Memede uyuyan 2,5 yaşında velet memeden kesilirse nasıl uyur?

lotus soruyor: 10

Merhaba,

Benim 29 aylık bir canavar oğlum var. Ne yazık ki halen memeden kesemedim süt danasını. Kimselere söyleyemiyorum, herkes ya eleştiriyor ya da dalga geçiyor. Utanıyorum resmen durumdan.
Benimkisi sadece uyumak için emiyor. Uyku=meme onun için. Ne sallanarak uyudu ne de emzik aldı. Neyse ki memeyi gün içinde başka zaman istemiyor. 18 aylıkken işe geri döndüm, o ara işten gelince de emiyordu ama onu bıraktırdım. Şimdi öğlen uykusunda ve akşam uykusunda emiyor. İşim eve çok yakın ve dadısı da uyutamadığı ve ben de ağlamasına dayanamadığım için her öğlen eve gidiyorum. Öğlen 1 saat uyuyor daha uzun uyumasını istersem gene uyandığında emzirmem gerekiyo o zaman bi yarım saat - 45 dk daha uyuyor. İşe geç kalacaksam bırakıp gidiyorum ve maksimum 1 saat uyuyor.

Önceden geceleri de çok sık uyanıyordu perişan vaziyetteydim ama 2-3 haftadır gece her zamanki gibi emerek uykuya dalıyor ve sabaha kadar hiç uyanmıyor. Bir tek sabah 8 civarı gene emmek istiyor bende işe gideceğim için pek oralı olmayınca feryat figan ortalığı yıkıyor.

Eşim şehir dışında çalışıyor. Bir tek hafta sonları yanımızda. 2 yaş sendromunu da çok feci yaşıyoruz. Bu zor şartlar altında yalnız başıma nasıl memeden keseceğimi bilemiyorum. Hani kestim bir şekil tamam ama nasıl uyutacağım.

Açıkla "meme bitti, acıdı, sen büyüdün" vs de diyorlar, 2 yaşından beri açıklıyorum banamısın demedi valla. Memede süt de kalmadı zaten çok azaldı. Bizimkisi dudak tiryakisi resmen.

Geçenlerde bir ara, uyku vakti rutinini yapıp, yatağa yattık önce emzirdim, sonra emerken memeyi ağzından çekip hadi uyu bakalım dedim. Hani memeden kesmeden önce kendi kendine uyumayı öğrensin dedim, 1 hafta denedim bunu uyuyordu ama tam 2 saat sürüyordu uyuması. Yatakta dönüp duruyor, taklalar atıyor en sonunda bayılıyor. Ve tabi ben de bayılıyorum. Şimdi memeden kesince bu durumu kaç gün yaşıyacağım bilemiyorum, her gece saatlerce uğraşmaya ne gücüm var ne de sabrım. Öte yandan hadi kestim geceleri bir şekil bayılıp uyuyacak ama ya gündüzleri? Gündüzleri asla uyumaz ki benim oğlum, kalkıp oyun oynamak ister, uykuyu oldum olası sevmedi ki. Şimdi memenin cazibesine gelip de uyuyor yoksa biter öğlen uykuları. Memeden kesince öğlen uykularından vazgeçeceğiz diye korkuyorum.

Tüm bunları düşünüp iradeli olduğumu da düşünmediğim için gene erteliyorum bıraktırma işini. Çünkü bu şekil biliyorum ki elimde bir güç var o da % 97 ihtimalle uyutuyor, o gücüm gidince ne yapacağım diye kara kara düşünüyorum. Bıraktıramadığımı duyan yakınlar da "Aaa hala mı emiyor aa olmaz ki" vs diyorlar. Acaip baskı altındayım. Bir mucize bekliyorum oğluşum bir gün bana gelip "Anne artık ben büyüdüm bırakıyorum memeyi de, ne bu böyle" diyecek diye ama o günün askere gideceği gün olmasından da korkuyorum :)

Benzer durumda olanlar varsa öneri ve deneyimlerini aktarmalarını rica ediyorum. Farklı fikir ve deneyimlere çok ihtiyacım var.
İlgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


CokBilmis

Benim kızım da 29 aylık ve ben de emziriyorum. Hem de gün içinde de emziriyorum. Başkalarını yanında da emziriyorum. Bana da bıdı bıdı ediyorlar. Ama ben çokbilmişim bi de Yalan DÜnya'daki Nurhayat gibi karşımdakini bayıltana kadar kesintisiz konuşma yeteneğim (!) var :) Bir açıyorum bayramlık ağzımı, karşımdaki bir daha da konuşamıyor. Tavsiye ederim :))


lotus

Daha ne kadar sürecek bu böyle diye korkmuyormusunuz? Birşeyler yapmayı düşünmüyormusunuz? Paniklemiyormusunuz????


CokBilmis

Yoo, ben kararımı çok önceleri verdim.

Birçok yazı okudum bu konuda. Dünya çapında yapılan bir araştırma var. Şimdi link veremeyeceğim. Ama özeti şöyle: Dünya çağında bebeklerin kendi kendilerine emmeyi bırakma yaşı 2,5 ila 7 yaşmış. Yani zorla memeden kesilmeyen çocuklar, bu kadar süre emiyorlarmış dünya genelinde. Çocukların çok kısa süre emzirildiği Batı ülkelerinden çıkan WHO bile EN AZ 2 sene diyor.

Yabancı sitelerde bebeklerinin memeyi kendiliğinden bırakmasını bekleyen anneleri okuyorum. Çocukların hiçbirinde bir sorun yok.

Bu konuda en güvendiğim ise ekoanne: http://elaninuydusu.blogspot.com/

İlk kızı ELa benim kızımdan 1 yaş kadar büyük ve 39. ayında emmeyi kendiliğindne bıraktı. Esra bu arada 2. bebeği Ece'yi doğurdu ve ikisini birlikte bile emzirdi. Kızı sağlam, akıllı, sorunsuz bir çocuk.

Ah, yanımda olsaydınız ben gene Nurhayat gibi tırrrrrrrrrr diye daha çok şey anlatırdım da yazarken üşeniyorum :)))


kedidirkedi

Ben de 28 aylık olana kadar emzirdim. Hiç kimsecikleri de takmadım valla! Benimki de gece gündüz emiyordu, hiç bırakmaya niyeti de yok gibiydi, bir gün " Sen artık büyüdün, okula da gideceksin zaten, (Bu kısım uydurma, gideceğinden değildi, okula gideceğim deyip duruyordu, onu öne sürdüm) memeyi bıraksan iyi olur" dedim, "Tamam" dedi, gitti yattı! 2 gün boyunca da meme kelimesini agzına bile almadı! 3. günün gecesi 10 dk. kadar agladı, o kadar. Hiç beklemediğim kadar kolay oldu amaaaa,

uykusu gelince memeyi agzına dayayıp 2 dakkada uyuttugum yavrunun meme olmadan uykuya dalmayı ögrenmesi pek kolay olmadı!

İlk günler, ne yaptıysam olmadı. normalde 14:00 gibi öğle uykusuna yatan kızım, akşam beş buçuk altılarda uykusuzluktan bayılarak uykuya dalabildi. Geceleri ise, yatagının yanına uzanıp masal anlatma, ışıkları söndürüp onunla birlikte yatakta 1-2 saat kıpırdamadan beklemeler başladı.

Sonra öğlenleri televizyon karşısında saatinde uykuya geçmeler başladı. Hiç tasvip etmesem de bir süre böyle devam ettik. Akşamları ise memenin yerini süt aldı ama memeyi emip gece 1 max. 2 kere uyanan hatta bazen hiç uyanmayan çocuk gecede 5-6 kez uyanmaya başladı. Her defasında kalk, süt ısıt, sütü içmesini bekle, dibinde süt kaldıysa onu dolaba koy, kalk tekrar süt ısıt fasılları başladı. Bir elinde su, bir elinde süt uykuya geçiyordu. Bir süre sonra, uyanmalar kesildi ama suluk-sütlük takıntımız devam etti.

Daha sonraları sulukları ortalıktan yok ettim ve artık büyüdüğünü her şeyini bardaktan içeceğini, sütünü de uyumadan önce bardaktan içip öyle yatacagını söyledim. Artık sütünü içip öyle yatıyor ve bir daha da uyanmıyor. Öğlenleri de bazen diretse de, genelde kendisi uykum geldi deyip yatagına gidiyor.

Umarım sizin geçişleriniz daha kolay olur. Bol sabır diliyorum.


CokBilmis

Hmmm, ben de o zaman kendi tecrübemi ekleyeyim: Ben kızımı memede uyutmuyorum. Memede uyumadığı için de aynen kedidirkedi'nin anlattığı durumları yaşıyoruz.

Meme ile kandırıp yatağa yatırmak kolay ama sonrasında uyumasu için 1-2 saat yatakta onunla yatmam gerekiyor.

Emmediği için gece uyanmıyor, sabaha kadar uyuyor.

Tüm bunları topladığımızda: Bence öncelikle memede uyumayı kesmeniz en ideali olur. Memede uyumayı bırakınca, belki memeyi de kendiliğinden bırakır?lotus

Peki anlayamıyorum cokbilmis, bu kadar meme emen çocuk nasıl oluyorda uyurken emmiyor. nasıl uyutuyorsunuz o zaman biraz açabilirmisiniz? sizinki benim durumumun tam tersi. uykuyu çözsek zaten meme sorunumuz yok ki bizim. ooff of... çıkmazdayım sanki bulamıyorum çözümünü...


CokBilmis

Ben 4 ay civarı gece beslenmesini kestim. 9 ay civarında da memede uyutmayı kestim.

Memede uyudukça uyandırıyordum. Sonunda memede uyunmayacağını anladı.

O zamandan beri memeyi emer, sonra bırakır ve ninni ister. Ninni dinleyerek uyur.

Memede uyutmak daha kısa sürüyor ama sonra sık sık uyanıyor. Ya herru, ya merru dedim, memede uyutmamayı tercih ettim.

Bence siz de şöyle düşünün: Dİyelim akşam oldu. Koltukta oturarak, ışıklar açık emzirin. Akşam sütünü alsın. Sonra yatağa girin, ışıkları kapatın. Kendi kendinizi de şöyle ikna edin "VArsayalım ki memeyi şu an itibariyle kestim." Memeden kesseniz ne yapacaksanız, geceleri yatakta onu yapın. Emzik mi verirsiniz, ayağınızda mı sallarsınız, sıcak süt mü yaparsınız, memeye yara bandı mı yapıştırırsınız, memeye sirke mi sürersiniz... Aklınıza gelen, içinize sinen yolu önceden belirleyin, Her akşam onu yapın. 1-2 hafta içinde geceleri meme emilmeyeceğini öğrenecektir.

Memeden kesince de aynı şeyi yapmayacak mısınız zaten? Tek farkı şu: "Sabah güneş doğunca, ışık gelince memeler de uyanacak ve o zaman emebileceksin. Haydi şimdi uyuyalım ki hemen sabah olsun" diyebilirsiniz. Elinizde koz olur :)


kedidirkedi

Benim kızım da çok uykusu gelmişse meme emerken uyuyakalırdı, ıışık açıkken bile. Gözleri kapanır kapanmaz alırdım zaten memeyi. Ya da meme emerken gevşer, moda girer, emmesi bitince memeyi bırakırdı, ben de yatagına koyardım, itiraz etmeden uykuya geçerdi. Hani meme agzında uyuyan bir çocuk değildi yani.

Gece beslenmesi hikayesi ise ayrı muamma, benim kızım gece uyandıgında benden baskasını yanına giderse deliye dönüyordu. Ben ise meme vermeden kesinlikle onu uykuya geçiremezdim. Dolayısıyla gece beslenmesini kesmek söz konusu bile olamazdı bizde.revve

Benim kızımda tüm uykularına memede geçerdi..Her zaman meme aldığı koltuk vardı bir müddet 10-15 gün kadar uykusu geldiğinde o koltuğa oturup sızıp kalıyordu..Bende ordan yatağına götürürdüm sonraları ise kitaplarını alıp yatağında karıştırırken uyumayı tercih etti..Yani meme yoktu uykusu vardı ne kadar direnebilirdiki uykusuzluğa...Yalnız bu dönemde ben şuna çok dikkat ettim uyku konusunda asla baskı yapmadım "hadi yatağa,uyku vaktin geldi gibi" sözleri hiç kullanmadım ne ben stres oldum, ne de o baskı hissetti...
Aslında gözünüzde büyütmeyin kararlı olduktan sonra onlarda alışıyor.


fistikcik

Çokbilmiş, emzirme konusunda sizi örnek alıyorum :) Her ne kadar bizim kız memede uyumaya devam da etse, sizin kadar uzun emzirebilmeyi diliyorum. 39. ayda kendiliğinden emmeyi bırakan çocuk örneği çok hoşuma gitti. Kızım isterse biz de bu kadar uzun devam edebiliriz, eğer kendiliğinden bırakmayı düşünmezse de konuşarak ikna yolunu seçeceğim. O vakit geldiğinde Kedidirkedi'nin yaptığı gibi "Artık akşam sütünü içip uyuyacaksın" demeyi planlıyorum.

Emzirmenin burada tekrar etmemize gerek olmayan tüm yararlarının yanı sıra emzirmeyi seviyorum ben yahu... Bir de her halükarda bu çocuklara süt içirmeyecek miyiz ? (Anne sütünden başka süt içirmeyin diyen nadir doktorlar var ama onlar çok azınlıkta) Anne sütü dururken ne diye başka bir canlının yavrusu için öngörülmüş olan ve bizim yavrulara aslında pek uygun olmayan sütten verelim ? Kızım alabildiği kadar anne sütü alsın, sonra da yoğurt, ayran, kefir vs ne istiyorsa içsin, ama inek sütünü "süt" formunda içmesin istiyorum.Cevaplamak için Üye ol