Doğum şekline karar veremiyorum

ikahraman soruyor: 5

Doğuma az bir zaman kala, henüz doğum şekline karar verebilmiş değilim ve de çok korkuyorum... Ama korkunun ecele faydası yok, eninde sonunda başıma gelecek, kaçışım da yok:S

Bu soruyu cevapla


35 Cevap


sunny

eğer korkuyorsanız normal doğum yerine sezeryan doğum olabilirsiniz. narkozsuz yöntem ile normal doğumdan çok daha iyi bir şekilde hayatınıza devam ediyorsunuz, normal doğum iyi güzel ama ağrı eşiği düşükse hayat boyu travma yaratabiliyor. sezeryandan da çok çeken var ama normal doğum kadar ağrılı değil diye düşünüyorum.


ElfAna


Merhaba,
"Dogum sekli" diye dusunup kendinizi sartlandirmayin. Bedeniniz buna karar verecektir. Her kadinin dogum tecrubesi kendine ozel oldugu kadar, bir kadinin her dogumu da kendine ozeldir.  Sadece guzel dogum hikayelerine kulak verin. Kolay ve guzel bir dogum dilerim. Bebeginizi sglikla kucaklayin.


bitterstyle

Oğlumu normal doğum ile doğurdum. Doğum hikayeleri çok göreceli ve insana göre değişen deneyimler. Her kadının acı eşiği farklı olduğu gibi, doğum-ameliyat gibi kritik olaylara da yaklaşımları farklı olabilir. Doğum su gibi akıp giden bir süreç ve hormonlar her şeyi mükemmel yönetiyor. O an hiç "ay doğuramayacağım galiba" diye düşünmüyorsunuz. Tek düşünebildiğiniz evladınızı sağlıkla kucağınıza almak oluyor. Benim kuyruk sokumu kemiğim çengel şeklindeydi ve muayenede kesinlikle sezeryan ile doğurabilirsin sadece dediler. Ama ben ne olursa olsun normal doğumu deneyeceğim aksi durumda sezeryana her zaman dönebiliriz nasılsa dedim, doktorlar da tamam şansımızı deneyelim dediler. Doktorunuzu iyi seçin, hemen sezeryan diyen doktorlara güvenmeyin size mantıklı açıklama yapmalarını bekleyin.

Ağrı konusunda çekinceleriniz varsa, epidural seçeneğiniz her zaman mevcut. Ben tam açıklığa ulaşana kadar (10 cm) epidurale ihtiyaç duymadım.  

Herkese gönlündeki doğumu nasip etsin Tanrı'm. Sağlıkla bebeklerinizi kucağınıza alın inşallah.Tugcetopkarci

Hamileliğimin başından beri normal doğum istiyordum öyle de yaptım zaten. Acı eşiğim çok düşük olduğu için sancılandığım zaman kabus gibiydi. Doğumu özelde yapacaktım ama misafirlikte suyum geldiği için apar topar yakındaki devlet hastanesine götürdüler. Ebeler hakkındaki yorumları duymuşsunuzdur, o korkuyla sancı odasına alındım. Ama Allah ordaki ebelerden razı olsun bir yandan benş sakinleştirp biryandan doğumu yaptırdılar:) sunu söylemek istiyorum benim gibi canı tatlı bir insan bile normal doğurduysa herkes doğurabilir. 29 dikiş atıldı ama doğumhaneden hoplaya zıplaya çıktım. Kesi yapılırken iğne vurdullarıiçin ne kesiyi hissediyorsunuz ne dikişi. Sonrasında da zatrn dikişler ağrı yapmadı bende. Hastaneden aynı gün taburcu olduk ve hala yakın arkadaşlarım doğum yaptığıma inanmıyorlar hamilelik öncesindeki halime döndüm 1 günde. Kesinlikle tavsiye ederim. Tüm sancılara rağmen yine olsa yine yaparım. En fazla 1 gğn sancı çekersiniz sonrası rahat


durudan

Akışına bırakın,hayırlısı olsun inşallah

Sağlıkla kavuşun yavrunuza,buna odaklanmanızı tavsiye ederim.
Cevaplamak için Üye ol