Emmi bitti

nurturia soruyor: 1

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


fistikcik

Merhabalar,
Vicdan yapmayın, kendinizi üzmenizin ne size ne de bebeğinize bir yararı olmaz. Naçizane fikrim hep uzun emzirmeden yanadır, ama anne ve bebek bu şekilde istediği sürece tabii ki. Anne 17. ayda daha fazla devam etmek istemediğine eminse, "17 ay son derece yeterlidir" deyip üzülmemek gerekli.

Ama memeden kestiği için kendini üzen, "keşke böyle yapmasaydım" diyen bir anne için geri dönüş her zaman mümkün, bunu belirtmek isterim. "Tekrar emzirirsen bir daha bıraktıramazsın" falan da doğru değildir, safsatadır. Emzirme sürecini anne ve bebek birlikte belirlerler. Bebeğin sadece anne sütüyle beslendiği ilk aylarda elbette karar dengesi bebeğin önceliklerinden yana ağır basmalıdır. Ama sonrasında anne ve bebek nasıl rahat ediyorlar ise öyle devam etmek en iyisidir.

Memeden kesmeyi isteme sebeplerini anne iyi analiz etmeli. "Bebeğim uyumuyor / yemiyor, memeden kesersem uyur/yer" bana yerinde sebepler gibi gelmiyor.

Şundan dolayı : her memeden kesilen bebek kesintisiz uyuyacak ve yemeklerini düzgün yiyecek diye bir kaide ne yazık ki yok. Evet, bazı bebekler "E madem meme yok, biz de duruma adapte olalım bari" şeklinde tepki veriyorlar. Ama diğerleri hiç te böyle davranmayabiliyor. Üstelik gece uyanan bebekler sadece meme emenler de değil. Biberonla beslenen, ya da kendi kendine uyuyan bebekler de gece uyanabiliyor. Nurturia'da çok mesaj var bununla ilgili.
Ayrıca gece kesintisiz uyuması için gece emzirmeye son vermek çok daha uygun. Böylece gece anne de dinlenebilir. Gündüz ise bebek emmeye devam edebilir. Nurturia annelerinden Çokbilmiş böyle yaptığını ve kızına "Gece memeler uyuyor, güneş doğunca uyanacaklar, o zaman emebileceksin" dediğini anlatmıştı.

Yemek yemekle de ilgili aynı şey geçerli. Örneğin kızım emmeden huzursuz olur, yemek te yemek istemez. Emdikten sonra daha iştahlı yer. Yemek yemeyen çocuklarının sorununun emmek değil, yeme problemi olduğunu düşünürüm hep. Bu çocukların kendi kendilerine yemelerine müsade edilirse, yemeye zorlanmazlarsa, arkalarından dolaşarak yemek yedirilmezlerse yeme problemlerinin kalmayacağına eminim.

Bu yüzden memeden kesme kararını verirken annelerin sebeplerini tekrar gözden geçirmelerini ve doğru sebeplerle kesip kesmediklerini düşünmelerini öneririm.
Kimse memeden kesme kararı verdi diye vicdan yapmasın, kendini harap etmesin.
Ama eğer harap ediyorsa da geri dönüşün her zaman mümkün olduğunu bilsin :)
Cevaplamak için Üye ol