Makas tutma ve resim çizme

kedidirkedi soruyor: 9

31 aylık kızım makası avuç içine bakacak şekilde tutup kagıda gelişi güzel kesik atabiliyor ama normal bir şekilde tutmayı beceremiyor. Geçen gün internette gezinirken  yaşıt bir kızın kagıdın üzerine çizilen düz çizgiyi kesebildiğini okudum şimdi hatırlamadıgım bir blogda, sizinkiler ne durumda merak ettim.

Bir de resim çizmeye merakı var daha dogrusu karalama yapmaya diyelim. Etrafında boya kalemleri, kağıtlar ve bir de beyaz tahtası var. Kalemi düzgün tutuyor, kalemle tırnak boyutunda n gibi bir şekil çizebiliyor. Karalamalar da yapıyor ama belirli bir şekil çizmiyor mesela güneş, ya da ne bileyim yüz gibi. Erken diye düşünüyorum ama yine bir kaç çocugun bu şekilde çizimler yapabildiğini okudum.

Benim kızımın çizememesi mi istisna yoksa diğer çocukların çizmesi mi?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


papish

biizmkinide buara en büyük merakı renkli elişi kağıtları rengarenk kalemler bir sürü ağıt nerdeyse bütün gün ders çalışıyorum diye obların başında.makası tamamamen doğru tuttuğunu söyleyeme..çizerkende sürekli karalıyor yada sadece yuvarlak içiyor iki gündürde yuvarlakların içine bir şeyler çizip bizi çizdiğini söylüyor..ama boyamam falan yapamıyor henüz bende merak ediyordum soru iyi olmuş..bizimkide 32 aylık olcak yakında..


papish

ay kusura bakmayın yazarken bir sürü hata yapmışım şuan televizyonun sesi çok açık pepee var malum hüdaydada....


kedidirkedi

Bizimki de bak şimdi bir şey çizecegim, bak şimdi bir aslan çizecegim gibi söylüyor ama :)


ayberke

biizmki şuan 46 aylık.Hala karalama yapıyor.belirli bir şeyi çizmeyi daha yapmadı.Karalama gibi denebilir.Bizimkinn birde böyleşeylere merakı yok.Bence normal karalama yapması.Makas tutması gayet iyi.3 yaşındaykende gayet güzel keserdi.Biraz ilgi birazda motor gelişimi ile ilgili bence bunlar.Aklınıza takılmasın anlıyacağınız.kedidirkedi

Bizimkinin de puzzle a hiç merakı yok mesela, bu da baska bir konu. Yani zemin üzerindeki resime göre aynı parçaları olan puzzle ları yerleştiriyor ama klasik puzzle lardan 4  parçalı bile yapamaz heralde, o kadar ilgisiz.


kedidirkedi

İyi oldu bir öğretmen görüşü, teşekkür ederim. Kalemi güzel tutuyor, bir sorun yok.


ozdenin_oykusu

eğer içinizi biraz daha ferahlatabileceksem ben de bir okul önceci olarak yanıtlayayım; sizin d ebeklentiniz olan küçük kas becerileri kalemi doğru kavrama,makas tutma,kağıt yırtma veyapıştırma olarak örneklendirilebillir.bunları küçük kas becerileri olarak birbiirndne pek ayıramayız.çünkü her bir hareket diğerinin devamı ve destekçisidir.makası doğru kullanmasını değil doğru tutmasını beklemek yeterli olacaktır.
  destek olarak; kağıt yırtma,sınırsız katlama,yuvarlama çalışmaları,oyun hamuru çalışmaları,sınırlı boyama çalışmaları,dediğinzi gibi gelşşi güzel yani sınıra bağlı kalmadan kesme çalışmaları,karalama çalışmaları yapılabilir.sevgiler


kedidirkedi

Teşekkür ederim. Kagıtları küçük parçalara ayırabiliyor ya da oyun hamurlarını. Küçük parçaları küçük yerlere yerleştirmekte de iyi. Bir sorun yok öyleyse.


oykutos

benim kızımda 28 aylık makası gayet guzel tutabiliyor ama sadece bir kesik atıp gerisini yırtarak devam ediyor kalem konusunda bir yaşından beri elinde kalemler bu aralar pepee sagolsun uçgen kare yuvarlak çizmeyi ögrendi bir çizgi filmin faydalı olabilecegini duşunmezdim hamile oldugum ve artık son haftalarda oldugum için fazla ilgilenemiyorum bu konularda ama annenin ilgisi birlikte bişeyler yapmak boyama parmak boyaları vs çok faydalı oluyor biz bir yaşından sonra parmak boyalarına başlamıştık yogurda az bişey gıda boyası katıyodum ve önune buyuk bir karton koyuyodum yiyodu boyuyodu içimde rahat ediyodu tavsiye ederim kuçuk oglum dogsun kızımla tekrar böyle şeyler yapmaya devam edicem biraz vakit ayırmak yeterli oluyo kızım için çocuklarımız için ayırmıcaz vakitte kimin için ayırıcaz


Cevaplamak için Üye ol