Babası yenidoğan bebekle aynı odada uyumalı mı? Uyumamasının bir mahsuru var mı?

guven soruyor: 6

Merhaba, 

10 günlük kızım (erken 36 + 5  haftalık 3 kg olarak doğdu) 1-2 saate bir emzirme düzenimiz var şu anda. Dolayısıyla gece sürekli kalkıyoruz, yatağı bizim odamızda, alt değiştirme, emzirme için uyandırma çalışmaları gürültü ve hareketli oluyor. Babasının işi yoğun ve uykusuzluğa dayanıklı değil, elinden geleni yapıyor ancak bu düzenle hasta olacak, dolayısıyla babamızı ayrı odada uyutuyoruz. Benim kalkmam zaten yeterli oluyor, onun da ayrıca uykusuz kalmasına gerek yok, ben gündüz de bebebiş uyuduğunda birer saat yarım saat de olsa uyuyabiliyorum, sorun değil. 
Benim sorum şu, bebişi kendi odasına taşısam ve ben onun odasında yatsam, bir iki ay, sonra zaten kendisi odasında ayrı yatabilir (gerçi erkenden bebeğin odasını ayırmak doğru gelmiyor) bu sefer babamızdan çok uzak kalacağız. Veya bebişin yatağını hiç odamızdan çıkarmayalım, babasını başka odaya gönderelim uyumak için? Yada baba da bir şekilde uyum sağlamalı düzenimizi değiştirmeden birkaç hafta uykusuzluğu göze almalı mıyız? Kitaplardan şu ara fazla araştırmaya vakit bulamadım, siz bebeklerin babaları ile gece düzenlerini nasıl çözümlediniz veya çözümlüyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


Damla

Bebeğin güvenliği için gözetim altında değilken yani siz de uyurken, kendi beşiğinde, beşikte yastık, yorgan gibi şeyler olmadan uyumasına dikkat edin. Bunun dışında yenidoğan dönemi geçene kadar hem  kendi konforunuza, hem de eşinize en uygun şekilde bir uyuma düzeni oluşturabilirsiniz. Bu dönemde en önemlisi bebeğin bol anne sütü alması ve bütün ailenin dinlenmeye enerji toplamaya çalışması. Yenidoğan dönemi geçip emme sıklıkları azaldıkça bir düzen oluşturursunuz, biz eşimle dönüşümlü uyutmaya çalışıyorduk emerek uyuyakalma dönemi geçtikten itibaren. Biz uyku saatlerini iletişim zamanı değil de bütün ailenin dinlenme zamanı olarak oturtmaya çalıştık. Babası uyanıkken onu bol bol sevip iletişim kurabilir, ilişkileri açısından bir sorun olmaz. 


ceyla

biz ilk haftalar anneanneyle berabar yattık geceleri. ben sezeryanlıydım bebeği yataktan alıp yatırmak ağrılı oluyordu o yüzden yardım edecek biri gerekti. babamız ağır iş yapıyor ve uykusuda ağır olduğu için onu başka odaya aldık.benim yardıma ihtiyacım kalmayıp  anneanne gittikten sonra babamız bizimle yatmaya başladı sesimizden uyanmıyor uyansa bile kıyamam sana allah sabır versin gibi telkinler mırıldanıp kaldığı yerden devam ediyordu :)  havalar ısınmaya başlayınca babamız yina başka odaya gitti kapı pencere açıp rahat uyumak için şimdilerde de çok sıcak zaten artık bende bebeğim terlemesin diye her yeri açıp yatrıyorum ama babamıza hala sıcak geldiğinden salonda klimayla yatıyor yani kısaca kocamı özlüyorummmmm :)

sonuç olarak bebeğin sizin eşinizin rahatı huzuru önemli kendi çözümlerinizi yaratın. ben ilk başlarda bebeğimin hayatımı elimden aldığını düşünüp hem bebeğimi suçluyor hem vicdan azabı çekiyordum. eşimle baş başa günlerimizi özlüyordum. hala özlüyorum ama bunun bebeğimin suçu olmadığını anladım. zamanla herşey düzene giriyor hem bebeğinize hem eşinize zaman ayırıp hemde babayla bebeğin aşkını izleyip mutlu oluyorsunuz :)


ozgu_naz

babamızilk 3 ay bize çok yardımcı oldu. özellikle ilk seeryan günlerinde.bebeği hep o aldı verdi kucağıma beşiğini sallladı altını değiştirdi. biz babayı istem dışı dışarı attık çünkü kızım benimle yatmak istedi:) artık yavaş yavaş baba yatağına geri geldi ama ayak ucunda yatıyor:) yatağın kocamanı kızıma ait. ben epey süre ayrılamayacağım sanırım kızımdan.tatildeyiz ve gene koyun koyunayız. baba gelince gene ayak ucunda:) sabah karşı kaçıyor tabi o ayrı mesele. eşimde ben de kızımıza göre düzen kuruyoruz şimdilik şımartmadan onu. herkes üzerine düşeni yapıyor.babası kızını özlediğini için onunla yatıyor ve biraz uyumak için sabah kaçıyor. en huzurlu ve güvenli yol hengisiyse siz de onu yapın. önemli olan bebek bence


ediluj

bebeğiiniz hayırlı olsun,
her ailenin şartları ve düzeni ayrı tabi ama biz çekirdek aile ilkgünden  beraber uyuduk,bunlar geçicişeyler ama geride gelmeyen guzel anılar:))Benim eşimde çok yogunçallışan ve uykuyuda çok çok seven bir insan ,ama gece oğlanın uyanması babasının kalkıp yatağından alıp benim kcağıma verişi çok güzeldi:))Benim fikrim ilk günden bebeğin anne&baba aile kavramını hissetmesi gerektiği yönünde,bencede hisediyordurda benim oğlum babasını ayrı bir sever.Benimde uykm çok ağır ve uykyuda seven bir insanım kendimde hekimim asistanlık dönemimde zorunlu olarak  işim için beşyıl çok sık nöbet tutup 36 saat dinlenmeden birkaçsaatlik uykuyla gayet güne devam edeblilyordum kolay olmuyor ama katlanılıyor,
  İnsan bebeği için  çok daha fazlasına severek katlanır diye düşünüyorum.Yani insan bedeni dayanıyor:))Uykusuz kalır,yorulur diye gercekten aile olduğunuz bu dönemin keyfini çıkarın derim:))


CokBilmis

Bu sorunun cevabını babaya sorun :)
Sandığınızdan farklı olarak gece uyanmalarını aslında sorun etmiyor olabilir.
Benim tecrübem şöyle: Hem eşimi rahatsız etmemek hem de kızıma gece gündüz farkını öğretebilmek için ilk günden itibaren şunları yaptım:

  1. Gece lambası aldım. Kızımın odasına da ayarlanabilir duy aldım. Böylece ışığı kısık olarak açabiliyorum. Eşim gece lambasının ışığını fark etmiyordu bile.
  2. Gece asla sözlü diyolog kurmuyordum. Zaten gevezeyimdir, gün boyu dırdırdır yetiyordu muhakkak :) Geceleri sadece dokunarak iletişime giriyordum kızımla. Kucağıma alıp odanın içinde dolaşarak sakinleştirmeye çalışıyordum. En fazla kulağına hafif hafifi piş piş diyor ya da dandini söylüyordum. Eşim duymuyordu bile.
  3. Eğer bebeğim huzursuzlanırsa kucağıma alıp salona geçiyordum. Televizyonu açıyor ve bir koltuğa yerleşiyordum. Televizyonun ışığında, sesler de ninni gibi geliyordu kızıma. Hem eşim rahatsız olmuyordu hem de ben "neden uyumuyor bu bebek" diye gerilmiyor, oturup TV seyrederek emziriyordum :)
  4. Geceleri kaka yapmadığı sürece asla bez değiştirmiyordum. Bezlerin üzerini okursanız 12 saate kadar durabilecekleri yazıyor. Kızım şu anda 22 aylık. Halen geceleri bezliyorum ve bu zamana kadar kızım tüm gecelerini bezli geçirdi, asla bir sorun yaşamadık. Bu nedenle çocuğu huzursuz etmeyin, eşinizin uykusunu bölmeyin. Kaka yapmadıkça, bezini değiştirmeyin.
Ben kızımın yatağını 2. ayın sonunda kendi odasına taşıdım. Kızımın tercihiydi :) Benim kızım vücut temasından hoşlanmıyor ve asla bir başkası ile aynı yatakta yatamıyor. Ayrıca bağımsız olmaktan hoşlanıyor ve daha yeni doğduğunda bile ikide bir nefes alıyor mu diye kontrol etmemden rahatsız oluyordu. 2. ayında gündüz uykularını kendi odasında uyumaya başlayınca daha derin uyduğunu fark ettim. Geceleri de kendi odasında uyutmaya başladım. Çocuk hakikaten sabaha kadar uyumaya başladı. 4. ayından sonra da akşam 7 sabah 7 uyumaya başlamıştı. Ama kimi bebekler dokunarak uyumayı tercih ediyorlar ve anne-baba yatağında deliksiz uyuyorlar. Siz de kendi bebeğinizin huyunu suyunu çözersiniz yakında zaten.

Aynı odada yatmanın avantajı ise şu oluyor: İlk 2 ay, yorgunluktan bazen geceleri kendimi tuvalete kapatıyordum :) Böyle molalar iyi oluyor. Bebekten uzakta nefes almak istiyordum. Ama ağlayan bebeği beşikte yalnız bırakmak da işime gelmiyordu. Eşimin yanında olduğunu bilmek beni rahatlatıyordu. Bebek bazen beşikte bir süre ağlıyor ve babasının uykusu açılıp ne olduğunu anlayıncaya kadar da kendi kendine uykuya dalıyordu (mutlu son) :) Bazen de bebeğin sesi aniden kesiliyordu, içeri gittiğimde ise eşimi kızını kucağına almış mırıl mırıl kulağına güzel sözler fısıldarken buluyordum ve kendisine bir kez daha aşık oluyordum (romantik son) :) Yani aynı odada bir süre daha yatmanızı ve eşine de fazla acımamanı tavsiye ederim. Unutma ki evin tüm temizlik yükü, çamaşır, bulaşık senin üzrinde, ayrıca ütü ve aile halkının beslenmesi de senden soruluıyor. Şimdi tüm bunların üzerine bir de çocuk sorumluluğu eklendi. Hem uykusuz, hem gergin ve hem de yorgunsuz muhtemelen. Biraz da eşin uykusuz kalsın efendim! :)

Eşinle ortak bir karara varmanızı tavsiye ederim netice olarak...


hande

benimkide çokbilmişin cevabına benziyor tek fark biz bebeği ilk günden itibaren yatağında yatırdık ve ben çok sık bebeğin odasına yolculuk yaptım biraz benim için yorucuda olsa bebeğin daha derin ve uzun uyumasına yardımcı oluyordu. ben yanında yatınca daha sık uyanıyordu. daha sonra da oda ayırma derdi yaşamadık. ben de hiç babayı uyandırmadım çünkü babanın yapacağı birşey yoktu meme bendeydi bebişinde %99 derdi meme idi:))Cevaplamak için Üye ol