çürükler ve ameliyat :( genel anestezi korkusu

emresedacem soruyor: 7

arkadaşlar cem imin dişleri bizi mahvetti. 10 gün önce abse oldu doktora gittik antibiyotik içtik. Bugün kontrole gittik ama ben çok tedirginim doktorumuz genel anesteziyle 6 dişini çekip 2 dişe dolgu yapılması gerektiğini söyledi. Ben genel anestezi verilmesini istemiyorum ama başka çarem yok.. Bir kez de başkent ünv. diş . fak. ne götürücem sonra karar vericem.

Sorum aranızda anestezi uygulanan varmı? Nasıl oldu ? İmzaladığınız kağıtta ne yazıyordu.. Sizin düşünceleriniz neler?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


emresedacem

malesef ki 6 dişimizin de aynı anda çekilmesi gerekiyor yoksa 2. kez ameliyat gerekicek doktorumuz çabuk iyileşeceğini söylüyor.Peki sizce ünvte hastanesi mi yoksa bi diş hastanesi mi daha güvenli anestezi konusunda


Ayliz

Merhaba,

Geçmiş olsun. Daha iki yaşındaki bir çocuğun altı tane dişi neden çekilir ki?

Süt dişleri, altı - on yaş arası yerini daimi dişlere bırakıyor. Bu kadar fazla adette diş çekimi hem çocuğunuzun yıllar boyu beslenmesini, konuşmasını ve çene yapısını olumsuz yönde etkiler.

Başka bir hekime daha danışmadan, bu kadar ciddi bir tedaviye girişmeyin derim.


neretva

Ben de anlamadım. Belki evveliyatını bilmediğim için. 2 yaşında değil mi? Hangi 6 diş çekilecek? Azılar mı? Nasıl idare edecek 5-6 yaşına kadar. Kökleri mi hasta? Bunu söyleyen diş doktorunuz herhalde çene cerrahıdır. Prof mu ya da doçent mi? Ameliyatı mutlaka yoğun bakımı olan (Allah korusun) tam teşekküllü bir hastaneden yaptırın derim. Anesteziye nasıl tepki verecek bilmiyorsunuz, her ihtimali ele almak lazım. Muayenehanede olmamalı katiyen. Şimdiden geçmiş olsun. Ankara'daysanız sevdiğim bir dişçim var, çocuklara bakıyor mu bilmiyorum ama özelden size adını verebilirim. Genç biri, belki yeni yöntemlerden haberdardır, belki çekilmeden bir yolu vardır.


Rahmet

Dolgu yapılamayacak kadar harapsa tabiki çekilecektir. Çürük dişlerle beslenebileceğini de sanmıyorum. Sürekli şişen bir surat, ağrı ve ateşle ne kadar bekleyeceksiniz ki? İltihaplanan süt dişleri altından gelecek olan daimi dişlere de zarar verebilir.
  Ben sonrasını söyleyeyim, 4 yaşına kadar çekilen dişlerin yerine bişey yapılamaz. 4 yaşında boş yerlere dişli yada dişsiz yertutucu protezler yapılır. Her 6 ay-1 yılda bu yer tutucular çocuğun büyümesine göre yenilenir. Böylelikle çiğneme ve konuşma fonksiyonları yerine gelir. Daimi dişlerin sürmesini de kısmen hızlandırabilir.
 Geçmiş olsun. Kolaylıklar dilerim.


sedademirez

Ben sizin yerinizde olsam özel bir doktora götürüp degerlendirmesini isterdim öncelikle..bu yaştaki dis kayıpları ılerde daha büyük sorunlara yol açabilir zira..anestezi konusuna gelince o yas grubuna sedasyon uygulanır diye biliyorum ben .sedasyondan hic endişeniz olmasın çok kısa süreli bir uygulama sadece ayılma sürecinde yaklaşık 5-10 dakika cocuğun sersemlik hali devam edebiliyor o kadar..bu arada dis hekimi değilim sadece özel bir dis kliniğinde çalıştım o kadar..


emresedacem

cevaplarınız için teşekkür ederim bugün başkent ünv. diş. fak.e gittik doktorumuz çok çok ilgiliydi üzerimdeki bütün tedirginliği aldılar. Sedasyonla 5 dişimizi çekip 3dişimize dolgu yapılıcak işin en güzel kısmı ise oğlum klinikten çıkmak istemedi bi daha gelicem diyerek ayrıldık.

 

Dişlerimiz çürük olduğu için zaten yemekleri çiğneyemiyordu.Şimdi en azından çiğnerken dişi acımayacağı için yemesi düzene giricektir diye düşünüyorum.İlerki zamanlarda diş tutucu ve protezlerle destekleyeceğiz.


emresedacem

teşekkür edrm bende çooook sevindim :)Cevaplamak için Üye ol