Doğum şekline karar veremiyorum

ikahraman soruyor: 10

Doğuma az bir zaman kala, henüz doğum şekline karar verebilmiş değilim ve de çok korkuyorum... Ama korkunun ecele faydası yok, eninde sonunda başıma gelecek, kaçışım da yok:S

Bu soruyu cevapla


32 Cevap


fistikcik

Merhaba,
Normal doğumla ilgili o kadar çok bilgi kirliliği var ki, endişe etmenizi anlıyorum. Anak gerçekten korkacak bir şey yok. Pozitif doğum hikayelerini kesinlikle tavsiye ederim. Bundan başka hiçbir şey okumayın, dinlemeyin.

http://blogcuanne.com/tag/pozitif-dogum-hikayeleri/

Bu hikayeler bana çok yardımcı oldu. Onlar sayesinde ben de doğumun çok pozitif olacağına inandım ve gerçekten öyle oldu.

Doğum sancıları için de, canı gerçekten çok tatlı biri olarak, hiç abartıldığı gibi olmadığını, sadece şiddetli bir regl sancısından ibaret olduğunu söyleyeyim.

Hiç canınızı sıkmayın. Doktorunuza güveniyorsanız ve o da uygun buluyorsa normal doğumdan çekinmeyin.


ezgiceylin

normal doğumu tadamamış olmaktan çok üzgünüm keşke normal doğsaydı demişimdir ep kızlarım...bu arada bende spinal anestezi aldım we uzun zaman astanede yattım çok zordu...bene erşeyin doğalı en iyisi( tuşların bazıları çalışmıyor ondan dolayı bazı arfleri kullanamadım)


zumre

4220gr normal doğum yaptım.
adet ağrısının daha şiddetlisi sadece.
ben yaptıysam herkes yapar.
kadınların içinde var bu güç.ipekkusgoz

zumre, tebrik ediyorum gerçekten. Ben 4360 gr spinal sezaryanla yapabildim. Sizin de doğum öncesi bebeğinize iri bebek demişmiydi doktorunuz, yoksa sürpriz mi yaptı ufaklık.zumre

ipekkusgoz, doğumdan 2 gün önceki kontrolde 4200gr demişti. doğru tutturdu.:) ben inanmamıştım.


firis

bende iki doğum yaptım ilki normal ikincisi spinal sezeryan oldu kendi isteğim ile spinal sezeryan çok heyecan verici oldu benim için bebeğimi hemen gördüm öptüm kokladım resim çekildim bebeği aldıktan sonra beni uyuttular ama narkoz ile değil gözümü canım eşimin yanında açtım hemen bebişimi emzirdim belimde hiç ağrı sızı olmadı ve kalmadı tabi dikişler biraz zorladı sonrasında ama annem bana çok iyi baktı yine doğum yapsam aynı yöntemi seçerim


Peerren

Sağlık açısından bir sorun yok ise adı üstüne NORMAL doğum :)) 
YBeril

Bırakın buna bedeniniz karar versin son noktaya kadar sinyallerini kendi vermezse doktorunuz size bir çözüm yolu nasılsa bulur ameliya(sezeryan)dan yana iseniz zaten o bir doğum şekli değil tercih meselesidir.

Hayırlı ve kolay doğumlar...


nakbulut

7 ay önce epidural anestezi ile normal doğum yaptım. 1 gece boyunca sancı çektim ama doğum sancısı olduğundan ancak kasılmalar başladığında emin oldum. O ana kadar gaz sancısı olduğunu düşünüyordum:) Hastaneye gitttiğimde açıklık 4 cm. olmuştu. Herkesin ağrı eşiği ve daha da önemlisi ağrıyı algılayış şekli farklı tabi ama  çok da abartılacak bir ağrı olmuyor ilk etapta. Eğer normal doğum yapmak istiyor ama korkuyorsanız, iyi bir anestezi uzmanı ile görüşerek epidural anestezi yaptırabilirsiniz. Ben ağrıdan çok ,doğumda acil bir durum olması durumunda genel anestezi yapılmasından çekiniyordum, o yüzden epidurale karar verdim. 

Normal doğum düşündüğümü duyan herkes beni korkutacak şeyler söyledi ama iyi ki dinlememişim onları. 
Eğer bir engel yoksa normal doğum yapmanızı tavsiye ederim, çok güzel bir deneyim, dünyadaki en büyük başarmışlık hissi.  Şimdiden hayırlı olsun :)Cevaplamak için Üye ol