TUVALET SORUNSALI

ABIDE soruyor: 5

Merhaba Arkadaşlar,

Kızım 26 aylık.Yaklaşık 2 aydır , gündüzleri altı açık bağlattırmak istemiyor.Tuvaleti geldiği zaman bize ''anne çişim geldiiii'' diyor .Hemen altını bağlıyoruz.tuvaletini yapıyor.Bazen hadi kızım bezin bitmiş gel lazımlığa yada tuvaleti yapalım diyorum.Kıyameti kopartıyor,yapmıyor.Evde hem müzikli hemde müziksiz 2 tane lazımlığı var.Klozetin üzerine konulanlardan da var ama hiç birini kullanmıyor.Eğer altını bağlamazsak tutuyor yapmıyor.Çoğu zaman tuvaletini tuttuğu için (biz ona devamlı söylüyoruz çişin geldiğinde tutma hemen bize söyle altını bağlayalım diye ama pek dinlemiyor) göbeği davul gibi şişiyor ve anne açıyor diye ağlamaya başlıyor.Gece yatarkende altını zor bağlıyorum ,bağlatmak istemiyor.

    Ne yapacağımı şaşırdım.Tuvalet konusunda ona hiç kimse kızmadı,kötü birşey söylemedi ama yinede korkuyor.Hatta bizimle birlikte bazen tuvalete geliyor ne yaptığımızı görsün korkmasın diye ama nafile :( Kararsız kaldım bir pedagoga götürsemmi acaba ??  Zamanla düzelirmi ???

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


CiciAnne

Sürekli soruyor olmanızdan irite olmuş olabilir.

Bu konuda çok hassaslar ve çok dikkatli davranmak gerekiyor.


jildando

biz ilk baslarken doktorumuz beziyle lazımlığa oturup oyle yapsın demişti. Bezsiz olamaktan cok lazımlık ya da tuvalet adaptorune oturmaya istekli olmak gerekiyor once. Ben cok sorun yasamadım ama bazen inatlaşıyordu, o zaman da tuvalette kitap okuyorduk, bazı aksamlar tuvalete karanlıkta el feneri ile giriyoruz o zaman da cok egleniyor. Biraz eglence katabilirsiniz.
Tuvaletin kendini sevmediyse alışana kadar lazımlığı başka bir odaya da koyabilirsiniz


ABIDE

Merhaba arkadaşlar,

Bu soruyu sorduktan 1 hafta sonra kızım kendiliğinden çişini lazımlığına yaptı.Bende hemen bu işi oyuna çevirmeye karar verdim( bir arkadaşım bu soruma cevap yazmıştı ama cevabı çıkmamış anlamadım.Bu konuyla ilgili bir pedagog yazısını göndermiş.Orada okuduklarımı hemen uygulamaya başladım) .Çişini bitirdikten sonra ''hadi kızım çişini arkadaşlarının yanına gönderelim.Oynamak için onu bekliyorlarmış'' dedim.Hemen aldık ve tuvalete döktük,sifona bastık arkadaşlarının yanına gönderdik.Daha sonra ilerleyen saatlerde çişi geldiğinde ''anne çişim geldi.hadi arkadaşlarının yanına gönderim'' dedi :))  ilk başta 10-12 gün sadece çişini yaptı şimdi yeni yeni kakasınıda yapıyor :) Benim kızımdan anladığım baskıyla birşey olmuyor o kendisi nezaman ne isterse onu yapıyor.


cicianne; evet çok hassaslar.bizim istememizle birşey yapmıyorlar,kendileri istedikleri zaman yapıyorlar.

hduran; beziyle oturttum ama bir işe yaramamıştı.Adaptörden çok korktu düşecegini sandı.Bizde çeşitli tuvalet aktiviteleri yaptık ama hiç işe yaramadı.oyun sandı ikide bir tuvalette oynamak istedi :) Lazımlığımız evin her tarafında gezdi.Yeri geldi şapka oldu.Hatta bir keresinde (ben işte idim) lazımlığın çiş yaptığı haznesini çıkartmış .lazımlıkta ortada kalan boşluktan kafasını sokmuş, tabi sonrasında kafasını çıkartamamışlar.Anneanne ve dedesi çok uğraşlar sonunda çıkarabilmişler ama olmasaymış hastaneye çıkartmaya gideceklermiş :))

Diğer cevap yazan arkadaşımada çok teşekkür ediyorum.Verdiğin link çok işimize yaradı.


larem35

ne guzel hayırlı olsun,darısı başımıza:))

o linkı tekrar verebilirmisiniz acaba.bizim için erken daha ama ufak ufak araştırma içersindeyım:))


ABIDE

larem35; sağol canım :) size daha çok erken. Maili bulamıyorum silmiş galiba :( uzman bölümüne bakıcam bulabilirsem eklerim.Cevaplamak için Üye ol