4 aylık oğluma nasıl kilo aldırabilirim?

kardelen48 soruyor: 4

arkadaşlar oğlum 12 ekim 2012 tarihinde erken doğumla 2.800 doğdu ve şuan ocak12 de kontrole götürdüğümde 59 cm 5.5 kg sağlık ocağında kilosu az dendi anne sütü stresten kesildi aptamil veriyorum ama herkes zayıf minicik diyo çok huzursuzum kilo aldırı ek gıda yada mama varmı bilenler yardımcı oloabilirmi lütfen?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


firis

4 aylık olmuşsa dr ile konuşup yavaş yavaş ek gıdaya geçebilirsin meyve püresi vs başlayabilirsin.Bazı bebekler yedikleri halde kilo almayabilirler belki senin bebeğin de öyledir..


ketrin

4. ayına gelirken bir bebeğin 5,5 kilo olması ve de 2800 doğmuş zaten neden az geliyor anlamış değilim. bizim milletimiz kadar kiloya düşkün bir millet yoktur. siz sağlık ocağını çok dikkate almayın. daha geçen gün benı aradılar kızınız su içmeye basladımı dıye sordular:) kızım 18 aylık buarada:)))) zaten bebekler 5.ayın sonunda ayın sonunda doğum kiloarının 2 katına çıkmalılar diye biliyorum bunu siz fazlasıyla başarmışsınız. ne kadar isterse devam sütünüde verin. bunda bir saat sınırlaması yok. orneğin 2 saatte bir 3 saate bir gibi bence buna karşıyım. birde her bebek farklıdır. benim kızım hiç 120cc sütü bir anda bitirmezdi 90cc hazırlardım hep aldığı sütte size göre daha azdı yani. ama sorun yok. istedikçe verirdim.


fistikcik

Öncelikle size gerçekten zaman ayıran bir çocuk doktoruyla görüşün. İlgili ve özverili sağlık ocağı çalışanlarını elbette tenzih ederim, ama benim tecrübem çok iyi olmadı sağlık ocağı ile. Bu yüzden SGK anlaşması olan (bu sayede düşük bir muayane ücreti ödersiniz) bir hastanenin çocuk doktoruna danışın.

Kilosu az ne demek ? Bir kere "herkes şöyle diyor" diye bir cümleyi dikkate almayacaksınız. Herkes kendi işine baksın. Kim sizin bebeğinizin erken ve 2800 doğduğunu biliyor ? Bilip bilmeden konuşanlara kendi işlerine bakmalarını söyleyin. Her bebeğin -özellikle de erken doğan bebeklerin- gelişimi farklıdır. Bebeğiniz her ay ne kadar kilo aldı ve boyu uzadı ? Önemli olan şu an olduğu kilo değil, her ay aldığı miktardır.

Mama veriyormuşsunuz zaten, endişe edeceğiniz bir şey yok. Ek gıdaya hazır olmadan, sırf kilo aldırmak amacıyla bebeğe yüklenmek iyi bir fikir değildir. Hele hele size muhallebi falan önerenler olursa hiç dikkate almayın. Toplumumuz şişko bebekler görmeye bayılıyor. Benim kızım da erken ve sizinkinden de düşük bir ağırlıkla, 2200 doğdu. Kilo alımı çok iyiydi, ilk ay 1200, sonraki iki ay da 1000'er gr aldı. Ama buna rağmen gören herkes, obez olmadığı için "Ay çok küçük bu" deyip dururdu. Şimdi kilosu normal, boyu da ortalamanın üzerinde bir bebek. Bu yüzden hiç endişe etmeyin. Bir doktora danışın.

Tekrar anne sütü vermek isterseniz, bu da mümkün. Kesilen süt tekrar gelebilir, tekrar bebeğinizi emzirebilirsiniz. Yeter ki isteyin. Dilerseniz bana bu konuda bir mesaj atabilirsiniz.


berkayinannesi

Merhaba,


Öncelikle sizin iyiliğiniz için "herkes şöyle diyor" yada "bir arkadaşın oğlu / kızı var" ile başlayan cümlelerden ne olursunuz kurtulun. Çok faydasını göreceksiniz. Hatta sütünüzü bile etkileyebilir arttırabilir. Herkesin fiziksel gelişimi, özellikleri, vücut ritmi farklı değil mi ? Yavrularda böyle. 

Bence alternatif bir doktor bularak fikir almalısınız. Allah hepimizin çocuklarına sağlık versin. Cevaplamak için Üye ol