1 yaş - birdenbire bozulan uyku

berlindenbirseda soruyor: 6

Sevgili anneler,

Tam bir yaşındaki oğluşum iki hafta öncesine kadar geceden sabaha arada bir homurdansa da kesintisiz uyuyor, gündüzleri de 2 kez 1,5 saat kadar uyuyordu. İki haftadır ise her gece 4-5 kez uyanıyor, gündüzleri bile yarım saat sonra uyanıyor ve ben emziğini verip yatırınca uyumaya devam ediyor ancak. Geri uyutamadığım da oluyor.

Bazen uyuturken dönüp kalkmak istiyor, defalarca yatırıyorum, gece bazen çığlık çığlığa  uyanıyor, yarım saatte ancak susuyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Birdenbire aşırı emzik bağımlılığı mı oluştu diyorum, ama gece emziğini almadan uyuduğu da oluyor.

İki hafta evvel Türkiye'deki 3 haftalık tatilimizden döndük, orada bu sorunlar yoktu, döndükten iki gün sonra başladı, hemen değil. Bu yüzden tatilden olup olmadığından emin değilim. Hala yürümüyor, gündüzleri yürümeye de pek çalışmıyor, bazen tutunup ayağa kalkıyor ve biraz duruyor, o yüzden yürüme arefesindeki uykusuzluk mu onu da bilmiyorum.

Aynı tecrübeleri yaşayan var mı? Geçecek mi bu günler? Bir de gündüz tek uykuya düşmek acaba çare olur mu?

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


sibelcanersoy

kesinlikle emmek istediği içindir arkadaşım var kızı 18 aylık hala geceleri 2-3 saatte bir kalkıp emziriyor..ben emzirmediğim için gece 1 kere bide sabaha karşı 180 cc formül süt veriyorum herakşam saatlerimiz bile aynı :) buarada azı dişlerinden diye düşünüyorum bizimkide çok huysuz herşeye ağlıyor :(((


Meteboy

Gece emzirmeyi kesmek lazım arkadaşlar, başka bir çözüm düşünemiyorum ben, çalışırken çok zor oluyoo.. Enerjim kalmadı artık, oğluşa da kıyamıyorum, ama 1 sene daha uykusuzluğa dayanabileceğimi hiç sanmıyorum :(


berlindenbirseda

Sevgili meteboy, ben gece emzirmeyi keserken kendimi şöyle avuttum:
1. Kesintisiz uyumak bebeğimi daha çok dinlendirecek ve önce ağlasa da sonra o da daha huzurlu uyuyacak.
2. En az 19-20 ay emzirmek istiyorum, ama gece emzirmek işkence gibi geliyor artık, geceyi bırakırsam gündüzleri keyfini çıkara çıkara emziririm.
3. Mutlu anne = Mutlu bebek. Ben her sabah hayattan bezmiş olarak kalkarsam gün boyu mutsuz geziyorum, bu bebeğimi de etkiliyor.

Tabii bir de 6. aydan sonra bebeklerin normal şartlar altında gece beslenmeye ihtiyaçları yok, iş alışkanlığa dönüşüyor, uzun uyku beslenmeden daha sağlıklı, dedi doktorumuz ve internetten de bulabileceğin üzere bir sürü kaynak.

Bunları düşündüm hep ve babasıyla 7,5 aylıkken ortak karar verdik, kesinlikle geri dönmeyeceğiz diye. İlk dört akşam babası yattı yanında, ben yan odada uyudum. Zaten ilk iki geceden sonrası nispeten rahattı. 5. geceden itibaren de 1-2 kez uyanıp, ağayıp 5 dakika içinde yeniden uyudu. 10. gece ise sıfır uyanmayla uyudu. Şu son iki haftaya kadar da bazı geceler hariç çok rahat uyudu diyebilirim, bu dönem de geçici diyor herkes, umarım çabuk geçer :) Artık uyansa da zaten emzirmeye kıyasla çok daha rahat oluyor geri uyutmak.

Ben bu yıl çalışmazken gece uyanmalarından 7,5 ayda bu kadar bezmişken, çalışan annelere Allah kolaylık versin.Meteboy

berlindenbirseda, tavsiyeniz için çok teşekkürler. Kesinlikle alışkanlık, çünkü bazen emmiyor bile, sadece memeyi alıp uyuyor, çekip yatağa koyuyorum. Babadan bir destek alabileceğimi sanmıyorum:( umarım annem yardımcı olur, çünkü sanırım bir başkasıyla bu iş daha kolay olacak.


berlindenbirseda

meteboy, aslında kendiniz de yapabilirsiniz, baba şart değil. Önemli olan bebeğin hasta olmadığı bir zamanda, diş çıkarma, yeni tatilden dönme yüzünden adaptasyon sorunu vb. gibi herhangi başka bir sıkıntısının da olmadığı bir dönemde kesin karar vermek ve gece 2 saat de ağlasa geri dönmemek. Eninde sonunda uyuyor ve inanın bana düşündüğünüzden çok daha çabuk adapte oluyorlar. Bir kez geri dönerseniz ama,  her şey daha zor oluyor. Bunu da yaşadık zira :)

Siz kararınızı içselleştirir, ne olursa olsun dönmem derseniz, gece dayanmanız da daha kolay olur. Baba destek olamıyorsa gece karışıp al artık emzir demesin, yeter :)


esinperisi

Benim kızım da öyleydi.1 yaş itibarıyla benzer sorunlar başladı.Ama her gün böyle olmuyor.Ben de zaman zaman yaşadığı bazı rahatsızlıklara yoruyorum.Diş olur , karın ağrısı olur , kaşıntı olur( kızımın cildi çok hassas ve zaman zaman egzama oluyor ).Bunların geçici olduğunu düşünüyor ve dert etmiyorum.

Yürümesine gelince acele etme İpek de 13 aylık yürüdü.Hala çok çok iyi yürüyor diyemem ama emeklemekten kurtuldu bari.Eninde sonunda yürür
Gündüz tek uyku 1.5 yaş için öneriliyor. Emziği verince devam ediyor demişsin o zaman böyle devam et derim.İyi uykuları olsun...
Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Prematüre bebek 0

2 aylik bebegim gunduz uyumuyor. 7

Emzik bırakma 3

Bitmeyen öksürük 9

fisstik
Son: OLBEY,