Ben karar veremiyorum fikirlerinize ihtiyacım var...

araf_01 soruyor: 10

konu yine bakıcımızla ilgili;

Bakıcımızla işe başlamadan önceki anlaşmamızda haftasonları için 1 gün gelebileceğini ama herhafta sonu değil bunu cuma günü evden ayrılırken konuşacağımızı söylemiştim ve kendiside kabul etmişti..Ben işe başlamadan 1 buçuk ay önceden bayanı yanımıza aldım alışma evresidir diye ve bu süre zarfında her cuma muhakkak evden ayrılırken sorardı gelip gelmeyeceğini çoğunlukla ben gelmemesini isterdim gelse bile zaten yarım gün bekletirdim..Şimdi konumuza gelelim 3 hafta oldu işe başlayalı bu 3. haftasonumuz ..İlk hafta sonu benim çalışmam gerekti cumadan söyledim işinin olduğunu söyledi çok mağdur olsakta izin verdim..2.haftasonu cumadan konuşmadan çekti gitti ve haftasonu gelmedi haber dahi vermedi aradım gelmiceğim hastayım dedi  ve bugün yine gelmedi sormadıda aramadıda bugünde cenazemiz vardı oraya gidecektim aradım gelmicekmisin diye yok gelmicem ben herhafta sonu çalışamam dedi neye uğradığımı şaşırdım..

Bayanın bakımından ilgisinden çok memnunum ama bu yaptığına sinir oldum..ben evdeyken muhakkak sorardı şimdi işbaşı yaptım izin ve rapor hakkım kalmadı başka birini alıp oğlum alışana kadar evde olmayacağımı biliyor elim kolum bağlı bu yüzden mağdur ediyor beni..ben izindeyken bu davranışı asla yapmadı çünkü biliyordu işine son verebileceğimi..

Biraz uzun oldu kusura bakmayın ama bana bir fikir verin ne yapmalı nasıl davranmalıyım yeni birini bulsam nasıl olur oğlum açısından

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


neretva

Tabii bilemezdiniz böyle olacağını. Ama keşke baştan haftasonu da geleceksin, ben bazı haftasonları sana izin vereceğim diye konuşsaydınız. Yani o zaman fiks her haftasonu geleceğini bilirdi, arada siz bu cmtsi gelme dediğinizde de kararı siz vermiş olurdunuz. Açıkçası çocuğunuza iyi bakıyorsa, o da seviyorsa bunun için işten çıkarmayın derim. İyi birini bulmak cidden zor. Haftasonu için ona nasıl ödeme yapıyordunuz? Yani geldiğinde ekstra mı veriyordunuz yoksa normal haftalığının içinde miydi bu para? Eğer ekstra birşey vermiyorsanız belki de onu istiyordur.  Eğer baştan konuşulan ücrete haftasonları da dahilse ben olsam onu keserdim. Ona da haftasonu için başkasını tutmak zorunda kaldım ve bu sebeple kesiyorum, sen gelirsen bu parayı gene sen alırsın derdim. Başka gözünüze batan şeyler de olursa birilerini aramak isteyebilirsiniz. Bulduğunuz kişiyi haftasonu denersiniz ve böylece şu andaki bakıcınızı çıkardığınızda hem çocuğunuz sorun yaşamaz hem de siz arama derdi çekmezsiniz. Yalnız bu kararı çabuk verin. Daha fazla alışmadan.


araf_01

Geçen hafta söylemiştim kendisine bundan sonra herhafta sonu geleceksin eğer işin olursa sen bana haber ver dedim buna rağmen gelmedi aramadıda..Ücrete haftasonu da dahil aylık verdiğim için..Benim sinir olduğum nokta bunu ben izindeyken yapmadı şimdi ise biliyor zor durumda kalacağımı işine geldiği gibi davrnıyor


ozURel

belki de durumu kendi açısından fırsata çevirmek istiyor.. gerçi yazmışsınız hafta sonu da ücret dahil diye ama kendisi öyle düşünmüyor olabilir... bence de tekrar konuşun.. 


araf_01

Memnun olmaması gibi bir durum yaşatmadım yaşatmamda çünkü oğluma yakın olacak kişi o..Bugüne kadar ufak tefek hataları olmuştur ama asla dile getirmedim hoş görüyle karşıladım..Bugün eğer fiyat için yapıyorsan bunu belli bir miktarda arttırabiliriz dedim ki hiç bir sektörde 2 ay içinde zam yoktur eminim..İşine geldiği gibi davranıyor hepsi bu keşke daha önce yapsaydı bunu o zaman başka birini bulurdum ama şimdi çok zor..Tabi bu durumu dahada anlayıp lehine çevirmesinide istemiyorum 


selencem

Biraz acimasiz olacak ama... Bakici ile herhangi bir konuda opsyon birakirsaniz zararli cikarsiniz. Ben olsam, 15de bir her cumartesi calismasini istemek gibi net bi yere baglardim konuyu.opposition

Ucu açık cümleler, işveren ve çalışan arasında sıkıntı oluyor. Baştan o rahatlığı almış bakıcınız yani c.tesi gelmeye mecbur olmama rahatlığını maalesef. Bu konuda ben biraz acımasız davranıp direkt söylerdim, siz zor durumda kalıyorken o keyfi gelmiyorsa yeni bakıcı aramak zorunda kalacağımı söylerdim, 11 aylık bir çocuk için 3 hafta çok bağlanacağı bir süre değil.


emossu

hemen degistirin derim ne bu boyle , siz ise baslayinca uyaniklik yapmis , cocuk bakmak zor gelmis olmali bahane buluyor, ben okadar cok bakici degistirdim ki anlatam am lik baslarda zor oluyordu ama sonra anladim ki cocuklar herseye cok cabuk alisiyor, izniniz yoksa bile farketmez hafta sonu iki gun alistirirsiniz bakiciyi . bu tavizi ona verirseniz hem paranizla rezil olursunuz hemde ona mecbur oldugunuzu dusunup isteklerinin sonu gelmez.


araf_01

Bende sizler gibi düşünüyorum işine son vermek gerekirdi bu durumda tek korkum ya birini bulamazsam...Oğlum ona o oğluma alışabilirmi..Aslında oğlum için tayin istedim evimle işim arası yürüme mesafesiyle 10 dk bile sürmüyor heran denetleyebilirim istediğim heran eve gelebilirim artı bir avantajım var yani..

Beni rahatsız eden bu işgüzarlığı keşke izin isteseydide 3 hafta hiç gelmeseydi yine takılmazdım ama bu yaptığına hiçbir iyi niyet bulamıyorum..İşi garantiledim keyfime bakarım tarzında hareketler sergiliyor..Yarın konuşacağım 15 güne bir izin vereceğim diye zam da yapmayacağım çünkü o bunuda fırsata çevirecek en ufak birşeyde artış yapmak zorunda bırakacak beni..

İşin kötü yanı aklımda kimse yok bu bakıcı şirketlerinede güvenmiyorum yenisini bulmak çok zor olacak...Ailemden kimse yok burda gelmeleri de çok zor..Yada yeni yıla kadar bekliceğim çünkü yeni yılda izin ve rapor hakkım olacak o zamana kadar bakıcı bulucağım ve izne ayrılacağım..Tabi kendisi yarınki konuşmamdan sonra çekip giderse ne olacak bilmiyorum..minikprensim

Mecburiyetinizi istismar etmiş resmen.. Bu zihniyetteki bir insan evladınızı nasıl büyütecek.. Şartlarınızı zorlayın en kısa zamanda değiştirin derim nacizane..


ece_g

Merhaba,sizin adınıza üzüldüm evde çalışan birinin böyle yapması insanı çok sinir eder ve takıntı haline getirir sürekli o kişiyle biraraya geldiğinizde yapacağınız konuşmayı düşünürsünüz bunu bende yaşadım.

Benim kızım 5,5 aylıkken çalışmaya başladım ve 1 sene önceden ayarladığım bakıcı bir anda taşınıyoruz deyip bıraktı şok oldum eşime söyleyemedim üzülmesin diye ,hemen alternatifleri düşündüm ve umudumu hiç kaybetmedim çok iyimser düşündüm ,apartmandaki bir komşuma teklif ettim ve kabul etti inanamadım , biz cuma günü anlaştık kadın ptesi başladı hiç öyle alışır mı kızım diye de düşünmedim ki bu benim sadece 1 kez asansörde karşılaşıp selamlaştığım biriydi, temiz midir ahlaklı mıdır falan hiç bilmiyordum sadece hislerime güvendim.

Şu anda oldukça memnunum ama mesela 1 saat işim uzasa biraz mırın kırın eder.ben sizin yerinizde olsam hemen birini bulurum benim böyle şeylere hiç tahammülüm yok . Sonuçta parasıyla çalışıyorlar hayrına değil ya.

Umudunuzu kaybetmeyin emin olun daha iyisi çıkacaktır.Cevaplamak için Üye ol