İkiz Gebelikte Genel / Lokal Anestezi ile Doğum

YesilAnne soruyor: 5

Merhaba,


Çok yakın arkadaşım, 3 Kasım' da ikizlerine kavuşacak. Doğum yöntemi olarak sezaryen demiş doktoru. Buna ok fakat, arkadaşım ve eşi, lokal anesteziden biraz korkmuşlar ve genel anesteziyi tercih etmişler.

Spinal sezaryen yapmış ve çok memnun kalmış olsam da fikrini değiştirecek bir müdahalede bulunmak istemiyorum fakat, içim rahat etmiyor.

İkiz doğumda spinal ya da epidural anestezi de tecrübesi olan, ya da bu konuda detaylı bilgisi olan arkadaşlardan acele olarak olumlu olumsuz yorumlarını alabilir miyim?

Çok teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


YesilAnne

luce_anima, çok teşekkürler. Ama müdahale etmek olmaz dimi ? Bir de ben genle anestezi de süt daha geç geliyor diye biliyorum.


denizcin

Ben de epidural anestezi ile dogum yaptim, kesinlikle tavsiye ederim.


kuzununannesi

ben genel anestezi ile dogum yaptım, son anda verdiğim bir karardı bu , ameliyathaneye girdim yattım ve panikledim bi anda:S

titremeye basladım heyecandan ve genel anestezi olmak istedigime karar verdim:))

benim sütüm o gun geldi ama malesef miniğim tutmayı beceremedi ve gece de sabaha kadar deliksiz uyudu:S hiç emmeden.. onun emmemesinden duydugum sıkıntı ameliyat sıkıntılarımı altetti  diyebilirim

süt kişiden kişiye değişir, benimkisi hemen geldi mesela....


sultan_3

ben de ikizlerimi spinal ile doğurdum. ilk doğumumu epidural ile olmuştum. ikisinin arasındaki fark, spinalin ilaç verildikten hemen sonra etki göstermesi, epidural de ise ilacın etkisini göstermesi  için bir süre daha beklenilmesi. ikisi de omurilik üzerinden yapılmaktadır. genel aneztezi hiç bir zaman düşünmedim. iki sebebi var biri bebeklerimi anında görmek istemem ikincisi ise genel anestezi de uyanmak zor olduğundan. epidural de bir lokal yöntemdir. verilen cevaplardan epiduralin genel gibi algılandığını düşünüyorum. bu arad anestezi ekibi çok önemli. bir de epidural baş ağrısı falan yapıyo derler öyle bişey olmadı.
sevgiler,


EsraEA

Ikisinin de farklı avantajları dezavantajları var. Tabii epidural+spinali yapacak anestezist de önemli. Benim doğumum Çapada oldu. Ekip çok iyiydi. Epidural + spinalle oldum. Kadın dogum doktoruna sorduğumda eğer senin için farketmezse, ben epidural+spinali tercih ederim dedi. Genel anestezi sırasında 2 bebek, benim için 3 bebek söz konusu olduğundan, bebeklerin çıkarış süresini biraz daha uzatabilme imkanı olduğundan. Genel anestezi sırasında bebeklere gitmesin diye 1er dakika arayla çıkarılıyor, benimkiler 2ser dakika arayla çıktı :) 

Ama doğum sonrasında anestezi odasında ayaklarımı hissedebilmeyi beklediğim süre çok fenaydı :) Bende baş ağrısı da oldu. Süründürecek kadar :)
Bir arkadaşım ise ben ameliyathane ortamını görmek istemiyorum dedi, özellikle geneli tercih etti. Cevaplamak için Üye ol