Lütfen yardım!!!tecrübelerinize ihtiyacım var.

nurturia soruyor: 5

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


AOA

Merhabalar.. ilk haftalar çocuk için de anne için de zor geçiyor. Kararlı olmak çok önemli. Çocuğunuz illa ki ağlayacak, hatta size sımsıkı sarılacak bırakma diye. Eğer o durumda kızınıza yenilip geri adım atarsanız okul olayını uzun süre ertelemeniz gerekir. En güzeli yavaş yavaş alıştırmak. Günde 1 saatle başlayıp okulda kaldığı süreyi arttırmak. Kolay gelsin. 


ozgu_naz

bizimkine anaokulu denmez henüz ama bu konuda oldukça bilgilendim sanırım.haftada 3 gün anaokuluna gidiyor yarım gün kendi yaş grubuyla.15 gün ofisten ayrılamadım ben.10 dakika yanımda oturuyordu sonra kendi gidiyodu sınıfa.2 ay oldu başlayalı ve artık kapıdabırakıp kapıdan alıyorum içeri girmiyorum.bu biraz çocuklarla da ilgili galiba çabuk adapte oldu.ama hocaların söylediği en önemli şey gelmek istemediği gün bile mutlaka getireceksiniz yoksa zinciri kırmış oluyosunuz ve bunu alışkanlık haline getirebilirler.eğer içerde keyif alıyorlarsa ozaman kendileri gitmek istiyor cidden.gitmek istemediği günler sakın pes etmeyin


jildando

İlk haftalar ikiniz içinde zor olacak belki ama sonra ikinizde keyif alacaksınız bu durumdan.
Benim kızım 3 yaşındayken başladı, gerçi o ara oğlumda 8 aylık olmuştu, ben hala yalnız kalamadım, biri yoksa öbürü var yanımda:)
İlk 2 hafta okula alışma süreci biraz zordu, bırakırken istemiyordu , ağlıyordu falan ama sadece 2 hafta sürdü, yatarken "yarın okul yok di mi" cümleleri birden "yarın okul var di mi " ye döndü, birdaha hiç sorun yaşamadık ve hala çok severek gidiyor okula.

Sizin kararlı olmanız çok önemli, bir de herşeyi çok toz pembe göstermeyin, mesela o dönem bizde, eşim annenanne vs. kendimiz okula başlarken nasıl ağladığımızı ama zamanlada nasıl severek gittiğimizi falan anlatmıştık ( gerçi bu biraz beyaz yalan olmuştu çünkü haliyle hiçbirimiz aslında anaokuluna gitmemiştik)
Ama demek istediğim, ilk haftalarda ağlamasının ve ayrılmakta zorlanmasının normal birşey olduğunu söyleyin, biryandan da herkes gibi okula gitmek zorunda olduğunu anlatın, bir süre sonra kendi kendine bu sürecin geçeceğini ve okulun aslında güzel bir  şey olduğunu anlıyorlar o zaman daha kolay oluyor herşey.
Sakın bırakıp kaçmayın, ben ilk hafta o içerideyken dışarıda bekleyeceğime söz vermiştim, ve yaptımda. Sonrasında gideceğimi ve onu alacağımı da söyledim ve öyle ayrıldım okul bahçesinden.
Sizin bol bol anlayış göstermeniz gereken bir dönem. Alıştığı zamanda birden büyüdüğünü farkediyorsunuz. Sizden bağımsız tanıdığı insanlar var, başka bir muhabbet geçiyor aralarında, bazen okuldan yaptığı şeyleri anlatıyorlar, sizde şaşırıyorsunuz.
Ama sonuçta çok keyifli bir dönem bence, ben anneme falan bıraktığım zaman hep bir an önce dönmek isterdim, acaba sıkıldımı vs. diye. Ama okuldayken biliyorum ki çok güzel vakit geçiriyor.


selin_han

kreşe başlatma döneminde çocukların ağlatılmasına müsade etme ya da göz yumma yöntemini çok doğru bulmuyorum. Aslında kendinizi onun yerine koyarsanız belki anlamak daha kolay olur. Çok küçüksünüz ve dünya hakkında çok şey bilmiyorsunuz ve birden hiç tanımadığınız bir ortama bırakılıyorsunuz. Ardından anneniz sizi gözyaşları içinde bırakarak oradan ayrılıyor. 

Evet çocuk haftalar içinde susuyor, sessizleşiyor ama bu arada hissizleşiyor. Burada bu konuyu açtığınıza göre oldukça duyarlı bir annesiniz. Muhakkak tercih edeceğiniz kreşinde öyle olacağını düşünerek bunları yazıyorum. Eğer yerinizde olsaydım  çocuğunuzu kreşe başlatmak zorundaysanız o ortama ve kişilere güven kazanana kadar yanında refakat ederdim. Sonrasında önce kısa ayrılıklarla başlayarak süreyi uzatabilirsiniz. Bu konuda duyarlı kreşler buna izin veriyorlar. Bu tür yöntemlerin ve küçük yalanlarla oradan ayrılmanın çocuk ruhunu zedeleyeceğini düşünüyorum. Şimdiye kadar kendi çocuklarımda da bu yöntemleri hiç kullanmadım. Montessori eğitimi uygulayan bir kreş bu gibi durumlarda daha uygun olabiliyor (giriş çıkış saati ve müfredat her çocukta bağımsız )


esra_26

kızım 4 yaşını bitirince bu sene başladı kreşe sabah 9 öğlen 3 arası.ben kızıma öncesinde hep anlattım detaylı olarak.işte kızım okula gdicek arkadaşlarıyla oynayacak servise binecek annesi ona el sallıcak diye.ilk gün aşağıya indirdim servise bindi ve el salladı gitti.bende eve girdim hüngür hüngür ağladım çok kötü oldum.ne yapacak diye merak etdim.biraz zaman geçince aradım gayet iyi ağlamadı dediler .bir sıkıntı yaşamadık şükür.inşallah bu senede aynı şey olur .sizede kolaylıklar .uykularınızı kaçırmayın düşünsenize o minicik kuzu büyüdü siz büyüttünüz şimdi okulda arkadaşlarıyla güzel şeyler paylaşıcak .süper.endişenizi yavruya belli etmeyin onu cesaretlendirin derimCevaplamak için Üye ol