stresli tatil mi? rahat olan ev mi?

mibrim soruyor: 10

Ailemden uzakta olduğum için aralıklarla gebzeye yanlarına gidiyorum, elbette bebeğim doğduktan sonra da bu gidiş gelişleri çok sefer yaptım.istanbulda çalışan görümcem ve torununa bakan kayınvalidem var adapazarında ise yine çalışan halam her ikiside çalıştığı için hele işin için artık bebekte girdiği için onlarada muhakkak gelmemi bekliyorlar.Böylelikle konyadan başlayıp istanbul-kocaeli-adapazarına uzanan bir yolculuğumuz oluyor.

  Oğlum kendi evimizde pür sessizlikte uyuyabiliyor ancak ama gittiğim yerlerde bu sessizliği sağlayamıyorum elbette ve uykusunu alamaması buna bağlı huzursuzluğu şusu busu derken tatil zehir oluyor bana hele benim gibi saatlere takıntılı biriyseniz vah halinize!
  Dinlenmek gezmek için gittiğim tatilden uykusu bozulmuş bir bebek ve takıntısı yüzünden sinir küpüne girmiş bir anne olarak dönüyoruz.
  Yakın zamanda yine gitmek istiyorum çünkü burada kimsem yok ve ailemi arkadaşlarımı çok özlüyorum biraz da bebeğime baksınlar da gezeyim diyorum ama sırf bu sebeplerden gitmeyi gözüm yemiyor..Bir yandan hayat akıp gidiyor bir yandan ben oğlan uyumayacak yemeyecek stresiyle gidemiyorum bir yere..

ne yapmalıyım? aman boşver gelince düzene tekrar sokarım nasılsa mı demeliyim yoksa otur evinde biraz daha büyüsün rahatını bozma mı demeli miyim?

Şimdiden teşekkürler..

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


ra_she_de

bende sizinle aynı durumdayım sürekli gidip geliyoruz annemler izmirde kv ler konyada. annemlerin evinde her türlü lüksümüz sağlandığı için (yatak, banyo, yemek vs.),annem oğluma rahat davrandığı için (mesela evini istediğimiz gibi dağıtıyoruz) ve annemde oğlumla ilgilenip rahat nefes alabildiğim için buraya gelmek daha rahat oluyor benim için ama sizin de dediğiniz gibi uyku düzenleri şaşabiliyor. açıkcası tek başıma kalmak da bir süre sonra yoruyor o yüzden bu düzen bozulmasını çok kafama takmıyorum. gelince rahat bir nefes alıyorum (şu an bende annemin yanındayım :)) eve döndükten sonra bir süre sonra oturuyor düzen zaten. bir de bebeğiniz küçükten ortam değişikliğine seyahate alışıyorsa çok da büyük problem olmuyor.


jildando

ben sizin yerinizde olsam olabildigince sık tatil yapmaya çalışırdım. Herşeyden once siz germeyin kendinizi, tatil bu duzen bozulabilir, çok takmayın kafaya, eve donunce tekrar sokarsınız duzene. Boşuna stres yapmayınki ufaklık etkilenmesin. Ne kadar cok gezereseniz o kadar kolay alışır o da sizde. Buyudukce daha cok sıkıntı yasarsınız, şimdiden alıştırmak en kolayı.


cevriye

Kesinlikle ben de katılıyorum, sizinki kadar uzun yollar değil ama biz çok sık gezeriz. Her türlü ortama girdi bebeğim. Düğün nişan, hafta sonları dışarda kahvaltı, kalabalık ev gezmeleri, akşam yemekleri, sahil gezintileri, her yere götürüyorum. Arabada uyuyor, dışarda gezerken bebek arabasında uyuyor, misafirliğe gittiğimizde mutlaka bir sessiz oda bulup uyutuyorum, bazen uyku saati şaşıyor, bazen yemek saati şaşıyor mecburen ne kadar dikkat etsemde. Arabada sokakta sahilde düğün salonunda her yerde formül süt yaparım, gittiğim yerde bebek bakım odası yoksa yada dışardaysak arabada altını temizlerim, dışarı çıkmadan önce çorbasını yapar çantaya atarım, yapamadıysam kavanoz mamasıyla beslerim yada gittiğimiz yerlerde ona uygun yemekler varsa onu yediririm. Omzumda valiz gibi bebek malzeme çantam olduğu sürece hiç korkmam gezmekten :) 20 günlükten beri bu böyle, şimdi kızım gezmeyi çok sever, evde sıkılınca hiçbirşey yapamıyorsam sitede bebek arabasıyla iki tur atarım ikimizinde içi açılır. Ben küçüklükten alışsın, sosyal olsun, biz gezerken o da bizimle zevk alsın gezmekten problem çıkarmasın istedim. Şimdilik öyle inşallah büyüdükçe değişmez. Kendinizi sıkmayın, rahat olun, iki gün uyku saati şaşsa birşeycik olmaz. Ama büyüdükçe gezmeyi size ve kendine zehir eden bir çocuk olursa çok şey olur. Hem kendiniz hem de bebeğiniz bir çok şey kaçıracaksınız evde kaldıkça.


esrik

aynı sebeplerden ve istanbul'dan konya'ya taşındığımızdan beri yani 6 aydır şehir dışına çıkmadım....ailem bursa'da, bursa' ya uçak yok vs...çoook bunaldım ben de ama  üstelik 2 çocukla, mevsim de kış olunca çok tuttum kendimi bu sene....bahar ve yaz umarım bol tatilli geçer,sıkıntısız herkes için...


Aysegul_Yagmur_Irmak

Yaklaşık 27 aylık oğlum ve 8,5 aylık kızım ile 10 saat uçak yolculuğunu göza alarak Tayland'a 1 haftalık bir tatile gittik, birkaç gün önce döndük. İki bebeğimde de daha birkaç günlükken dışarı çıkmalara başladık. Çocuklarım da düzenli hayata çok da alışmadılar, ben de çocuklarımla birlikte hayatıma bakıyorum. Tavsiye ederim, böylece herkes mutlu oluyor.

Bu 1 hafta boyunca yoğurt yiyemediler, vitaminlerini içmediler, sebze çok az yiyebildiler, evdeki gibi güzel beslenemediler ama psikolojik gelişimleri için harika oldu.mibrim

evet ayşegül güncellemelerinden takip ettim idolümsün:)


Asancar

Bebeğin de gezmeye ihtiyacı var. Bırakın gezin, aile büyüklerinizi görün. Siz stressiz mutlu olun, bu bebeğinize de yansır. ben de sizin gibi uyku konusunda takıntılı biriyim. ama bu sadece beni strese sokmaya yarıyor. biraz rahat olmak lazım :)


mibrim

aishwarya bende çok isterdim  sesli ortamlarda dahil her şartta uyusun alışsın ama olmayınca olmuyor ilk aylarda tv elektirk sesi banamısın demiyordu daha sonra böyle bir alışkanlık kazandı..uyanmaya başladı..


şehir içinde dönüp dolaşıp eve geleceğimi bildiğim için olsa gerek her gün gezeriz onun dışarıya sosyal hayata adapte olması için gerekli olduğuna inanıyorum sizler gibi sadece yatılı başka yer korkutuyor, ama haklısınız bunu aşmam ona da aştırmam alıştırmam gerek!Gulnur_Kaan

Kaan anne karninda alisti hareketli yasama, 32. Haftama kadar her hafta is sebebiyle Bruksel Dusseldorf arasi araba son zamanlar tren yolculugu yaptim, Kaan Brukselde dogdu, 6 haftalikken Londraya tasindik, 4 aylikken ilk aile tatilimizi yaptik 8 sa yolculuk yapti, 5.5 aylikken Istanbula tatile gittik, simdi yine Istanbula gidecegiz, Mayista yine bir aile tatili yapalim diyoruz, Haziran'da Istanbul, ilk dogumgununu ailecek kutlamak icin. Her haftasonu bize ayak uydurup disarda dolasiyor..

Iciniz rahat olsun, ben de tamamen yalniz buyutuyorum oglumu, tum ailem, akrabalarim Istanbulda ve arada degisiklik ve kendimiz icin birseyler yapmak, 2-3 aylik motivation veriyor:) Inanin onlarin da cok hosuna gidiyor...


annevebebis

huzurlu olunan yerde olmayı tercih ederdim. yalnız bu çocuğu ışıklı sesli ortamda uyutma düşüncesinde olan arkadalara aşağıdaki yazıya bir göz atmalarını öneririrm.

Melatonin diğer aktioksidan tesirlerini güçlendirir, kanserli hücrelere karşı koruma sağlar, üreme sistemiyle bağlantısından tutun da yorgunluk, isteksizlik gibi durumların nedenlenlerini oluşturur. Şu sıralar melatoninin yaşlanmayı geciktirici etkisinden dolayı da üzerinde önemle durulmakta. İşin can alıcı noktalarından birisi hormonun cocuklar üzerindeki tesiri. Avrupa da lösemili ve kanserli çocuk sayılarının artmasından ötürü yapılan araştırmalar sonucunda ailelerden istenen bir husus da çocukların kesinlikle karanlık ortamlarda yatırılmaları.

Çünkü melatoninin güçlü salgılanmasının kansere karşı koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Ancak bu hormon ışığa duyarlı. Deneylerde uyuyan kişinin hormon salgısı izlenirken ışığın açıldığında hormonun azaldığı, karanlıkta yoğun olarak salgılandığı tesbit edilmiş. Kansere karşı koruyucu etkisi olduğu bilinen melatonin hormonu, geceleri karanlıkta yoğun olarak salgılanıyor. Uyku sırasında ışık açıldığında ise hormon azalıyor. Burdan hareketle anne babaları uyaran uzmanlar, “lütfen karanlıkta yatın ve çocuklarınız uyurken ışığı kapatın” uyarısında bulunuyor.
karanlıkta yani gece melatonin gündüz seratonin hormonu çok salgılanır.çocuklarımızı gündüz bolca güneş görsün gecede erkenden uyusun.hem gelişsin hem uzasın hemde hastalıklardan korunsun.

(alıntıdır)Cevaplamak için Üye ol