bebeğe su vermek

handey soruyor: 7

merhaba arkadaşlar
kızım 4.5 aylık ve doğduğundan beri anne sütü ve mama ile gidiyoruz. henüz doktorumuz su vermedi.annem de ısrarla susuz kaldı diye ısrar ediyor.su vermeye ne zaman başladınız??
tavsiyeleriniz için teşekkürler

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


senayc

Ben de annem le ve kayınvalidemle bir mücadele yaşadım ama emzirdiğim dönem su vermedim.  ek gıdaya geçtikten sonra vermeye başladık. hatta kaynatmadan damacana su veriyorduk,erikli marka.


EsraEA

Üçüzler hem mama hem anne sütü aldı. 4 aylık oldukları dönem yaza gelmişti. 4.5 aylık gibiyken günde bir  iki çay kaşığı olacak şekilde mamalardan sonra verdim. Su hayattır diyerek :)


hande

biz de 4,5 aylık su vermeye başladık ama nedeni Antalya'da yaşıyor olmamız ve Can'ın yaz sıcağında inanılmaz terlemesiydi. Sürekli memede kalmak istiyor ama yinede sürekli huzursuzluk yapıyordu. Doktorumuza "bunun sonu ya Can obez olacak ya da ben çıldıracağım yada her ikiside" demiştim:) Doktorumuzda "biraz ver bakalım huysuzluğu gerçekten su dan mı demişti ve Can inanılmaz şapırtılarla yarım çay bardağı suyu içtikten sonra horul horul uyumuştu. tabii bizimki özel bir durum Antalya'nın temmuz sıcağı malum. bu mevsimde pek ihtiyaç duyacağınızı sanmıyorum.

Bunu dengesini iyi kurmak lazım sanırım Antalya gibi sıcak iklimlerde yaşayan insanların yaz sıcağında bebeklerinin su ihtiyaçlarını karşılaya bildiklerinden emin olmak lazım. yeterli idrara çıkıyormu? idrarı koyu renkmi? genel olarak huzursuzmu vs. ilk 6 ay sadece anne sütü olmasına tüm kalbimle katılıyorum. Bazı bebeklerde susuzluktan kaynaklı böbrek problemi de olabiliyormuş.


dildade

sakın annenizi dinlemeyin bende benimkini zor ikna ettim onlar başka bi zamanda doğum yaptılar ve tıp değişti su vermeyiniz susuz kalsa ALLAH korusun zaten 4.5 aylık olurmuydu? benim ablamda doktor aile hekimizde çok iyi bu konuda ben kesinlikle su vermiyorum sütde su da var pompayla sağarsınız sulu olduğunu görürsünüz bebek su ihtiyacını sütden karşılar eğer su verirseniz bi süre sonra memeyi almaz annem bana su verdiği için memeyi bırakmış ve emmemiş bir kişi olarak bunun sıkıntısını çok çektim ben annemede ananem  demiş ve bana çay kaşığı ile su vermişler fakat ben bebeğime aynı şeyi yapmıyorum 6 ay su vermeyi düşünmüyorum bebeği karnını boş yere suyla doldurmuş olur ve sütten gerekli vitaminleri almasını engellersiniz daha kolay hastalanır(annem bana günde 2 çay kaşığı veriyormuş buna rağmen emmeyi bırakmışım bi süre sonra)

 

sevgilerimle


elajan

Annemle en buyuk kavga sebebimizdi ilk aylarda. Anne sutunun yeterli olduguna kesinlikle inandigim  icin ve ki$a denk geldiginden 7. ayda minik minik baslamak istedim su vermeye fakat Ela istemedi. Ben her gun denemeye devam ettim israrci olmadan ve ancak 9 aylikken tam anlamiyla su icmeye basladi (havalarin da isinmasiyla belki). Okudugum tum makale ve kitaplarda suyun anne sutunun yapisini bozdugunu ve bebegin bobreklerini cok fazla yorarak zararli bile olabilecigi yaziyordu. Amerika'da bircok doktor 1 yasina kadar onermiyor su verilmesini. (Cok sicak havalarda haric)


yolcu

Ben de 4 ayi bitirmeye basladiimiz bu gunlerdee günde 10cay kasığı kadar su vermeye başladım, tabi silikon kasık kullanarak. Ftuvalet mevzuunda faydası oldu bize, kaka yapamadığı zaman ise yarıyor. Anne sütunu bırakır diye korkmuyorum çünkü bir biberin su dayanıyorum bebisimin ağzına. Anne sütun haricinde dogdugundan beri Devit3 sab simpleks veriyoruz, sütten vazgeçiyor mu, bence bu endişe saçma..


ema

Bende sadece anne sütü emmesine karşın illa annem su ver diyordu artık gönlü olsun diye veriyordum 
Cevaplamak için Üye ol