Emzirmeyi bırakmak

duygusedef soruyor: 10

benim oğlum şuanda 13 aylık. memeyi bıraktırmak istiyorum. çünkü farkettimki meme onun için bi sığınma rahatlama ve bağımlılık hissi... mesela gündüz kahvaltısını güzel yiyiyor ama çorba yemek istemiyor meme demeye başlıyor hemen kaçıyor çorbadan bende doysun diye emziriyorum fakat doymadığı için 4-5 kere üstüste ağlaya ağlaya emiyor. buara zorla yedirmeye çalışıyorum.mesela bugün gündüz meme emmedi hiç. ama gece sorunumuz çok var. her uyandığında meme istiyor ve başka şekilde susmuyor. kendini ordan oraya atıyor. ben şahsen çokta acıktığını düşünmüyorum gerçi çok fazla yiyen bir bebek değil iştahsız ve zorla yiyiyor ama yatırmadan 1 saat önce gibi arımama yediriyorum. normaldede tok tutması ve sabaha kadar uması gerek.(kızım öyleydi 1 kere sabaha karşı emerdi sadece) ama oğlum yatttıktan hemen sonra ve sabaha kadar 2-3-4-5 kere uyanıp herseferindede meme emiyor.başka türlüde ağlaması durmuyor. açıkçası artık memeyi bırakmak istiyorum ama gece nasıl bu işin içinden çıkıcağımı bilemiyorum. tecrübeli anneler yardımlarınızı bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


fistikcik

Merhaba,
Emzirmeye son vermeyi sadece yeme problemlerinin çözülmesi ve kesintisiz uyuması için istiyorsanız başka çözüm yolları olduğunu söylemek isterim.

Ama "Bu süreçte yoruldum, artık emzirmeye ben devam etmek istemiyorum" diyorsanız durum başka tabii. O zaman yazdıklarımın geri kalanını okumanıza gerek yok. Bu durumda memeden  birden değil, kademeli olarak ayırmanızı öneririm. Bazı anneler memeden tiksindirerek, korkutarak (acı biber, sirke, sarı sabır vs sürme gibi)  birden kesiyorlar. Bu yöntemi doğru bulmuyorum ve bebek için travmatik olduğunu, anneyi de üzdüğünü düşünüyorum.

Ama siz de bebeğiniz de emzirmeyi aslında seviyorsanız ve tek derdiniz yemek ve uyku ise, başka çözümler mevcut.

Gece uykusunun kesintisiz olmasını amaçlıyorsanız tamamen memeden kesmenize gerek yok. Sadece gece emzirmesine son verip, gündüz emzirmeye devam edebilirsiniz. Gece beslenmesini kesmek ile ilgili Nurturia'da pek çok mesaj bulabilirsiniz. Örneğin Nurturia annelerinden Çokbilmiş uzun süredir kızını gece emzirmiyor ama hala gündüz meme vermeye devam ediyor. "Gece olunca memeler uyur, gündüz uyanır, emebilirsin" diyerek bunu kızına açıklamış.

Yemek ile ilgili tek cümle kurmam yeterli aslında : asla ve ASLA yemek yemesi için zorlamayın. Zorlamanız sadece yeme problemi yaratmanıza (ve durumun daha zorlaşmasına) sebep olur.  Üzülerek söylemek zorundayım : bebeğinizi yemek yemeye zorlayarak onda çok uzun yıllar sürebilecek bir yeme problemini yaratma riskini alıyorsunuz.

"Ne yapayım, yemiyor" dediğinizi duyar gibiyim. Burada yanlış bilinen başka bir konu memenin yemek yemeye engel olmasıdır. Bebeğiniz emdiği için yemeyi reddetmiyor. Yeme problemi olduğu için oluşan kalori açığını anne sütüyle kapatmaya çalışıyor. Yani durum düşündüğünüzün tam tersi. Bu yüzden şu anki durumunuzda memeyi bıraktırarak sadece anne sütü almayan ve aynı zamanda yemek yemeyen bir bebekle karşı karşıya kalma riskiniz var.

13 aylık bir bebek artık neredeyse herşeyi yiyebilir. Ona püre ya da Arı mama vs hazırlamayı bırakın. Sağlıklı pişen ev yemeklerinden kendi kendine yemesine izin verin.

Tabii 13 aylık ve yürümeye başlayan (ya da hazırlnana) bir bebeği sofrada tutmak kolay değil. Bunun için yemeğin kendisinin eğlenceli, keyifli olması lazım.

Yemeğin kendisi nasıl keyifli mi olur ? Öncelikle kendi kendine yemeye teşvik edilmeli. Uzun kollu bir önlük giydirin (İkea'da var), yere örtü serin. Verin eline yiyecekleri. Kendisi kemirsin. Artık püreyle beslemeyin. yemekleri mıncıklasın, oynasın, ama kendi yemeye de çalışsın. Sizi taklit etmeyi isteyeceği için eline bir kaşık verin. Bırakın kaşıkla da döke saça yemeye çalışsın. Baby Led Weaning yaklaşımını araştırın.
Bu konuda ingilizce kaynak daha fazla, türkçe pek yok. Ama şuralarda bazı deneyimler var :

http://durukuzusu.wordpress.com/2011/01/13/mama-sandalyesi-ve-baby-led-weaning-olayi/

http://binbirincigece.blogspot.com/2012/01/baby-led-weaning-son-durum-raporu.html

Bir yemekten sıkılır ya da istemezse hemen alternatif sunabileceğiniz şekilde hazırlayın sofrayı. Masada yemeğin yanında meyve, yoğurt, zeytin, tereyağı vs de olsun. Yemekten sıkıldı mı ? "Aa bak burada kiraz varmış, hadi saplarını çıkaralım" deyin ve eline verin kirazları. Saplarını çıkarsın. Ama ağzına atmasına engel olun. "Önce anne çekirdeklerini çıkarsın" deyin. Çekirdeğini siz çıkarıp 2-3 parçaya bölün. Kendisi yesin. Tüm mevsim meyveleriyle bunu yapabilirsiniz. "Hadi şeftaliye çatal saplayalım" deyin. Küçük şeftali parçalarına çatalı saplamaya kalksın. Becerenezse siz çatalına geçirin bir parçayı, o ağzına götürsün.
Meyveden de mi sıkıldı ? "Aa burada yoğurt kavanozu varmış" deyin. Kavanozun kapağını birlikte açın, yoğurdu kaseye koyun. "Bak ben de yiyorum" deyin, sizin de önünüzde bir yoğurt kasesi olsun. O da kendi kasesini döke saça kaşıklasın.
Herşeyi yere atar ve hiçbir yiyeceği istemezse de "Aç değilsin sanırım" deyip nmasadan kaldırın. Ama ardından siz onu beslemeye kalkmayın. 10-15 dakika bekleyin. Tekrar masada yemeye oturtmayı deneyin. Çoğu zaman ikinci defada yemek isterler. Yine de istemezse gerçekten aç değil demektir.

Burada tek kural bebeği asla zorlamamak. Yemiyorsa bir bildiği vardır. Ya tadını sevmemiştir (herşeyi sevmek zorunda değil), ya da o besini sindirmeye henüz hazır değildir. O besini bir-iki günlüğüne unutun, daha sonra tekrar denersiniz. Yemezse endişelenmeyin, emzirmeye devam edin.


CokBilmis

Benzer soruları okursanız, gece uyanmalarının nedeninin bebeğin kendi kendine uyumayı becerememesi olduğunu ve dolayısıyla memeden kesilseler bile gece uyanmalarının devam ettiğini göreceksiniz.

Memeden kesmek elbette sizin kararınız. Ama gece uyanmalarının önüne geçmek için uyku eğitimi vermekten başka şansınzı yok bence. Yoksa, memeden kesseniz de kesintisiz uyuyamazsınız.


duygusedef

ikinizede çok teşekkür ederim. çok açıklayıcı oldu benim için.
sanırım dediğiniz gibi kendi yemesine artık izin vermeliyim. aslında ben kızımda tebrübesiz olmama rağmen anladımki oğluma aynı şeyleri yapamamışım. kızıma yaptıklarımmış demekki doğru olan. iki küçük çocuk olmasının zorlukarını ve bunalımını yaşıyorum sanırım.  kızımda 11 aylıkken memeyi sağlık sorunum yüzünden kestim. yavaş ytavaş kesmiştim. ama şimdi oğluma geceleri bunu başaramıyorum. çünkü çok ağlıyor kendini ordan oraya atıyor ve kızım uyanacak diye çok fazla sabredemeden hemen memeyi vermek zorunda kalıyorum. buda beni çok endişellendiriyor ve yapamıyorum sanırım. gece en azından şöyle 4-5 saat kesintisiz uyumayı çok özledim... ama olmuyor. gece beslenmesini nasıl ve hangi yöntemllerle sonlandırmalıyım tabii kızımı uyandırmadan :) ???


Sanemm

Dediğiniz gibi meme ''sığınma rahatlama ve bağımlılık hissi'' ise bebeğinizin neden sadece karnının doymasını önemsiyorsunuz?

Duygusal açlık önemli bir açlık değil midir?

Sağlık sadece bedenen midir? Ruh sağlığı arka plana atılarak sadece bedensel sağlık yaşamak için yeterlimidir?


mona_roza

bencede bu tavsiyeler çok mantıklı yemekle ilgili olanlar henğz memeden kesmek için küçük geldi bana. sığınma ve rahatlatma olması çok normal bence oğlum karnını doyurmak için değil sevgi açlığı için emiyor. günde 4 öğün yemek yer yinede meme emer çünkü. ben henüz kendi kendine yemek yedirme konusunda emin değilim yiyebileceği şeyleri, bisküvi, salatalık, karpuz, şeftali, (kendi yaptığım tahıllı) ekmek gibi şeylerini yemeğini yedirirken eline veriorum biraz o biraz ben, o da arada bana yedirio fln

bu arada havalr çok sıcak acaba ondan iştahsız olabilir mi, susadığı zaman bazen ifade edemediği için memeye yapışabilio bol bol su vermeyi denediniz mifistikcik

Sanemm, "duygusal açlığı" ve onu da doyurmak gerektiğini ne kadar iyi ifade etmişsiniz...
Bu önemli ve genellikle unutulan noktayı hatırlattığınız için sağolasınız.


CokBilmis

Yardımcı olmak isterdim ama ne yazk ki ağlatmadan eğitim vermenin yolunu bilmiyorum. 3 yaşından küçük çocuğa izahat yapılamaycağı için, mecburen ağlatarak rahatlamasını sağlamak gerekiyor.

Ben kızıma düzenli olarak "Hava karanlık, anne uyuyor, baba uyuyor, kedimiz uyuyor, kaplumbağamız uyuyor, amca uyuyor, yenge uyuyor vs vs" diye o ağlayıp sakinleşene kadar bütün sülaleyi ve aklıma gelen canlı cansız tüm varlıkları sayıyordum. Gerekirse kucağıma alıp camdan dışarıyı seyrettiriyor, aydedeyi izlettiriyordum.

İstikrarlı tepki verildiğinde 1-2 hafta içinde en küçük çocuk bile kabulleniyor Öğrenilmiş çaresizlik de diyen var buna, ağlamanın sakinleştirici etkisi ve istikrarlı tepki ile disiplin diyen de var.

Ama sizde iki tane küçük çocuk olunca nasıl yaparsınız bilemiyorum. Belki kızınızla babası ilgilenirken, siz de oğlunuza 2 hafta gecelerinizi ayırabilirsiniz.


duygusedef

sanemm hanım ben sığınma rahatlama derken kasdettiğim duygusal açlık değil, mesela şuan yürüyor ve kızımla oynamaya çalışıyor ve düştüğünde yada kızım ona sevmediği bi hareket yaptığında meme istiyor hemen. ben sarılarak okşayarak öperek sankinleştirmeye çalışıyorum ama o meme emmeden rahat etmiyor... bilmem anlatabildimmi??? yani duygusal açlığın ne demek olduğunu ben çok çok iyi biliyorum... ama durum bu şekilde oluyor...

asıl konumuza gelince; bu gece kızım babannesinde kalıyor ve bu gece deneme yapacağım sabırla inşaallah. başarılı olmayı diliyorum... dediğiniz gibi ağlatmadan çözülecek bir konu değil bu. inşaallah bu gece bunu yapabilirim. 1 geceyle olucak bişey değil bunuda biliyorum en az 3 gece sanırım :) ama en azından en zor geçecek olan bu gece... peki çok çok zor durumda kalırsam su süt gibi şeyleri denemelimiyim. birde çevreden memene bişey sür diyenler var sizler ne diyorsunuz? fikriniz nedir?CokBilmis

Ben 4 aylıkken gece beslenmelerini kestiğim va katı kurallarla emzirdiğim için öyle memeye bir şey sürme noktasına gelmedim hiç. Ama siz sorunca düşündüm:

Memeye bir şey sürüp de memedne kesmeyin, çünkü çocuk çok bağlandığı bir şeyden tiksinerek ayrılmasın diyorlar.

Ama siz memeden kesmeyeceksiniz ki? Sadece gece emmesin istiyorsunuz. Sabah emzirmeye devam edeceksiniz. Bu durumda gece memeye sirke sürüp, oğlunuza da "Memenin uykusu var, karanlıkta acı oluyor. Sabah olunca, ışık olunca meme de uyanacak ve artık tatlı olacak" deseniz, bir zararı olur mu ki?

Ben zorda kalsam denerdim. Ama psikolojik bir zararı varsa da bilemem, sorumluluk almak da istemem :)

Bebeğiniz için zorlu bir süreç olacağından ilk günler için su, süt, mama... ne bulursam denerdim ben şahsen memesiz sakinleştirebilmek için. Ama ilerleyen günlerde dikkat etmek lazım ki, bu sefer de su veya süt içmek için uyanmasın.


duygusedef

bugün 3. gecemizi atlattık ilk geceki kadar olmasada ağlaması fena. sinirleniyor ve çığlık atıyor. bu gece sorunu nasıl çözülecek acaba yani bu sorunlar kaç gün sürer. ne kadar ağlarsa ağlasın meme vermiyorum. su ve süt denedim evet içti :) ama dediğiniz gibi bu seferde su ve süt için uyanmasın ilerde :))) ne yapıcam uykusu nasıl normal olacak yaa... 1 yada 1.5 saatte bir uyanıyor ve tekrar uyuması en az yarım saati buluyor... bi yöntemi varmıdır yoksa sadece sabırmı? ilerde düzelirmi zamanla acaba.?Cevaplamak için Üye ol