Memede uyuyan 2,5 yaşında velet memeden kesilirse nasıl uyur?

lotus soruyor: 10

Merhaba,

Benim 29 aylık bir canavar oğlum var. Ne yazık ki halen memeden kesemedim süt danasını. Kimselere söyleyemiyorum, herkes ya eleştiriyor ya da dalga geçiyor. Utanıyorum resmen durumdan.
Benimkisi sadece uyumak için emiyor. Uyku=meme onun için. Ne sallanarak uyudu ne de emzik aldı. Neyse ki memeyi gün içinde başka zaman istemiyor. 18 aylıkken işe geri döndüm, o ara işten gelince de emiyordu ama onu bıraktırdım. Şimdi öğlen uykusunda ve akşam uykusunda emiyor. İşim eve çok yakın ve dadısı da uyutamadığı ve ben de ağlamasına dayanamadığım için her öğlen eve gidiyorum. Öğlen 1 saat uyuyor daha uzun uyumasını istersem gene uyandığında emzirmem gerekiyo o zaman bi yarım saat - 45 dk daha uyuyor. İşe geç kalacaksam bırakıp gidiyorum ve maksimum 1 saat uyuyor.

Önceden geceleri de çok sık uyanıyordu perişan vaziyetteydim ama 2-3 haftadır gece her zamanki gibi emerek uykuya dalıyor ve sabaha kadar hiç uyanmıyor. Bir tek sabah 8 civarı gene emmek istiyor bende işe gideceğim için pek oralı olmayınca feryat figan ortalığı yıkıyor.

Eşim şehir dışında çalışıyor. Bir tek hafta sonları yanımızda. 2 yaş sendromunu da çok feci yaşıyoruz. Bu zor şartlar altında yalnız başıma nasıl memeden keseceğimi bilemiyorum. Hani kestim bir şekil tamam ama nasıl uyutacağım.

Açıkla "meme bitti, acıdı, sen büyüdün" vs de diyorlar, 2 yaşından beri açıklıyorum banamısın demedi valla. Memede süt de kalmadı zaten çok azaldı. Bizimkisi dudak tiryakisi resmen.

Geçenlerde bir ara, uyku vakti rutinini yapıp, yatağa yattık önce emzirdim, sonra emerken memeyi ağzından çekip hadi uyu bakalım dedim. Hani memeden kesmeden önce kendi kendine uyumayı öğrensin dedim, 1 hafta denedim bunu uyuyordu ama tam 2 saat sürüyordu uyuması. Yatakta dönüp duruyor, taklalar atıyor en sonunda bayılıyor. Ve tabi ben de bayılıyorum. Şimdi memeden kesince bu durumu kaç gün yaşıyacağım bilemiyorum, her gece saatlerce uğraşmaya ne gücüm var ne de sabrım. Öte yandan hadi kestim geceleri bir şekil bayılıp uyuyacak ama ya gündüzleri? Gündüzleri asla uyumaz ki benim oğlum, kalkıp oyun oynamak ister, uykuyu oldum olası sevmedi ki. Şimdi memenin cazibesine gelip de uyuyor yoksa biter öğlen uykuları. Memeden kesince öğlen uykularından vazgeçeceğiz diye korkuyorum.

Tüm bunları düşünüp iradeli olduğumu da düşünmediğim için gene erteliyorum bıraktırma işini. Çünkü bu şekil biliyorum ki elimde bir güç var o da % 97 ihtimalle uyutuyor, o gücüm gidince ne yapacağım diye kara kara düşünüyorum. Bıraktıramadığımı duyan yakınlar da "Aaa hala mı emiyor aa olmaz ki" vs diyorlar. Acaip baskı altındayım. Bir mucize bekliyorum oğluşum bir gün bana gelip "Anne artık ben büyüdüm bırakıyorum memeyi de, ne bu böyle" diyecek diye ama o günün askere gideceği gün olmasından da korkuyorum :)

Benzer durumda olanlar varsa öneri ve deneyimlerini aktarmalarını rica ediyorum. Farklı fikir ve deneyimlere çok ihtiyacım var.
İlgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


ozgelif

Biz 22-23 ay arası kestik. Elif tam senin anlattığın gibi hatta daha fazlasıydı. İşten gelince kapıyı memeler geldi diye açtığını bilirim. anne=meme=uyku olarak görüyordu. Sanırım artık beni ve memeleri kullanmaya başlamıştı. Memesiz uyumuyor, ben evdeyken 10 dakkada bir emmek istiyordu ki o dönem haftanın 4 günü evdeydim üstelik. Geceleri 10 defa kalkıyor ve iki fırt çekip geri uyuyordu. Bazen ağrızaya geçiyor 40 dakika filan bırakmıyordu memeyi. Ben psikolojik olarak kaldıramadım bu durumu. Çünkü emzirmenin zevkle yapılması gerektiğini düşündüm hep. Ama gece 11.kalkmada artık sinirimden ağlayarak emzirmeye başlamıştım. Bu işin ne Elife ne de bana faydası kalmıştı işin özü. 22 ayın da kısa bir dönem olmaması cesaretlendirdi beni. Sonuçta az buz da emmemişti.

Psikolojik olarak artık yeter dediğin aşamadaysan bence zorlamamalısın. 29 ay gayet uzun bir süre. Artık karşılıklı doyum ve zevk aşamasındasınız daha çok. Bunu sağlayamıyorsan yavaş yavaş kesebilirsin.

Biz memeyi kestikten sonra 3-4 ay kadar, uyku zamanı gelince Elif'in yatağında o uykuya geçene kadar birlikte takıldık. Sonra yavaş yavaş iyi geceler diyerek çıkmaya başladım.

Bende Elifin mememiz uyumayacağına neredeyse emindim. Ama mememi kesince sihirli değnek gibi gece uyanmalarımız dahi bitti. Uykuya dalması ilk birkaç gün zor olsa da hatırladığım kadarıyla bir hafta içinde bu duruma alıştı. Sarılıp,koklaşarak uyuyorduk.Böylece memenin ve kokumun sıcaklığı da yanında oluyordu.

Ben başta konuşaarak ikna ederek kesmeyi denedim. Ama ağlamatmaya karşı olduğum için bu şekilde bırakamayacağını anlayarak B planına geçtim ve sirke sürdüm.Sirkeli memeyi ilk denemesinden sonra bir daha emmek istemedi. İki üç gün daha sirkeli dolaştım her ihtimale karşı. Böylece kısa yoldan bıraktık.


lotus

Yok valla olmuyor deniyorum beceremiyorum. Tam yapıcam diyorum öyle bir laf ediyor ki kıyamıyorum. Ben ağlatma karşıtı olduğum için direkt kesmiyim de yavaş yavaş keseyimi yapmaya çalışıyorum işte dediğim gibi o zaman pek olamıyo.
Sirke sürüyordum. Elma sirkesi üzüm sirkesi kadar korkunç değil. İsteksiz emiyordu o zaman ve bıkar bırakır belki deneyi yapıyordum. Karanlıkta sürmeme rağmen anlamış dana "anne ondan sürme meme kokuyoo" dedi bana...
Geçen sabaha karşı uyandı çıldırttı beni sürekli "meme meme" diye ağlayınca bende döktüm resmen sirkeyi. ememedi çok yoğundu koku. İçli içli ağladı "anne meme bitiyoo" diyerek. İçim acıdı çok kötü oldum. Of Allahım ben nasıl becericem bu işi. İradeli ve kararlı biri değilim ki hiç... İçime dert oldu nasıl yapıcam diye başka bir şey düşünemez oldum resmen... Hep kafamda nasıl nasıl diyorum... Emzirmek artık ne kadar zorlasa da duygusal bir insanım eminim kahrolucam. Bırakan annelerin nasıl becerdiğini çok merak ediyorum. Nasıl bu kadar kararlı ve güçlü olabiliyorsunuz, ben neden olamıyorum :(


CokBilmis

Ben de kesemedim, bu nedenle kesme konusunda yardımcı olamayacağım :) Ama vicdan azabı konusunda bir önerim olabilir:

Meme evrme sıklığınızı azaltın. 2 yaşında bir çocuk artık gün içinde süreleri anlayabilir. Mesela "Sabah kalkınca, öğlen uykuya yatmadan önce ve akşam uyumadan önce meme emebilirsin. Karanlıkta meme emmek yok. Yatağa yatmadan meme emmek yok." diyebilirsiniz. Bu süreler dışında kalan durumlarda ağlarsa da vicdan azabınız azalabilir. Çünkü eğer bu türlü süre sınırlaması koymazsanız, toptan kesmek zorunda kalacaksınız. Tamamen kesmek yerine sınırlı sayıda da olsa vrmek vicdanınızı rahatlatabilir.

Eğer süre sınırlaması konusunda istikrarlı giderseniz 1-2 hafta içinde oğlunuz da o düzene alışacak ve meme isteyip de alamadığı zamanlar ağlayarak tepki göstermeyecektir.


ulku2010

oğlumda 25 aylık ve bende artık çevredekilerin sözlerinden çok bunaldım... gerçi çokbilmiş arkadaşımın dediği gibi takmamamaya da çalışıyorum. bizimde kesemeyişimizin sebebi emerek uyuması. yalnız şöyle bişey var, mesela abimlerde 3 yaşına kadar biberonla uyutmayı bıraktıramadılar, bi arkadaşımın kızı oğlumdan 1ay küçük parmak emerek uyuyor, bazı anneler sallayamadan uyutamıyolar. aslında bizim yöntemimiz en sağlıklısı ama emzirme konusu daha çok müdahale görüyor. bende çokbilmiş arkadaşım gibi herkese böyle uzuuuuun uzun bayıcı konuşmalar yapıyorum artık dayanamıyolar... doktorların çoğu 4 yaşına kadar çocuk biberonda emebilir, yalancı emzikte emebilir, parmakta emebilir, anneyide emebilir sorun yok diyor.. ben 4e uzamasın ama bütün dişleri tamam oluncaya kadar dedim kendime. çünkü diş döneminde nasıl ağrılar çekiyolar bilemiyoruz ve bu yüzdende olabilir birde 12 yaş sendromları vs derken nasıl sakinleşcekler tabi bizimkiler emerek sakinleşiyolar... ama anlatmalara başladım hadi artık emmeden uyuyalaım diyorum. gündüz mesela arabada uyutuyorum meme olmaz dışardayız diyorum... vs yavaş yavaş olacak inşallah. 2 ay olmuş bu süreçte kestiysenizde lotus paylaşırsanız sevinirim... bütün arkadaşlarlada düşüncelerimiz çok benzediği için hepinize çok sevgiler :)))))))


lotus

Ülkü, ne yazık ki ben beceremedim halen kesmeyi... Tam karar veriyoruz sonra bir bahane uydurup erteliyorum. Yok hasta, yok seyahate gidicez olmaz vs diyerek. 2,5 ay geçmiş işte halen aynı durumdayız. Sürekli anlatıyorum oğluma ama, "bitecek artık annecim meme" diyorum. "Anne bu son memeler mi?" diyo :) evet diyorum bitecek, ama uyku vakti gelince o kadar anlayışlı olmuyor. İstiyor meme meme diye. Yalnız şu aralar hiç memede uyumuyo. Yatağa yatınca gene emiyor ama dalamıyor yani meme ağzında uyumuyor artık, çok nadiren uyuyor. Artık acıtınca da çekiyorum memeyi "acıdı artık kendin uyu" diyorum ve dönüyor dönüyor uzun bir süreden sonra kendisi uyuyor...  Ben psikiyatriste de gittim, kendim için yani. Anlattım sıkıntılarımı, "memeden bir an evvel kesin" dedi. Çocuk açısından çok kötüymüş... Bugün hemen kesin dedi. Ama kesemedim. Haftaya keserim dedim gene kesebileceğimi düşünmüyorum. Sürekli gün sayıyorum, son 4 gün 3 gün 2 gün diye. Ve içime bir sıkıntı oturuyor. Son gün gelince de erteliyorum... bu ne zamana kadar böyle sürecek? Kendisi bıraksa keşke. Duyuyorum bazen öyle şeyler de oluyormuş, keşke öyle olsa. Ben öyle karar verip yapabilecek kişilikte biri değilim ki.. Çok üzülüyorum.
3 -4 ay sonra kreşe vereceğim, kreşten önce bunu halletmem gerek sanırım, yoksa kreşte meme diye ağlarsa rezil olurum... :(CokBilmis

Aaaa, kreşe verecekseniz hiç üzülmeyin. EkoAnne vardır, Ela'nın uydusu blogunun yazarı. Büyük kızı Ela kreşe başladıktan 3 ay sonra, hem de küçük kardeşi hala meme emerken, emmeyi kendiliğinden bıraktı.

Onu örnek alıyorum ben hep kendime :)chaossy

lotus merhaba...

yazını okudum ve hayretler içindeyim çünkü tıpatıpppppp benim şu anki durumumu yazmışsın. şu an oğlum 29 aylık, çok bilinçli, 2 dilde büyüyen zeki bir çocuk. fakat seninde yazdığın gibi uyumak için illa meme istiyor. bazen gün içinde emmek istediğinde 'sadece uyurken' diyorum ve anlıyor..
ama bende artık utanıyorum bu yaştaki danayı emziriyorum demek çok komik ve yanlış. napacağımı bilemiyorum. bundan bir kac ay once yara bandı yapistırdım, doktor yapıstırdı acıyor dediim. 4 bucuk saat çıldırdı agladı uykusu varken uyumadı sonra yorgun dusup aglaya aglaya uyudu...

sanırım üzerinden 1 yıl gecmis emzirmeyi bırakmışsındır. nasıl yaptın. lutfen bana yaz lutfen

saygılar


babu

Zehrasy, oglumu 26 aylikken memeden keserken uyku konusunu soyle cozmustum ben: oncesinde bir sure memede uykuya gecmesini engelledim. o saatte memeye sartlandigindan uyku gelince mutlaka istiyorlar ama ben mesela salonda aydinlikta emzirdim. doya doya emmesine izin verdim ama uykuya gecmeden durduk ve odasina gidip genelde babaya teslim ettim. emme istedigi tatmin olmus oldugundan cok ariza cikarmadi. uykuya gecmeyi ogrenmesi zaman aldi. o donem ayakta sallamayi devreye soktuk. emzirmeyi birakma hedefinde her yol mubah diye bakiyorduk. bu arada surekli emzirmenin yakinda bitecegi mesajini da verdim. artik memesiz de uykuya gecmeyi ogrendiginde bir aksam bugun artik son kez emiyorsam bay bay de konusmalariyla son kez emzirdim. 

gece uyandiginda da emerdi. 1 hafta kadar agladi. sonra gecti. zamanla ayakta sallanmayi da kendiliginden birakti. 

size de kolayliklar dilerim. lotus

Zehrasy, merhaba... Kaç zamandır girmiyordum siteye, tesadüfen girdim ve sorunu okudum... Ben o soruyu yazdıktan 1-2 ay sonra kestik memeyi...

Daha doğrusu şöyle oldu, ben aynen senin gibi çok sıkıntılıydım nasıl olacak bu iş diye. Ben gene yapamadım aslında oğlum yaptı :) Yaz tatiline annemlerin yazlığına gitmiştik. Orada geceleri açılan şişme zıpzıplar vardı. Oğlum oraya gitmeye bayıldı. Her akşam oraya gidiyorduk ve deli gibi koşturup zıplıyordu. Tabi orası geç saatte açıldığı için de uyku düzeni bayağı bozuldu. Çok yoruluyordu. Gece 12de falan eve döndüğümüz oluyordu, ve yatağa yatırdığımda bir-iki kez ikimiz de uyuyakaldık. Hatta gece uyanıp, "aa emmeden uyudu oğluşum" diyerek seviniyordum. Üst üste böyle yorgun düşüp bayılınca da artık emmek istemedi. bir iki denediğinde de "acıyo annecim hadi sarılıp uyuyalım" diyordum ve ısrarcı olmuyordu. Planlı değildi, spontane oldu. Anlayacağın ben değil oğlum başardı bu meme bırakma olayını... Benden daha olgun çıktı :)
Bence sen de aynen benim yaptığım gibi onu geç saatlere kadar yor. tüm gün açık havada dolaştır, yapabilirsen benim gibi tatilde yap. tüm gün deniz güneş, akşam da park vs acaip yoruluyolar. sonra sızar. Birkaç gün sonra da istemez... Tesadüfi bişey, başkalarından duyabileceğin, kitaplardan okuyabileceğin bir yöntem değil ama oldu mu oldu... Aradan 1 sene geçti, dün tuhaf bişey oldu, anne memeni öpücem dedi kıyafetimin üzerinden öptü. Hatırlıyomudur acaba diye düşündüm ben de :)

Panik yapma rahat ol, gidişata bırak. Hatta oğluna bırak. O çözecektir. :) İnan ben de senin gibi böyle forum sitelerinde çaresizce bir cevap arıyordum hep. Ve sana böyle akıl verebileceğimi hiç düşünmezdim ama oluyor bir şekil...

Kolay gelsin.


nesinruyasi

Bu eski bir soru galiba. Aynı şeyleri ben ve kızım yaşıyoruz. 31 aylık. Siz ne zaman ve nasıl biraktirabildiniz? Cevaplamak için Üye ol