Doğum lekesi

Smryna06 soruyor: 5

Kızımın sırtında ve göğsünün altında yarım santim boyunda, cildinden hafif koyu ve gün geçtikçe büyüyen iki tane doğum lekesi var, bunları iyice büyümeden önlemenin bir yolu var mı? Teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


neretva

Doğum lekesini önlemenin bir yolu yok. Büyümesinin nedeni herhalde bebeğinizin büyümesi. Zamanla rengi açılır ve kaybolacak hale gelir. benim kardeşim sırtının çoğunu kaplayan mavi lekeyle doğmuştu. Asya kökenlilerde oluyor sanırım. Tabii erkek diye çok da üzerinde durulmadı sanırım. Ama ergenliğe geldiğinde rengi o kadar açılmıştı ki, sadece biz çok dikkatli bakınca anlıyorduk. Şimdi hiç seçilmiyor. Doktoruna sorun yine ama şu anda yapabileceğiniz birşey yok diye biliyorum.


fistikcik

Merhaba,
Bahsettiğiniz lekeler sanırım hemanjiyom. Eğer görüntüsü sizi çok rahatsız etmiyorsa (ve kabarık olmasından dolayı çarpma, düşme gibi vesilelerle kanama riski bulunmuyorsa) doktorlar müdahele etmiyorlar. 1 yaşına kadar büyüyor, ama sonra küçüklmeye başlıyor. Sizi rahatsız eden bir durum ise doktorunuzla konuşun. Hemanjiyomu tedavi eden bir yöntem var (propranolol tedavisi diye geçiyor). Ama doktorunuzla birlikte bu tedavi gerçekten elzem mi, zararları yararından fazla mı olur diye detaylı bir şekilde değerlendirmek gerekli.


tunaras

Benim canim oglumun sacinda, basinin tam tepesinde cok kucuk bir alanda saci yok. Dogum lekemiz ama hic gecmeyecek turdenmis. O saglikli ya bu bence cok kucuk bir ayrinti, nazar boncugumuz. Ama kendini bilmez, haddini bilmez insanlarin sanki oglum anlamiyormus gibi pazarda, markette, avmde bunu sormasina -sorabilmesine dayanamiyorum. Cok merakli bir toplumuz!


Smryna06

Teşekkür ederim, doktorumuz da aynısını söyledi, kullanılacak ilaçların yan etkisi varmış.


fleez

benim de tam belimin arkasında kocaman bir doğum lekem var küçükken daha koyuymuş büyükçe renginin açıldığını söyleyebilirim, beni hiç rahatsız etmedi hatta onu çok seviyorum:))  kızımında poposunda doğum lekesi var:)) belki çocuğunuz da büyüyünce sevecektir Cevaplamak için Üye ol