl adapte olabılır ?

hazıran ayında dr umuzu degıstırmeyı dusunuyoruz ( sıgortamız kendısı ıle anlasmalı degıl )

acaba bayan doktorlar ( anne olanlar ) işin cefasını ceken taraf oldugu ıcın bıraz daha pratık davranabılırler mı ? kendılerı de bu aşamalardan gectıklerınden daha empatı sahıbı olabılırler mı ? ornegın ; ben sımdı ogluma elma, armut gıbı tatlı besınlerden sonra sebzelerı nasıl yedırecegım ? bunu yaparken nasıl bır yıpratıcı surec bızı beklıyor olacak ?

ıstanbul'da oturuyorum.

anadolu yakasında.

* empatı sahıbı

* ıyı not alabılen ( bır sonrakı randevuda gecen ay konustuklarınızın ozetını yapabılen )

* kolay ulasılabılır olan ( maıl attıgımda en gec ertesı gun donus yapabılen )

* 2 kez aradıgımda telefonunu acamazsa musaıt oldugunda kendısı donus yapan

* ek gıda vs ıle ılgılı dokuman vs veren

* cok ılac yanlısı olmayan

* guleryuzlu ( boyle olmayan ınsanların karsısında donup kalıyorum ne yazık kı, tüm şevkim kırılıyor )

* her defasında cocugu soyup detaylı muayene yapan ( bezını cıkarıp bakan vs )

boyle bır bayan doktor varsa eger bana onerebılecegınız, onerılere acıgım.

teşekkürler

özlem

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


bcos

Kadın erkek ayrımı yapamayacağım fakat çocuk sahibi, özellikle küçük çocuğu olan doktorların farklı olduğuna inanıyorum... geçenlerde çocuğu olan ve çocuğu olmayan iki doktor (farklı branşlar) ile arka arkaya muayenemiz vardı, belirgin bir fark vardı aralarında, çocuğu olmayan doktor empati yapamıyordu, anlatamadım bir türlü derdimi...bazen teoride çok mantıklı gözüken uygulamalar pratikte gerçekleşemiyor... Yaşamış olan anlıyor..


besgi

dr. müjgan oral ( http://www.jineped.com/uzm-dr-mujgan-oral) farklı bakış açıları kazandırır

dr. bülent baştürk (http://www.semahastanesi.com.tr/doktor/142/uzm-dr-bulent-basturk.aspx) erkek;  iki çocuğu var ve işin cefa boyutunu da eşiyle paylaşmış olduğundan ben çok rahat ettim, bir arkadaşımla paylaşıyor gibi geçer randevuları, üstelik ilaç konusunda da cimri 
ek gıda konusunda tüm doktorlar sihirli değneği alıp sallayabilirsiniz gibi davranırlar, bu, bence kendinizi yetersiz görüp kötü hissedip yedirebildiğinizin en fazlasını yedirebilmeniz için :)))


besgi

ben doktorlara acıyorum bir anlamda

hepimizin mesleği var hepimiz insanız, işimizi yanlış eksik yaptığımız zamanlar da olmuştur
burada insan sağlığı şöyle önemli böyle hassas temelleri var böyle parametrelerle geleceğe taşınır münazarası yapmayacağım bu konuda herkes hemfikir
biz mesleğimizi bir defa yanlış yaptığımız zaman karalanmıyoruz işaretlenmiyoruz müşterisiz kalmıyoruz
ama drlar bunu yaptığı zaman bu kötü tecrube ağızdan ağıza yıldan yıla aktarılıyor en azından bir şans daha verilmeli, yerme yapmadan evvel  


Cansu88

Çamlıca medıcana pelın hnm var.ısteklerınıze cevap verıcegını düşünüyorum


sevdaybike

canım cinsiyetin pek bi önemi olduğunu düşünmüyorum, önemli olan hekimin tecrübesi ve çocukla olan iletişimi derim. örneğin benim kızımın şuanki hekimi 3. dr. Hepsinden de memnun kaldık...Ama ilk hekimimiz prof hoca idi ayrı bir güveni vardı bende, ikinci hekimimiz bayandı, ama kızım muayenelerde 1 yaşında geçirdiği küçük bir kaza neticesinde ağzına atılan dikiş nedeniyle hekim korkusu olduğundan bayan olan hekimimize aşırı tepki gösteriyodu, şuanki hekimimizde tamamıyle çocuk delisi olan bi hekim (erkek), kızımı prenses gibi karşılıyo, muayenede kızım biz demeden ağzını açıyo, karnını açıyo,,, yani burada ben anne ve babanın yanında çocuğun da hekimle olan iletişimine de önem veriyorum...ipekkusgoz

Ben de cinsiyet ayrımı yapmıyorum. Oğlumun şu anki doktoru erkek ve bizden 2,5 ay büyük kızı var. Bu bana büyük güven veriyor. Her seferinde  'ben de kızıma veriyorum' ya da 'benim kız da yapmadı daha ' vs vs şeklinde bir muhabbete dönüşüyor olay. Bu hoşuma gidiyor.


BanuCan

Memorial Esra Dolar'ı önerebilirim, bütün isteklerini karşılayabilir. Öncesinde de Esra Hanım'ın eşine gidiyorduk zaten :)


mert_mert

kişinin yapısına göre değişiyor bu cinsiyet kavramı.mesela biz ufakken hizmet hastanesinde bayan doktora gidiyorduk sonra büyüyünce hastalık ve doktordan beklentimiz büyüdüğü için başka hastaneLER başka doktorLAR arayışına girdik.şimdi karışık doktorlara gidiyoruz.hiç belli olmuyor.

  ama ek gıda olarak inanın her doktor farklı ve her anne farklı gıdayla başlamış oluyor.bana mesela doktor elma püresi demişti ama annem yoğurt verdirdi :) zaten ek gıda derken 1 ay boyunca hep meyve püresi muhallebi olmuyor.2 3 gün püre sonraki gün yoğurt sonra 2 3 kaşık sebze püreleri.yani deneme yanılma yoluyla.sanırım doktorla aranızda bir yanlış anlaşılma oldu.ek gıda ile alakalı ben olsam doktor değiştirmem.bir sürü kaynak var bununla alakalı netden annenizden bununla alakalı destek alabilirsiniz.sonrasında iplik söküğü gibi gelir.hastalık ve diğer konularda memnunsanız yaklaşımından bence değiştirmeyin doktoru çünkü 1 yaşa kadar aynı doktor bence önemli.(ben ek gıda geçişimde annem destek olmuştu ve sorunsuz atlattık şimdide hiç yemek seçmeyen bir oğlum var genel olarak tüm yiğenlerimde öyle )fistikcik

Merhaba,
Doktorunuzun erke ya da kadın olmasının gerçekten bir önemi yok. Önemli olan hastasına değer veren, sizi dinleyen, sorularınızı cevaplamaktan gocunmayan, endişelerinizi anlayışla karşılayıp yeterli açıkamalar yapabilen bir doktor olmasıdır. Kendi çocuğu olan bir doktor belki bir açıdan avantajlı olabilir. Ama daha çocuğu olmayan bir doktora sırf bu yüzden olumsuz yaklaşmazdım.

Doktorunuzun size önerilerinde takımanız gereken nokta "tatlıyla başlayan çocuk sebezelere nasıl alışacak" değil bence. Anne sütünün hiç tadına baktınız mı ? İnsanın içini bayacak kadar tatlıdır. Demek ki ek gıdaya hangi tatla başladığınızın bir önemi yoktur.

Ancak size yaptığı öneriler arasında sorgulayabileceğiniz başka bir nokta var : muhallebi. Şahsen muhallebiyi gereksiz, hatta sakıncalı oabilecek bir besin olarak görüyorum. Muhallebi yerine yoğurt verseniz daha yerinde olur, hatta bu düşüncenizi doktorunuzla da paylaşabilirsiniz.


mert_mert

muhallebi konusunda fıstıkçığa katılıyorum sanki çocukda pof bir kilo yapıyor.belki arada sırada verilebilir değişik altarnatif açısından ama muhallebi yerine yoğurt daha yerinde.birde ben kendi sütümün tadına baktım ama tadı yoktu :) hiç hoşuma gitmedi tadı formül sütlerinkine yakındı .Cevaplamak için Üye ol