kordon dolanması ve doğum

ceyla soruyor: 10

deneyimli anneler
bebem baş gelişinde ama boynuna 2 tur kordon dolanmış. doktorum risk almak istemiyor ve sezaryan diyor. 2 tur kordonla normal doğum yapan var mı aranızda ?

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


ceyla

Selencem bende farkında değildim karar vermişim meğer :) ama tabi son anda kordondan kurtulursa ballı kaymak olur benim için :)

hepinize teşekkür ederim! doğurunca yazarım ne oldu ne bitti :)


nurcan_eymen_efe

sevgili ceyla Allah hayırlı doğum nasip etsin.bende normal doğum diye tutturup sancılar kesilince beklemeden sezeryanla doğum yapan biriyim.sezeryan normal doğuma gönre daha kolay diye düşünüyorum o yüzden hiç korkma ve sıkıntı yapma kendine.stresli girme doğuma.zaten oğlunu görünce ağrın sızın kalmayacak o yüzden hiç sıkıntı yapma kendine rahat ol


ceyla

ne güzel insanlarsınız yaaa teşekkür ederim :))) 


ilknur

2 değil 3 tur dolanmıştı doğduğunda. Ben normal doğum yaptım ama doğumu yaparken mi dolandı öncesinde mi bilemiyoruz. Doğumdan üç gün önceki muayenede görünmedi. O günkü ultrasonda da görünmedi. Doktorum normal doğumu yaptırıp da bebeği öyle alınca, hayretler içerisinde kaldı. Tam ne dediğini hatırlamıyorum ama bir nevi mucize demeye getirdi. Doğuma kadar bir tek NSTde bile stresli çıkmadı bebeğim. Ben bilmiyordum normal doğum yaptım. Çok şükür bebeğime de hiçbir şey olmadı ama bilseydim riske atar mıydım. Hiç sanmıyorum. Aynen deli gibi sezeryandan korkmama rağmen sezeryanı tercih ederdim ama içiniz rahat etsin diye referansla başka bir doktora gidip kordonun dolandığını teyit ettirebilirsiniz. Kordon dolandığında nasıl dolandığı görünmeyebiliyorsa, belki göz yanılması doktorunuz dolandı gibi de görmüş olabilir. Bebeğin pozisyonu yüzünden. İçiniz rahat eder böylece.  


ceyla

sevgili ilknur sorunsuz bir doğum olduğuna sevindim :) benim abimde 3 tur kordonla doğmuş ama vakumla ve mosmor! annemde de bir çok büyük yırtık! ikisinde de büyük tramva olmuş!

doktorum sıkı takipte her gün nst ye bağlanıyoruz bir sıkıntı var mı diye yok çok şükür! ve har hafta doppler ultrasona giriyoruz. bende baka baka öğrendim artık kendi gözümle görüyorum 2 tur kordonu bebeğimin boynunda :( ayrıca ultrasonu çeken radyoloji doktoru ve kendi kadın doğum doktorum bir arada bakıyorlar ikisi de yanışmış olamaz herhalde. ama dediğin mantıklı yinede gidilebilir bir göz daha baksın diye. sağol önerin için :)asna

öncelikle kolay dogum, saglikli bebis dilerim :)

ben yurtdisinda yasiyorum, burada rutin iki ultrason var, 11. ve 19.cu hafta, bundan sonra sizi ebe takip ediyor ve ihtiyac hissetmedikce ultrasona girilmiyor.

ilk kizim da kordonla dogmustu ama kac tur bilmiyorum :) kordon dolanmasi esasen ender rastlanan bir durum degil, aksine cok yaygin. dogumdan sonra ebenin bana söyledigi, kordonun dolansa bile bebegi rahatsiz etmeyecek gevseklikte oludgu idi...

bakis acisi olarak yazdim, tekraradan hayirli ve kolay dogumlar dilerim :)


Uk_Den

Ben de yurt disinda yasiyorum ve Asna'nin da yazdigi gibi burda bebegin kalp atisinda ve buyumesinde (ebe elle ve mezurayla kontrol ediyor) gariplik gorulmedikce 20. haftadan sonra ultrasona sokmuyorlar. Yani boynunda kordon var mi yok mu bilmeden doguma aliyorlar ki dogumlarin da %85'i normal dogum.

Elbette kimse bilerek bebeginin sagligini riske atmak istemez; ama bu da bir baska bakis acisi. Kolay dogumlar!


Emyska

Vajinal doğumların 3'te 1'de bebek 1 veya 2 tur kordon dolanması ile doğar (sağlılkli doğar elbette). Kordon dolanması normal doğum için bir engel değildir, PLANLI sezaryen için ise bir sebep değildir. İlla ki de sezaryen olacaksanız, bırakın bebek karar versin ne zaman doğmaya hazır olduğuna, en iyi o bilir... yani doğum kendi başlasın sonra sezaryen olun. Sağlıklı doğumlar! ceyla

cevaplar için teşekkür ederiz :) bizim hem suyumuz az hemde kordonumuz vardı ama her gün nst ye girerek bekliyorduk. son 2 nst sonuçları iyi çıkmayınca sezeryan tarihi belirlendi sağlıkla kavuştuk :) mutluyuz!


meycan

Hayırlı olsun :)Cevaplamak için Üye ol