Tuvalet alışkanlığı

sbeser soruyor: 2

26 aylık oğlum geçen hafta bezini kullanmak istemedi ve bizde bezden kurtulma zamanı geldi deyip çıkarttık bezini ve alıştırma küloduna geçtik. Daha öncesinde ufak ufak alıştırmalarla (ama bezini çıkarmadan) sabahları kahvaltıdan sonra adaptöre oturtarak kakasını yapmasını sağlıyorduk. Şimdi ise geceleri yattığı zaman ve dışarıya çıktığımız zaman dışında bez takmıyoruz. 45-60 dk da bir tuvalete götürüyoruz. Alıştırma işine giriştiğimiz zaman hem adaptör hem de lazımlık almıştım bizimki adaptörü tercih etti. Sifonu çekip "kakalar evine gitti" diyor ve külot giymek çok hoşuna gidiyor. Genel durumumuzu kısaca özetledikten sonra sizlere birkaç soru sormak istiyorum.

1. Gündüz dışarı çıktığımız zaman bezini takmamız kafa karışıklığına neden olur mu? 
2. Oyuna daldığı zaman tuvalete götürme işini nasıl yapıyorsunuz?
3. Genelde çişini kazayla klozet içine değil dışına fışkırtıyor. Her çiş yapışından sonra yerleri temizlemek durumunda kalıyoruz. Özellikle erkek annelerine sormak isterim bu tür durumlarla karşılaştınız mı ve ne yaptınız?

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


banushka

Sibel Merhaba,
Biz erken tuvalet alışkanlığı ile bez atmayı 18. ayda tamamladık. Yine de soruların ile ilgili bazı önerilerim var. Öncelikle saat başı tuvalete götürme konusunda araları yavaş yavaş açmanı tavsiye ederim. Biz kaka yapmasını mimiklerinden, çişini de bir şey içtiysen ondan 15 dakika sonra şeklinde bir yol istemiştik. O saat içerisinde bir şey içmediyse çiş yapma olasılığı çok düşük. Ufak defek kazalarında tam olarak ne yaptığını - çişi geldiği için rahatsızlık hissettiği ve onu bıraktığı - konusunda farkında olmasını sağladığını düşünüyorum.
Oyuna daldığı noktada, bence sadece ihtiyacı olduğundan eminsen oyunu kesmek lazım... Kızım halen anneanne veya babaannenin oyun oynarken gerekli gereksiz sık sık yaptıkları çiş var mı mudahalelerini - ihtiyacı olsa da - yook diye geri çeviriyor. Tuvalete alışkanlığında daha erken bir noktada olsak, bu muhahaleler sonucu tuvaleti oyunu kesen bir düşman olarak görmesine yol açabileceğini düşünüyorum. Tuvaleti eğlenceli ve kendisini rahatlatan bir yer olarak görmesi daha iy olur.
Gündüz dışarı çıkarken ve gece yatarken kilot şeklinde çekilen bezlerden kullanmanı öneririm. Böylece nomal bez tamamen hayatından çıkmış oluyor.
Son sorun konusunda yardımcı olamayacağım :)))


sbeser

 Banucum selam,
 
 Bu konuda verilen her tavsiye ilaç gibi geliyor. Her ne kadar bi sürü şey okuyup araştırsamda bazı ufak noktaları gözönünden kaçırabiliyorum.  O yüzden teşekkür ederim önerilerin için çok iyi oldu.Cevaplamak için Üye ol