hangi balık

erimonat soruyor: 10

oğlumun balık yeme zamanı geldi ilk defa sardalya denedik mercimek çorbasının içine koyarak rondadn geçirdim hangi balıkları nasıl yapıyorsunuz

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


YesilAnne

Biz balığa 9. ayda başladık.
Artık damağıyla yitecekleri ezip yutabilir duruma geldiği için çorbaya katma gereği duymadan , direkt buharda iyice pişirip , küçük parçalar halinde ağzına verdik.
 
Levrek ve Çipura ile başladık hala öyle devam ediyoruz şimdilik.


ozguranne

Beyaz etli balıklarla başladık. Izgara yapıp küçük parçalar halinde önüne koyduk. Yumuşak olduğu için çok rahat yedi.


ikicocukannesi

ilk mezgit yedik,
sonra hamsi kuşu,
sonra levrek ve çipura...

şimdi abla 28. ayını bitirdi ve bana geçenlerde kırmızı balığı acaba yemiş olabileceğini mi sordu. ne diyeceğimi bilemedim. sadece yediğimiz balıkların kırmızı olmadığını söyleyebildim. şimdi yediği her balığın önce rengine bakıyor acaba kırmızı mı diye:)

kırmızı balık kaç kaç,
balıkçı hasan geliyor:)


HUS

Sevgili Erimonat,
Biz balığa bir yaştan sonra başladık. Çorba, ızgara, buğulama her şekilde yedirdik balığı çünkü balığa geçtiğimizde pütürlü yiyecekler konusunda problemimiz kalmamıştı. Başlarda yine de çoğunlukla çorba şeklinde veriyordum, sebze çorbasına, tarhana çorbasına bile koyduğumu hatırlıyorum. Tek dikkat ettiğimiz civa içerebilir diye dil, kalkan, barbun gibi dip balıklarından yedirmemek oldu, hala da yedirmiyoruz. Favorilerimiz levrek, çipura, mezgit, karides.
Sevgiler...


deryaazra

bizde balığa erken başlayanlardanız ve benim kızım artık balığıçkmseviyor ve inşallah böylede devam eder.çipura hamsi somon levrek mezgit ve palamut hepsini veriyorum. daha çok fırında yağsız kendimize yapar gibi üstüne soğan ve limon doğruyorum ve bunların tadıda geçiyor . Açalya ya katılıyorum ben beni yemeyeceğim bir şekilde vermiyoru hiç.  hem illa çorbada verecekseniz bildiğim un çorbası varya ona hangi balığı koyarsanız koyun  nefis oluyor. ben öyle deneyin derim.birazda havuç doğrarsanız çorbaya bebişinizden çok sizyersiniz:)))))erimonat

teşekkür ederim arkadaşlar...


Ozlem_Can

Biz de balığa 9. ayda başladık. Levrek ve somon Can'a alerji yapmıştı. Ama Çupra, sarıkanat, lüfer, istavrit (favorisi ama ayıklaması zor), mezgit, minekop, çinekop, hamsi (hamsiye de bayılıyor), tekir hepsini verdik. Zaten balık liflere ayrıldığı için çorbaya katmadan da seviyor. Ama sebzeli balık çorbası da güzel oluyor. Özellikle minekop ve levrek çorbaya çok yakışıyor. Dip balıklarını çok vermemekte fayda var diyorlar. Dil, tekir, barbun onlar dip balığı.
 
http://www.balikderyasi.com/icerikoku.aspx?sayfa=Balik_Deryasi_Nedir_

Balıklar ile ilgili güzel bir sayfayı da yolluyorum.


Damla

Biz ilk önce hamsi vermiştik, 8 aylıktı sanırım. Az tereyağ sürülmüş teflon tavada birazcık kurutarak pişirmiştim. Kıtır şeyleri seviyordu o zamanlar. Bayıla bayıla yemişti. Sonra da hangi balığı versek yedi. Arada bir dönem bu geçtiğimiz 6 ay içinde palamut gibi ağır balıkları yemediği oldu, yediği balık miktarını azalttı. Bugünlerde yeniden daha iştahla balık yemeye başladı.fatos

Sevgili Erimonat

Tamda benim merak ettiğim şeyi sormuşsunuz. Benim için bebeğe et ve balık hazırlamak kabus. Ben vejeteryanım ve ömrümde elimi sürmedim bunlara. Kokularından eve giremem. Şimdi kara kara düşünüyorum ne yapacağım diye. Balık çeşitlerini de hiç bilmem. En zahmetsizi hangisidir acaba? Kolay temizlenip buzluğa atılabilecek, (tabi başkası tarafından) Bende arada çıkarıp en az kokuyla hazırlayabileceğim ve eldiven aracılığıyla yedirebileceğim ;-) Belki de en iyisi çorbadır bu durumda ne dersiniz?


Damla

Fatos, minik hazırlatırsanız, mesela ince tavuk lifleri, ince kuzu dilimleri (yumuşak bebeklerin sevdiği bir et) kendisi parmaklarıyla alıp yiyebilir. Biz Ilgaz bebekken tavuğu bütün kemikleri ile haşlar, etini incecik didikler, etli yemek olmadığında yanına birazcık koyardık, ince didiklenip ince olarak poşetlenip dondurulmuş pişmiş tavuk hemencedik çözülür.

Bu arada bunu ayrı bir soru olarak sorsanız sanki daha verimli yanıt alırsınız.Cevaplamak için Üye ol