Hem gebelik şekeri hem de hipertansiyonu olan hamileler

satrun soruyor: 10

Merhaba,
Hamileliğimde hem gebelik şekeri hem de hiper tansiyonum çıktı.Yiyebileceğim şeyler oldukça sınırlandı ve her gün benzer şeylerle beslenmek giderek moralimi bozmaya başladı.Ayran, süt, soda dışında tüm içecekler yasak, tüm meyvelerden minicik porsiyonları mutlaka bir süt ürünüyle birlikte tüketmeliyim.Beyaz unlu herşey, şeker, pirinç, havuç, tuz, patates zaten yasak ancak her yemeğim de 4 kaşık şundan, 5 kaşık bundan v.s. sınırlı.Benimle aynı durumda olan arkadaşların da diyeti benzer mi yoksa benim diyetisyenimin kilo başı 30 kalorilik diyeti fazla mı abartılı?Bir de sizin de ayaklarınızda kırmızı kılcal damarlar akşamları belirginleşip sabahları azalıyor mu?Arada kaçamak yapıyorum ama sonra ciddi vicdan azabı çekiyorum.Ya kaçamaktan ya da vicdan azabından kurtulmam gerek.Bu konuda pozitif hikayesi olan var mı?
 

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


breeze821

gebelik şekerim vardı.3 ay insülin kullandım günde 2 kere,
pozitif hikayem var.diyete harfiyen uydum.oğlumda çok sağlıklı bende..


Zelal_

Benim tansiyonum yoktu ama gebelik şekerim vardı, ben insülin kullanmadım, ama tabii ki benim de bir diyetim vardı ve harfiyen uydum, sadece diyet değil, hareket etmek; yürüyüş vs de çok etkili şekerin dengelenmesi için aklınızda olsun; allaha şükür oğlum sağlıkla doğdu...
Şeker düzeyinizi veya yaptığınız kaçamağın sıklığını/ miktar olarak büyüklüğünü bilmeden yorum yapıyorum; sonuçta birkaç haftanız kalmış, bence diyetinize harfiyen uyun, neticede o diyet bebeğinizin sağlıkla büyümesi için gerekenleri içerecek şekilde düzenlenmiştir diye tahmin ediyorum, ne olur ne olmaz risk almanın anlamı yok diye düşünüyorum, bence kaçamakları yapmayın veya minimuma indirin... Ama diyetinizin çok sıkı olduğunu düşünüyorsanız veya aklınızda soru işaretleri varsa; bir de endokrinoloji uzmanına gitmenizi tavsiye ederim, konuya diyetisyenlerden daha hakimler...


semay

Hem gebelik şekeri hem de hipertansiyon vardı bende de.Şeker diyeti yapıyordum ancak diyet sonucu ilk hafta 2 kilo verince sınırları genişletildi diyetin ve çok zorluk çekmedim uymakta.Ancak hipertansiyon konusunda o kadar şanslı değildim.Son 2 ay hergün 6 hap içtim yine de 17/11'den aşağıya inmedi tansiyonum.Şeker için yürümek,hipertansiyon için yatmak gerekiyor maalesef.Tansiyon için tuzlu yememek,çok yükseldiğinde ılık hatta soğuğa yakın su ile duş almak ve dinlenmek gerekiyor.Bir de her hafta idrar testi yapılmalı-protein kaçağı var mı diye-.Ama en önemlisi pozitif düşünme
Tüm bunlara rağmen biraz düşük kilolu ama çok sağlıklı bir bebeğim oldu çok şükür.
Umarım siz de sağlıkla kavuşursunuz bebeğinize.


satrun

Tüm bilgiler için teşekkür ediyorum.Sevgili ayseea,
Benimle aynı durumu yaşadığınız için merak ediyorum.Bebeğiniz normal mi doğdu, sezeryan mı?Kaçıncı haftada doğdu?Benim doktorum tansiyon teşhisinden sonra bir defa idrar testi istedi ve iyi henüz organlarda (böbrek, karaciğer) bir hasar oluşmamış dedi.Başka da test istemedi.Bir de tabi düzenli tansiyon ölçümü, şeker ölçümü yapıyorum.Çalışıyorum izne çıkmamı istedi ancak iznimi şimdiden kullanırsam daha sonra bebişimi bırakıp dönmem gerekecek.Bilemiyorum siz son iki ayı yatarak mı geçirdiniz?


satrun

Sevgili breeze ve Zeropoint,
Bana moral verdiniz.Bebişlerinizi kocaman öpüyorum.semay

Sezeryanla 39+0 da doğdu bebeğim.Benim hipertansiyonum 7.haftadan beri belliydi ve sıkı kontrol altında tutuldu.28.haftadan sonra her hafta kontrole gittim.Aynı hafta bebeğin gelişiminde duraklama olmuştu.Eğer duraklama devam ederse bebeğimi o hafta doğurtacaklardı ancak gelişimi tamamen durmadı çok şükür.Doktorum işimden ayrılmamı istedi.30.haftada izine çıktım rapor alarak.Tansiyon ilacına başladım önce günde 3 kez ama sonra tansiyonum yükselmeye başlayınca ilacın dozajı da arttı.Bu arada şekeri ilaçsız kontrol altına alabildik biz.Tamamen yatarak değil ama minimum hareketle geçirdim aylarımı.Stresten uzak durmak,yorulmamak gerekiyor.Ev işi,yemek kesinlikle yapmadım -tabi bunda annemin yanımda olması benim şansım oldu-Bana da sadece idrar testi yapıldı ama her hafta gittiğimde yapılıyordu. Arada 1 kere 24 saatlik idrar testi de yapıldı.

32.haftaya çok az kalmış,kritik noktayı geçmek üzeresiniz.Olumlu düşünmek,düzenli beslenmek ve dinlenmek ile çözülebiliyor bu durum.

Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı diliyorum.


Damla

Bende hipertansiyon yoktu ama şeker diyetinin zorluklarını çok iyi biliyorum. Bu yazımda iki tane uyduruk tatlı tarifi vardı :) http://www.kitubi.com/2007/05/04/gebelik-diyabeti-gestasyonel-diyabet-tedavi-ve-perde-arkasi/

Doğumunuza az zaman kalmış, meyveden de zengin bir mevsimdeyiz. Benim doğumum kışın oldu, hergün aynı meyveleri döne döne yemek, insana yoksunluk çok koyuyor. Ben doğumdan sonrasına neler yemeyi planlamıştım ama bebeğime kavuşunca hiç gözüm görmedi. Tek derdim ona gaz yapmayacak şeyler oldu bu defa. Benim diyetimdeki yiyecekler fazla geliyordu bana, 3 dilim kepek ekmeği bitirmek mesela. Ama özellikle yasak olan gıdaları bence tüketmemeye dikkat edin.


perihan

Geçmiş olsun, sağlıkla bebeğinize kavuşmanızı dilerim. Benim de gebelik şekerim var, diyetteyim. İki hafta boyunca dikkat edip düzeltmeye çalışacakmışım, yoksa duruma göre insülin kullanacağım. Çok şekerli gıdalar yasak, glisemik endeksi düşük olan meyveler yenecek vs.  60,1 kg için bana yazılan diyeti paylaşayım:

Kalkınca bol su
07:00 - 08:00 Kahvaltı: 3 Dilim Uno Denge Ekmek, 1 Dilim Yağsız Peynir veya 1 Yumurta, Bol Çiğ Sebze (üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı), 2 Tam Ceviz, 1 Çay Bardağı Süt

Ara 10:00 : 1 Meyve, 5 Badem

Öğlen 12:00 :
(Senaryo 1) Etsiz Sebze Yemeği ve/veya Salata, 1 Kase Light Yoğurt, 3 Dilim Uno Denge Ekmek
(Senaryo 2) 3-5 Köfte Kadar Et/Tavuk/160 gr.Light Ton Balığı, Salata, 3 Dilim Uno Denge Ekmek
(Senaryo 3) Etli Sebze Yemeği, 1/2 Kase Light Yoğurt, 3 Dilim Uno Denge Ekmek
(Senaryo 4) 8 Kaşık Kurubaklagil, Salata, 1/2 Kase Light Yoğurt, 1 Dilim Uno Denge Ekmek

Ara 14:30  : 1 Meyve, 5 fındık

Ara 17:00  : 1 Bardak Günlük Süt veya Yoğurt, 1 Dilim Uno Denge Ekmek

Akşam 20:00  :
Öğlen Senaryo 1 yenildi ise Akşam Senaryo 2 veya Senaryo 4
Öğlen Senaryo 2 yenildi ise Akşam Senaryo 1 veya Senaryo 4
Öğlen Senaryo 3 yenildi ise Akşam yine Senaryo 3 veya Senaryo 4
Öğlen Senaryo 4 yenildi ise Akşam hepsi olabilir.

Ara 21:30  : 1 Meyve, 1 Çay Bardağı Süt

Her gün 2,5 litre su içilecek. Karpuz, üzüm, kiraz, dondurma şu iki haftalık süreçte yenilmeyecek. Bir gün sabah, bir gün öğlen, bir gün akşam kan şekeri açlık ve tokluk olmak üzere ölçülecek.

Meyve olarak tam olgunlaşmamış şeftali, armut, kırmızı erik tüketiyorum. Kavunun da karpuza göre glisemik endeksi düşük dedi doktorum.NORTH_TAN

Satrun;
Ben ailemde genetik olarak şeker  (kardeşim), tansiyon, kalp ve kas rahatsızlıkları (ebevenynler) olduğundan hamile kaldığım andan itibaren hiç kimse demeden diyet yaptım. Elimde şeker ölçüm cihazı hep ölçtüm.Doktorumda hep şeker ve tansiyon için uyardı. Hiç diyet yapıyormuşum gibi düşünmedim. "Sağlıklı bebek beslenmesiydi" o. Gıdaları iyi tanıdığımdan insanlar ellerinde tabak şunun tadına bak diye dolaşırken ben zararlarını anlatıp  kaçıyordum. 
Kısa zaman geçer. Şuanda yapsam o diyeti süper olurum ama emzirmeyi kestim sınırları zorlayarak bayram yapıyorum:))) Kilolarımda sınırları zorluyor:)))
Sağlıkla al bebişini kucağına.


satrun


Sevgili Damla,sizin blogunuzu zaten okumuştum diabetle ilgili araştırma yaparken.Şu malum reçellerin başka bir markasından da hemen alıverdim.Kriz anlarında işe yarıyor hakikaten.Deneyimlerinizi paylaşmanız çok güzel.Motivasyonumuzu tekrar kazandırıyor.

Sevgili perihan, bana verilen diyet de benzer.Hayatımda hiç yemediğim kadar ekmek olması da çok şaşırtıcı.Benim diyetisyenim karpuzu ve üzümü yasaklamadı.Kiraz yasak.Bir karpuzun 1/10 dilimi ve bir kavunun 1/7 dilimini yiyebilirsin dedi ve 12 tane üzüm de yine bir porsiyonun yerine geçiyor.Kavun neredeyse hiç yemiyordum daha şekerli diye ve şimdi tam tersini öğrenince şaşırdım.Karpuzu bazan abarttığım oldu yalnız.Bırakmam lazım.Su miktarımız sizinle aynı ve sanırım amnio sıvısı içinde çok gerekliymiş zaten.İnşallah insüline gerek kalmaz sizin içinde.Bebişlerimizi sağlıkla kucağımıza almayı diliyorum.

Sevgili KUZEYtanAnne, müthiş bir iradeniz var anlaşılan.Sigara ve kolayı bıraktıran iradem ne yazık ki bazan diyette işe yaramıyordu.Ama kendimi daha da kontrol etmem lazım.Hakikaten hayatım boyunca bu kadar sağlıklı beslenmemiştim.Umarım en kısa zamanda siz de kilolardan kurtulursunuz.Cevaplamak için Üye ol