2 ay oturmak için erken değil mi??

pedodontist soruyor: 10

Merhaba sevgili anneler, doktorumuz 2. ay kontrolunde Can'ı her gün 15 dakika kucakta oturtabileceğimizi, 3 aydan sonra da destekli oturtabileceğimizi söyledi ama bu bana pek mantıklı gelmedi. Konuyu söylediğimiz tüm  aile büyükleri küçücük çocuk oturtulur mu? İyeleri (3 yıl anatomi olumuş bir pedodontist olarak iyenin neresi olduğunu bilmiyorum:)) batar dediler. Kafam karıştı. Yani doktoru mu yoksa aile büyüklerini mi dinlesem. Oturma kararı neye göre veriliyor. Bebeğin boyu, kilosu mu göz önünde bulunduruluyor??

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


CiciAnne

iyeleri lafı bizde de vardır hatta anneannem çok güzel düzeltir neresiyse :)) Fakat gerçekten çok rahatlardı Ada :))

2 ay bence de çok erken fakat kemik gelişimi iyidir belki doktor sakınca görmemiştir bilemiyorum neden böyle söylemiş  olabilir.


buhar

aynı soruyu bende sordum burda.. zira ben hafif yatık oturtuyordum:) annelerin bir çoğu henüz erken 4. ayı bekle dediler.. ama takip ettiğim bir doktor ki kendisi marjinal bir doktor olup bi çok klişeyi yıkabiliyor çocuklarda d vitamini kullanılıyorsa doğduğundan beri bu aylarda oturtulmasında hiç bir sakınca görmüyor .. oto koltuğu, kanguru,ana kucağındada zaten bebeklerin oturduğundan bahsediyor.. bende bu konuda çok muallakta kaldım.. ama kısa süreliğinede olsa hafif yatık pozisonda oturtuyoruz yine kısa süreliğine :)


ilal

 “İlk 6 ay bebek oturtulmaz, oturtulur veya bastırılırsa, ‘geğreği’ batar, kemikleri eğrilir.” Böyle bir organ yoktur. Eski insanlar “Raşitizm”le karşılaştıklarında bunun erken oturtma veya bastırtma sonucu olduğunu zannetmişlerdir. Tabii bir kısmı da “doğuştan kalça çıkığı” olabilir.
 dedi..kadir tuğcu:)
Bu yazıyı okuduktan hemen sonra bende oturtmaya başladım...2 aylık filandı...bir arkadaşım daha 40 ı çıkmadan oturtmuştu....

kaynak
burada


pedodontist olarak benimde sana sorularım olabilirmi:)


pedodontist

Tabii ki ilal.


ozgeozc

ben de bu kararın bebeğe bırakılmasından yanayım.. zaten benimki 4. ayın ortasından itibaren yatmak değil oturmak istedi, destekli oturttuk, 6. ayın başında da desteksiz oturmaya başladı.. henüz hazır olmayan veya istekli olmayan bebeği erkenden oturtmanın bir anlamı olmayabilir gibi..içinize nasıl siniyorsa öyle yapın diyeceğim:)Damla

İngiltere'de yaşayan arkadaşlarım, doktorlarının hiç böyle bir şey söylemediğini söylüyorlar. Yine ekol meselesi sanırım. Bizim doktorumuz bir muyanede "izin vermişti". 4. ay falandı sanırım.


berkim

bende bu kararın bebeğe ve zamana bırakılması gerekir diye düşünüyorum..zaten 6.ayından önce oturtmak istesekte desteksiz oturamıyorlar..


nesejoy

4. aydan sonra 5 dk. ile baslayip bir ay icinde 45 dakikaya kadar destekli oturma uygun goruluyor. kalca kemikleri daha ugun olmadigi icin acele etmemek gerekiyor. duzenli gittigimiz cocuk doktorumuzun, cocuk doktoru olan teyzemin ve fizik tedavi doktoru olan ablamin tavsiyesidir. (3 doktordan onayli yani :))Secil_

Benim kızımın doktoru 5.5 aylıkken oturma çalışmalarına başlayın demişti.Benim bebeğim yaşıtların oldukça küçük bir bebekti ve ancak 8 aylık civarında destekli oturabiliyordu.bizde de eyeleri batar derler ama çocuk zaten oturamıyorki,yastıklarla bile oturamıyordu benimki,kum torbası gibi yığılıyordu.normal kiloda doğmuş olan yaşıtlarıda en erken 4-5 aylıkken oturabilir hale geldi o dönemde.yani bence 2 aylık bebek oturamazki zaten


nisanur

acikcasi ben oturdmazdim biraz daha beklerdim benim kizimda 5 aydan sonra oturduCevaplamak için Üye ol