öksürük

POYRAZZZZ soruyor: 5

Merhaba arkadaşlar 18 aylık oğlum çok öksürüyor bugün 2 günü dün biraz daha azdı bugün daha çok öksürüyor gecen hafta başında doktora götürmüştüm ateşi yüksekti kanındaki beyaz kürenin değeri düşmüş o yüzden antibiyotik içtik ama içerken burnumuz falan akmaya devam etti bir tek ateşimiz düştü son zamanlarda burun akıntısı çoğaldı ve 2 gündürde öksürüğe çevirdi doktor benical ver ama son aşamada tercih et yan etkisi çok olan bi şurup dedi bende vermek istemiyorum o yüzden evde pekmez tereyağ karşımından veriyorum ayağının altına vicks sürdüm ılık su içiriyorum sürekli başka ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


ilsu1610

Öksürük şurubunu ben de onaylamıyorum bir hemşire olarak 2 hafta önce bununla ilgili haberler çıkmıştı vermeyin öksürüğü engellemek iyi değildir. Ayrıca viksi göğsüne sürün ve mümkün oldukça göğsüne sıcak havlu koyun ballı ıhlamur verebilirsiniz içine kestiğimiz tırnak ucu kadar zencefil katın biraz bekletip alın tane tarçın katıp biraz bekleyip alın ballı süt içirin ama bunlar içebileceği sıcaklıkta olsun çok ılık da olmasın. Mutlaka çift atlet giydirin geçmiş olsun.


dilrubaa

Bol sivi tuketsin, ben balli limon veririm oksurukte biraz rahatlatir. Bi de elma kabugu karanfil ve karabiber kaynatip cay olarak iciririm, tabi balla tatlandirip. Daha kucuk bence vicksi pek gogsune surmeyin, kucuk cocuklarla ilgili biraz tartismali, ama ayak altina ben de suruyorum. Burnu tikaliysa cold mix damla. Gece yatmadan once belki prospan icirebilirsiniz, bitkisel bir oksuruk surubu. Genel olarak oksurugun kesilmemesi gerektigini, vucudun savunma mekanizmasi oldugunu dusunuyorum ama gece uyutmayacak kadar siddetliyse rahatlatmak icin biseyler yapmak lazim ki uyuyabilsin, vucut bira guc toplasin.

Bi de oksuruk fazlaysa tekrar bi doktora goturseniz, kizim bi kez bronsiolit oldu, en ufak oksurukte korkup hemen solugu doktorda aliyorum


mustafamami

vicks bildiğim kadarıyla iki yaştan önce göğüse sürülmüyor... 


sinemmom

bal ve kara turp kürü bizde işe yarıyor..geçmiş olsun..mnkbs

Keçiboynuzu pekmezi, öksürüğü kesmez ama balgamın sökülmesine yardımcı olur, onun için bir süre sonra öksürük kesilir, biz kullandık ve fayda gördük, tavsiye ederim. 

Bir de kesinlikle kara turp içinin oyularak ve içine bal konularak yapılan kür çok başarılı, denemenizi öneririm. Biz ikisini aynı anda uyguladığımız için kesin hangisinin iyi geldiğini söyleyemeyeceğim ancak, bronşiti antibiyotiğe rağmen atlatamamıştık, öksürüğümüz devam ediyordu, 4 gün boyunca bunları uyguladım ve tamamen iyileşti, hırıltı bile kalmadı:)Cevaplamak için Üye ol