çocuk doktoru, bayan mı yoksa erkek mı seçilmeli ?

Kozzy soruyor: 3

Merhaba,

Şu anda devam etmekte oldugumuz doktorumuz erkek. Kendısınden şu an ıcın memnunum, muayene dısında ulasılabılırlıgı bıraz düşük sayılsa da hastane ortamında bızı karsılaması, ogluma olan ılgılı ve muayenesı gayet basarılı dıye dusunuyorum. Gerçi şu ana kadar yalnızca tek bır cocuk doktoru ıle muhatap oldum, baska bır cocuk doktoru ıle kıyaslama şansım olmadı ne yazık kı... kısacası; kımı kımınle ve nasıl mukayese edecegımı de bılmıyorum.

ek gıdaya bu ay gectık, ılk basta muhallebı ve meyve suyu-meyve puresı ıle baslamamızı ve 1 ay boyunca bu sekılde devam etmemızı soyledı.  1 ay boyunca tatlı yıyen cocuk sonrasında sebzerele nasıl adapte olabılır ?

hazıran ayında dr umuzu degıstırmeyı dusunuyoruz ( sıgortamız kendısı ıle anlasmalı degıl )

acaba bayan doktorlar ( anne olanlar ) işin cefasını ceken taraf oldugu ıcın bıraz daha pratık davranabılırler mı ? kendılerı de bu aşamalardan gectıklerınden daha empatı sahıbı olabılırler mı ? ornegın ; ben sımdı ogluma elma, armut gıbı tatlı besınlerden sonra sebzelerı nasıl yedırecegım ? bunu yaparken nasıl bır yıpratıcı surec bızı beklıyor olacak ?

ıstanbul'da oturuyorum.

anadolu yakasında.

* empatı sahıbı

* ıyı not alabılen ( bır sonrakı randevuda gecen ay konustuklarınızın ozetını yapabılen )

* kolay ulasılabılır olan ( maıl attıgımda en gec ertesı gun donus yapabılen )

* 2 kez aradıgımda telefonunu acamazsa musaıt oldugunda kendısı donus yapan

* ek gıda vs ıle ılgılı dokuman vs veren

* cok ılac yanlısı olmayan

* guleryuzlu ( boyle olmayan ınsanların karsısında donup kalıyorum ne yazık kı, tüm şevkim kırılıyor )

* her defasında cocugu soyup detaylı muayene yapan ( bezını cıkarıp bakan vs )

boyle bır bayan doktor varsa eger bana onerebılecegınız, onerılere acıgım.

teşekkürler

özlem

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


karlarkralicesi

Dr konusunda değil ama ek gıda konusunda şunu söyleyebilirim ki benim çok korktuğum bir konuydu ama herşey çok kolay oldu ne verirseniz verin zaten çocuğunuz sizi yönlendirecektir içiniz rahat olsun.


nadia

Kesinlikle dr. kadin olmali. Bir donem cok unlu bir erkek prof.a gidiyorduk. Esi de cocuk dr.u. Bir gun erkek olan dr. (yani bizim dr.) olmadigi icin esi bakti kizima, sonra da beslenme ile ilgili filan konusuyorduk, ama X bey su kadar yemesi lazim demisti dedigimde "acaba o hic cocuga yemek yedirmis mi


ozdeka

Erkek veya kadın farketmemeli tabiki ama çocuk sahibi olmanın bir insanın bütün bakış açısını değiştirdiği doğru, bu sadece doktorlar için değil anne baba olan her birey için geçerli bence. Bir bayan doktor anne olduktan sonra ne kadar empati yapabiliyorsa bir erkek doktor da o kadar yapabilir diye düşünüyorum, erkek doktor sadece emziren bir annenin yerine koyamaz kendini, ek gıdaya geçiş dönemini de eşiyle beraber yaşar belki tariflerde eksik kalabilir sadece. Ama doktorluk herseyden önce bilgi işi, istediği kadar empati yapsın, güleryüzlü davransın, telefonu anında cevaplasın... Önce bilgi sonra tecrübe.

Ayrıca doktorların acınacak halde olması da çok acı bir tespit gerçekten, ne yazık ki çok acımasız bir meslek. Birçoğunun deli dolu gençliğini yaşadığı yıllardan itibaren kitaplara gömülen, geçilebilecek en ağır egitimlerden geçen, başkaları 4 yıl okuyup universite mezunu olurken 6 yıl okuyup kimsenin ciddiye almadığı bir pratisyen hekim olan, doktor olduğu halde sırf bu ezikligi üzerinden atabilmek için tus gibi çok ama çok ağır bir sınava girip uzman olmak için en az 4 yılını daha ihtisas eğitiminde çürüten, bunca yılın ardından tam rahata erdim derken en az iki sene mecburi hizmet için ailesinden eşinden ayrı kalan, eşine çocuğuna ailesine ayırabileceği vakitten maksimum düzeyde çalıp mesleğine harcayan, bir mesai gününde her 3-4 dakikada bir hastayı dinleyip muayene edip tanı koyup tedavisini planlamak durumunda olan, hizmet verdigi insanlardan sözlü ve fiziksel şiddet gören, ayda bilmemkaç tane nöbet tutan, nöbet tutmadığı günlerde bile gece gündüz telefonla bütünleşmesi beklenen, sürekli okumak ve bilgilerini yenilemek zorunda olan, ideal doktor özelliklerini sıraladığınız listedeki maddelerden birinin bile ucundan bir eksik olsa kötü doktor damgası yiyen, ama ne yaparsa yapsın kimseye yaranamayan ve kazandığı hersey çok görülen başka bir meslek daha yok herhalde! Tabiki her doktor mükemmel değil tıpkı başka mesleklerde olabileceği gibi eksiği ve yanlışı olanlar var ama genel anlamda hiç de kolay bir hayat yaşamıyorlar. Mevcut kötü örnekler için konuşmuyorum tabi yanlış anlaşılmasın. Biraz uzattım ve konuyu dağıttım ama bunları söylemeden de geçemedim, kusuruma bakmayın...

Ben çok önemli bir eksiğini görmediğiniz sürece alıştığınız güvendiğiniz ve çocuğunuzu tanıyan doktordan vazgeçmeyin derim. Sevgiler...
Cevaplamak için Üye ol