tuzlama ve kundak

ayfi soruyor: 10

Merhaba arkadaşlar,sizlerin yine fikirlerine htiyacım var...
1)nasıl kundak napıyorsunuz?Elini ayağını sımsıkı sıkmıyorsunuz dimi sadece bebeğiniz rahat etsin die penye bi battaniyeye sarıyorsunuz öyle m?
2)Yenidoğan bebeğinizin eklem yerleri yani hava almayan (boynu,parmakları...)ve  teri kokmasın die tuzlu suyla yıkama ve 1 gün  bekleniyormuş.Bu konu hakkında bilgisi olan?
3)Bebeğim uyurken azını çıkarmıyor,çıkartana kadar da uyanıyor?Uyanıncada uyumak zor olur?Napcamı bilemiyorum?
Şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


barok

tuzlama olayı çok tehlikeli bence 


gamzeberil

tuzlama olayı ilk banyosunda suyuna atılan tuz şeklinde idi benim kızımın.bir gün tuzlu bir şekilde bırakmadık biz.eklem yerlerine koltuk altına ve ayaklarına  biraz elimizle tuz sürdük tuz attığımız su ile yıkadık.yarım saat havlusuna sarıp bekledik.

ardından temiz su ile yıkadık.

kundaklama dediğiniz gibi gündüz yorlup gece uyumakta zorlandığında ben kundak yaptım onun haricinde her zaman normal bıraktım.

gaz çıkarma işine gelince doktor eğer emdikten sonra gazını çıkarmazsanız karın ağrısı olarak karşınıza çıkar dedi.bende kimi zaman çıkaramadan uyuttuğum oldu.bunda mıdır bilmiyorum ama gaz sorunumuz sürekli vardı bizim.


kuzum


ADANA Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nejat Narlı, özellikle Adana ve Hatay’da bebeklerin doğar doğmaz ’teni kokmasın’ diye tuzlandığını, bunun sıvı kaybına yol açtığını, bu yüzden bir çok bebeğin beyin kanaması geçirip yaşamını yitirdiğini söyledi. Bazı soğuk bölgelerde ise doğar doğmaz vücudu toprak ile sarılan bebeklerin tetanos olduklarını belirten Prof. Dr. Narlı, özellikle yeni anne olacaklara seslenerek, "Bebeğinizi çevrenizden duyduklarınızla değil, bir sağlık kuruluşundaki doktor tavsiyesiyle büyütün" dedi.


Yeni doğan bebeklerin kokmasın diye tuzlanmasının beyin kanamasına, toprağa sarılmasının ise tetanosa sebep olabileceği belirtilerek, çocukların geleneksel yöntemlerle değil, doktor tavsiyesi ile büyütülmesi istendi.


kuzum

Yukarıdaki yazı şu linke aitsweetmom

kendimizi bi kundakta düşünelim eller ayaklar bağlı bide heryerimize bile değil sadece elimizi tuzlu suyla tıkayıp durulamadan bikaç saat bekleyelim görün bakın nasıl işkenceyle kaşınıyo allerji yapabiliyo lütfen çocuklara işkence etmeyelimopposition

aman diyim sakın tuzlayıp bekletme çocuğu :) biz şöyle yaptık büyüklerin gönlü olsun diye ; 40 lama diye bişey varmış 40 tane şey bulup attığın suyla çocuğu yıkıyormuşsun, bunun içinde tuz var şeker var taş bile varmış :) ! neyse biz sadece bir tas suya benim altın yüzüğümü sokup çıkardık, bir de yasin okuyuverdi ananem, eklem yerlerine tuzu sadece parmağımızla değdirdik, hiç bekletmeden hemen yıkadık, en son da o okunmuş suyu kafalarından döktük. Al sana kırklama :)) maksat okunmuş su oldu yani, herkesin de gönlü oldu :))

kundak olayına gelince yeni doğan bebişler el hareketleri ile kendilerini uyandırırlar, bunu engellemek için yarım kundak denen sadece ellerini bağladığın çok sıkı olmayan bir çözüm işe yarayabilir.


kedidirkedi

Biz bir delikli süzgeç aldık, süzgecin üstünden döküverdik! Oldu sana kırk tas su :))

 

Tuzlama olayına ise kesinlikle karsıyım! Hassas tenindeki verniks tabakasını bile yıkamıyorken bir de tuzlu su çok sakıncalı!


sweetmom

kendimizi bi kundakta düşünelim eller ayaklar bağlı bide heryerimize bile değil sadece elimizi tuzlu suyla tıkayıp durulamadan bikaç saat bekleyelim görün bakın nasıl işkenceyle kaşınıyo allerji yapabiliyo lütfen çocuklara işkence etmeyelimakarsum

1) tuzlama olayını şöle biliyorum çocuk ilk doğduğunda hiç banyo yapmadan tuzlanırmış teri kokmasın diye.ha nekaar dururuyo onu bilmiyorum bi sefer yapılırmış zaten

2)ilk çocuğumu (annemin bütün ısrarlarına rağmen) hiç kundak yapmadım battaniyeyle bile sarmadım hazirandı sıcaktı.ama hiç uyumayan bi bebekti
ikincide kasımda doğdu kıştı ve belki sakin olur diye kundak yaptım, kızımın bebekliği çok sakindi alakası varmıdır bilmiyorum

3)uyurken yüzüstü yatırn belki işe yarar gazını çıkarırır sonra düzeltirsiniz.


fistikcik

Lütfen size söylenen bu hurafelere inanmayın. Arkadaşların hepsi söylemiş, kesinlikle tuzlama gibi bir şey yapmayın. Yenidoğanın cildinin üzerinde onu koruyan verniks tabakası vardır ve bu tabaka zedelenmesin diye artık hastaneler doğumdan sonra bebeği yıkamıyorlar bile. Karışan olursa "Doktor kesinlikle yapılmayacak" dedi dersiniz ve konuyu kapatırsınız. (Zaten bir doktora sorarsanız alacağınız cevap ta budur).

Kundak yapılabilir, Dr. Harvey Karp öneriyor, yalnız geleneksel sımsıkı kundağı değil, sadece kolları sabitleyip bacakları daha serbest bırakan bir kundak onun önerdiği. Internette Harvey Karp ve kundak yazın karşınıza çıkar.

Gaz olayı dediğiniz gibidir, uyurken çıkaramaz, hatta bu onu uykusundan uyandırır. Tavsiyem emzirirken (ya da biberon verirken) henüz uykuya dalmadan bir ara verip gazını çıkarıp öyle devam etmeniz emzirmeye. Ya da emzirme bitince hemen gazını çıkarın, yatağa öyle bırakın.Cevaplamak için Üye ol