Atarax surup?

lalburcak soruyor: 3

Kizlar, poyraz 3.5 yaşında ve çok huzursuz yani aşırı sinirli.

7.5 aylık doğdu, epilepsi krizine benzer krizler yaşadı kalbi durdu daha 40 günlükken  beyin mr falan çekildi ve beyin oksijensiz kaldığı için zekasın da ve fiziksel aktivitelerin de  bir gerilik olmadığını olmayacağını  fakat sinirsel hasar oluştuğu söylendi.  Gerçekten çok zeki bir çocuk, akıllı da cok konuşur hiperaktifdir ve çok çabuk sinirlenir.  

3 ay önce doktora goturdugum de kasintisi için, doktoru atarax surup  verdi ve sakinleşip bu siniride kalmaz alerjiside geçer dedi. 

Bir iki gun verdim sonra bıraktım. Gerçekten sinirlenmiyor sakinlesiyor  çok tatlı bir çocuk oluyor o ilacı verince. Bir haftadır da aşırı sinirli  kendini dövmeye başladı o derece bende dun akşam verdim ve 5 dakika önce verdim ilactan. 

Kullanmak istemiyorum ama kendine zarar veriyor kalbinde delik vardı kapandı diyorlar sorun şu ki en ufak sinirlenme gibi bir durumda dudağı morariyor  ve beni korkutuyor.  Bu yüzden sakinlessin  diye verdim. Doğru mu yapıyorum yanlis mi bilmiyorum :( annem verme diyor ben de vermek istemesem de iyiliği icin veriyorum kas yapayım derken göz cikarmayayim?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


ilknur

Doktor görüşü gibi görüş belirtmemiz doğru olmaz ama ilacın artı ve eksilerini sizin tartarak vermeniz gerektiğini düşünüyorum. Gerekirse uzman bir kaç doktora daha götürün. Bu sinirlenme durumları ne zamanlar ortaya çıkıyor. Örneğin açken, uykusuzken gibi bir takip yapabildiniz mi? bunların önüne geçip sinirlenme sayılarını düşürebiliyor musunuz? Sadece şunu tavsiye edebilirim nacizane. İlacı bir verip bir kesmeyin. Ya ne olursa olsun ben bunu vermiyorum diyin bırakın  ya da kullanımına ikna olup düzenli kullanın. Böyle bir verip bir vermemek ilacın etki etmemesi yanında bir de çocuğun kimyasını da etkiler gibi geliyor. Kaşıntı için götürdüğünüz doktorun uzmanlık alanımıydı oğlunuzun siniri ile ilgili ilaç verdi? Gerekirse bir çocuk nörologu görsün. Bakkalın ilaç tavsiyesinden ne farkı var bir dermatolog ya da cocuk doktorunun atarax vermesinin. Şakası olacak bir ilaç değil bu.


lalburcak

Sinirlenmeleri  her alanda oluyor, açken, uykusuzken en önemlisi oyun oynarken mesela arabalarını sürüyor  diyelim arabayı yanlışlıkla bir yere çarpsın sinirleniyor oyuncakları fırlatıyor. Ailede şiddet yok, herkes tatlı dilli ki poyraz da öyle ama siniri var.. Doktoru da çok iyi bir doktor aslında Adana Güney hastanesinde Özge ballı diye bir doktor. 6. aydan itibaren sürekli ona götürüyordum, her alanda yardımcı oluyor da bende biraz tedirginim.

Haklısın bir verip bir vermemek kimyasini bozar da alışkanlık yapmasından korkuyorum küçücük çocuk sonuçta ilerde ki hayatında da antidepresanlar kullanabilir korkusu yaşıyorum. :( ama suan bakıyorum cok sakin. Günlük hayatta da çok mutlu bir çocuk fakat en ufak bir şeyde sinirleniyor. Sakinlestirmek için sarılıyorum opuyorum  sevdiğimi söylüyorum ama bazen yetmiyor ışte. Gün içinde en az 10 kere sinirlenip ağlıyor diyebilirim.

Bir pedagog'un görmesi şart fakat nereye götüreceğim konusunda kararsızım.  


yesil_erik

Atarax psikiyatrik bir ilaçtır bunu bir çocuk psikyatristine sorsanız daha iyi olur Cevaplamak için Üye ol