kızımın gelişimi geri diye düşünüyorum bizim gibi olan var mı !!!!

nurcanafis soruyor: 5

kızım 9 ayı bitiriyor bu hafta ama hala emekleme yok .bir yere tutunup ayağada kalkmıyor heceleri söylemiyor.benim yaptığım şeyleri taklit etmesini istiyorum onuda yapmıyor.oyuncaklarıyla sadece eline alıp bakıyo uzun süre sonra sallıyo elinde.dişimiz yok.yerde yuvarlanıyor.koltuğun kenarına kollarıyla tutturduğumda uzun süre ayakta kalıyo ama elleriyle koltuğu tutmayı yapamıyor.neşesi iyi çığlıklar atıyo uyandığında benim yüzümle oynuyo.netten 9 aylık çocukların yaptıklarını görünce çıldırıcak gibi oluyorum lütfen benimle aynı ayda olup gelişimi aynı olan varmı yada ben bu ay nelere dikkat etmeliyım .kafayı yemek üzreyim yardımcı olun lütfen!!!!

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


nurcanafis

doktoro göre normalmiş her çocuğun gelişimi aynı olmaz diyor


firavun

sevgili nurcan dr.unuz da normal dediğine göre bence de kendinizi germeyin bu kadar..benim oğlum emeklemeden koştu hala da pek yürümüyor zaten hep koşuyor:)..dişini de 9 aylıkken çıkarttı,geç çıkan dişler daha sağlıklı olur denir..ben de geç çıkarmışım ve 42 yaşında 32 kendi dişime sahibim:)..ne hecelemesi ne de taklit etmesi için onu zorladım,sadece bol bol kitap okudum ve beraber resimlerine bakarken ona uzun uzun anlattım..netten baktığımız bir çok şey(özellikle sağlıkla ilgili olanlar) bizi yanlış yönlendirebiliyor..
belki 2. bir doktora daha sadece gelişimi ile ilgili endişelerinizi anlatıp muayene ettirip ondan da normal yanıtını almak sizi tamamen rahatlatacaktır..sevgiler


nurcanafis

bunu çok duydum emeklemeden yürüme nasıl olur yani bu çocuklar birden ayağa kalkıp yürüyormu ...yürümeden önce neler yaptı ve en önemlisi kaç aylıktı emeklemeden koştuğunda ?
inşallah bi sorun yoktur biraz da beni strese sokan şey doğum günü yaklaştı ama o hala sıralamıyor bile :((


nilberk

nurcanafis

üzülmenizi, kafanıza takmanızı anlıyorum ,ama doktor normal bulmuş.

Bilmiyorum belki emeklemesi için ısrar ediyorsunuzdur.Çocuklar ısrarı anlıyorlar inanın ki. Ayrıca benim oğlum da önce koltuğa tutunarak sıraladı yerde oyuncağına ulaşmaya çalışırken oyuncağı koltuğun üstüne koymuştuk 11 aylıktı.nasıl yaptı bilmiyorum tutunarak kalktı ve oyuncağı aldı.Bu ilk hareketti sonra sıralamaya başladı .Ellerinden tutup yürütüyorduk.Bir akşam işten döndüğümde bir adım atarak karşıladı beni anneannesi elini bıraktı.Ama ben o kadar tepki verdim ki sevinerek korktu.sonra emeklemeye başladı.Ben çok ısrar ettim yürümesi için geri tepti.Normalin dışındaki bendim anlayacağınız aşırı tepkilerim.Neyse sonra yürüdü.

Bir ara da diş çıkarmıyor diye taktıydım.Geç çıkardı dişleri ilk dişini 10 aylık çıkardı.Doktorumuz bize diş lazım değil önemli değil deyip durdu.Anlamıyordum dişsiz yiyebiliyordu önemli olan yemesi diyordu doktorumuz.Bir ara netten okuyup artık kağıda çizim yapması gerek diye taktım.bir kere çizmedi şimdi duvarlar dahil çiziyor.Hala bir kitabı dinlemiyor ilgilenmiyor umarım kitap kurdu olur.

İnternet çoğu zaman çok faydalı ama bazı zaman insan paronoyak çıkabiliyor ben mesela.Durduk yerde hasta tanısı koyabiliyordum netten bakınca.Nurturiadan önce.Ben burada oğluma ısrar etmemem gerektiğini ve her çocuğun farklı olduğunu defalarca anladım.Böyle düşünürseniz siz ve kuzunuz rahat edersiniz.Tedbiri elden bırakmayarak ve biraz rahat olarak.

Ben erken yürümüş ve konuşmuşum ama kardeşim ilk adımını bir yaşına girince atmış.

Bence doktorunuz da sorun yok dediğine göre fazlaca takılmayın.Neye taktıysam Berk geç yaptı.Çok üstüne düşmekle alakalı diye düşünüyorum doktorunuz normal dediği için.

Sevgiler


nurcanafis

çok teşekkür ederim bütün söylenenler doğru ve haklısınız sanırım önce ben rahatlamalıyım
Cevaplamak için Üye ol