Tuvalet eğitiminde pedagojik yardım

senemsevval soruyor: 5

Yaz başından beri tuvalet egitiminden bir sonuc alamadim.

Kızım bilincli bir sekilde tuvalete yapmak istemiyorum diyor.

Ne yaptiysam ikna edemedim.pedagog yardimi almayi düşünüyorum

Bu şekilde egitim alan arkadaslar varsa bilgi rica ediyorum.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


kitara

ilk tuvalet eğitimine kızınız kaç aylıkken başladınız? 


sLnKA

ilk başlarken kızınız kendi mi talep etti yoksa siz mi hadi dediniz? İşin uzmanı falan değilim ama başarılı hikayelerin çoğunda hep çocuğun işaretleri takip edilmiş. İki yaş yok 3 yaş dememişler.

Benim hiç hiç niyetim yokken kızım yaz başında külot istiyorum dedi. O gün başlamış olduk. 3 ay oldu hala tam bitmedi bez işi. Geceleri hala bezli yatıyor üstelik her sabah taşmış bi şekilde uyanıyor. Bazen kazalar devam ediyor hala. Hele şu son 10 gündür kakayı bilerek tutuyor yapmıyor. Ondan önce de kaka gelince anne bez takalım diyordu. 
Yani demem o ki ben kızım ne isterse o yöne gittim. Bez dedi bez tuvalet dedi tamam hatta yazın yazlıkta çişini çimenlere yapmak istedi, çişi gelince bahçeye koştu falan. 
Bir süre siz de bırakın nasıl istiyorsa öyle olsun. 


senemsevval

tuvalet konusunda 3 yasına kadar hep kendı istesin zorlamıyım dıye bekledim.bu yaz 3 yasına gırdı bende onu heveslendirmek ıcın lazımlık adaptör falan aldım ama kesınlıkle reddediyor.sonra yapıcam tuvalete yapmak ıstemıyorum dıyor.kendını cok iyi ifade eden bır çocuk.zaten hıcbır konuda benı yormadı bu zamana kadar.ama bez konusunda etraftanda cok baskı oluyor.artık ınsanlara laf anlatmaktan yoruldum.aıle buyuklerı dahıl herkese bu konuda cocugu bıktıracak bıseyler soylemeyın demekten ben bıktım.artık sevval sen hala bezmı takıyosun dıyene dırekt konuyu degıstırıyor.


hamdusena

ah ah bende bu konudan çok müzdaribim oğlum neredeyse 3 aydır hala aynıyız desem abartmam kızımki 3 gün sürmüştü oğlumunki 3 aydır artık bende bi agresif oldum bu konuda hertarafız sidik oldu neredeysetheenoos

Tuvalet eğitimi çocuğun kişisel gelişimde kritiktir. Çocuğunuz için doğru olan kararı vermeye gayret edin, özellikle aile büyükleri bu konuda erken başlanması için ısrarcı olabilirler, ancak şu an ki koşullar eskisi gibi zorlu değil. Aile büyükleri bez yıkamamak için bizleri erken alıştırmış olabilirler ancak şimdi bez değiştirmek hiç de zor değil. Yeni bilgilerimiz de çocukların hazır olmadığı taktirde başlandığı zaman kişiliklerinde kalıcı zararlar yaratabileceğini söylüyor. Ancak çocuğunuzun istememesi her zaman hazır olmaması anlamına gelmeyebilir. Tuvalet eğitimi ise direk bezinin çıkartılmasıyla başlamaz, zihinsel ve fiziksel olarak bir alıştırma sürecini içerir. Bunu anlamak için uzun görüşmeler yapılması gerekmez. Çoğunlukla bir görüşmede anlaşılabilir, bazen arada takibi yapılarak iki görüşme yapılabilir. Bulunduğunuz yerde uzmana başvurma olanağınız yok ise bana mail atabilirseniz ben yardımcı olabilirim.
Mail: mert.yasemin@yahoo.com.trCevaplamak için Üye ol