Digital görüntüleri (fotoğraf ve video) en güvenli saklama biçimi nedir?

Nil soruyor: 10

Çok fotoğraf, çok video. İyi de, bunları nasıl saklayacağımızı artık bilemez olduk. Şimdilik harici hard discler (taşınabilir, zor taşınabilir-mecburen-) kullanıyoruz.

Bunların hassasiyetleri nedeniyle bilgi saklamada çok iyi olmadıklarını duyuyorum. Bu doğru mudur?

DVD'ler için de benzer şeyler söyleniyor.

Eskiden bastırıyorduk, şimdilerde bu konuda çok tembelleştik. Biraz da basılı olanların baskı kalitesinden memnun olmamaya başladık.

Peki o zaman, nerede ve nasıl saklayacağız bu digitalleri?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


CiciAnne

3-4 kopya yapıyoruz biz mecburen. flash bellek,cd ve harici disk olmak üzere 3 kopya. ama ben bir de baskı cihazı almak istiyorum ne olur ne olmaz diye.

bir arkadaşım da şöyle bir öneride bulunmuştu;gmail adresi alıp orada depolamak... bu da akıllıca.


calemity

bizde oğlumun adına mail adresi aldık orda saklıyoruz ilk günden beri..


ozguranne

Flickr hesabimiza aklimiza geldikce fotolari yukluyoruz. (parali aldik) ama videolar icin pek bir care bulamadik.


burcuege

biz dün fotoğraf arşivimizi kaybettik :( aramızda konuşuyorduk az önce eşimle, bastırsak mı dedik bundan sonra. ama gmail güzel fikir, değerlendirebiliriz.


Nil

Videolar için, bir kopya harici hard disc, bir tane de DVD yöntemini kullanıyoruz biz ama 2 gün önce hard disclerden birini yere düşürdük. Düşme sonucu hiçbir verisine ulaşamayanlar olmuştu çevremizde. Neyse ki bizimki açıldı.

DVD'ler en güvenli çözüm diyenler var ama, kaydedilenlerde kayıp oluyor, açılmıyor, aktarırken sorunlu geçiyor, bir dolu sorun.

Mail adresleri yada flickr'da ne kadar büyüklükte (toplamda)  veri saklayabiliyoruz? Belki birkaç mail adresi alınabilir. Onca fotoğrafı hangi zaman aralığında aktarabiliriz onu da bilemiyorum tabi:))

Bliss, üzüldüm arşivinizin kaybolmasına, çok can sıkıcı...

Bastırınca fotoğraflara bakmak daha keyifli (en azından benim için, gazeteyi ekrandan değil elinde tutarak okumayı seçenlerden biri olarak). Büyük kızımın fotlarının çoğunu manuel makineyle çekip, bastırıyordum. Onda da minik albüm dağcıkları oluşuyor.ozguranne

flickrda istediginiz kadar fotograf saklayabiliyorsunuz. Pro accountun ozellikler soyle:


  • Unlimited photo uploads (20MB per photo)
  • Unlimited video uploads (90 seconds max, 500MB per video)
  • The ability to show HD Video
  • Unlimited storage
  • Unlimited bandwidth
  • Archiving of high-resolution original images
  • The ability to replace a photo
  • Post any of your photos or videos in up to 60 group pools
  • Ad-free browsing and sharing
  • View count and referrer statistics


rabbit

Ozguranne iyi fikirmiş, fiyatı ne kadar peki, yıllık mı ödeme yapılıyor.


Nil

Ben de yükleme yapmak internet hızıyla mı ilişkili diye soracağım Özgüranne. Eninde sonunda yüklemek zorunda kalacağız gibi.

Bir de yaseminsentürk fotolar nasıl yıkanıyor? 

Baba RAV formatla çekip, sonra JPEG'e çeviriyor. Bir foto nerdeyse 5 MB yer kaplıyor bizde. 2 tane 1 TB'lık hard disc dolu, 3. dolmak üzere ve bir türlü güvenemiyorum ben bu yönteme .

 fatos

Bizde harici diskte saklıyoruz. Birde daha önce yiğenim için ve de eşime babalar günü hediyesi olarak 2 fotokitap yaptrdım ve çok memnun kaldım. Şimdi oğlumun beğendiğim resimlerinden hazırlamayı düşünüyorum. Hem tek tek baskı kadar yer tutmaz hem de daha düzenli kitap olarak elimde kalır.


gullika

gmail hesabında nasıl biriktirileceğini anlamadım,hesabın arşiv gibi bir bölümü falan mı var yoksa başka bir adresten mi oraya göndericez?yani bu gmaile özel birşey mi yahoo da falan yok da,yani varsa da ben bilmiyorum:) (son birkaç yıldır çok teknoloci özürlü oldum da) 


Cevaplamak için Üye ol