şiddete maruz kalan çocuklu kadının yapması gerekenler

ayssegulll soruyor: 4

merhaba,kuzenim 1 senelik evli ve 3.5 aylık bir bebeği var.evlendiğinden beri şiddet görüyor.evlendiği adam gerçek yüzünü evlendikten sonra göstermeye başladı.kuzenim sakin,sabırlı,evini bakımını yapan eşine değer veren birisi.ama adam saygısız kalk yemek hazırla gibi kaba konuşan bir insan.çalışmayı pek sevmiyor sorumluluk sahibi hiç değil.bebeğine babalığı yapmıyor hastalandığında ya da ağladığında önemsemiyor hatta sinirleniyor.evlendiğinden beri çalışmayan eve para getirmeyen aylarca kuzenimin düğünde takılan paralarını altınlarını bozarak yiyen hatta borcu damat tarafına ait olan mobilyaların taksitlerini kuzenimin paralarıyla ödeyen biri.en son 1 ay önce kuzenimi kalçasından bıçakladı fazla derin olmadığı için doktora gitmedi ve olayı sakladı.daha sonra tekrar bir kavga oldu bu sefer evi terketti ve şikayetçi oldu ama bıçaklama olayını söylemedi hala iz var bunun üzerine bir darp raporu alınabilir mi yoksa geç mi? 1 ay uzaklaştırma cezası aldı ama kuzenim bizi dinlemeyip hemen yine o adama kandı ve evine döndü.bu sefer daha kötü şeyler yaşadı.teyzemin evine geldiğinde ağzının içi yara üzeri ise mosmordu.bebeğin ağlamasına koşarken kapıya çarptığını söyledi ama inanmadık o da itiraf etti.bebeğini emzirirken yumruk yemiş üzerine hırsını alamayan eşi boğazını sıkmış.daha sonra silahını aramaya başlamış.seni ve bebeği öldürücem diye çıldırmış.Allahtan kuzenim önceden tahmin edip silahı saklamıştı.sonra herşeyi tatlıya bağlamış gibi yapıp teyzeme gelmiş. ben ona destek oldum bu konuda 183 ü aradık ilgili kurumlara haber verildi mor çatı korumaya alabileceğini söyledi çünkü malum silahı var ve çok duyduğumuz es eş felaketleri bizi korkutuyor.bu arada kuzenimin hamileliğinde eşi onu başka bir kızla konuşarak aldatmıştı ama ağladı özür diledi kuzenim de saflık yapıp affetmişti.yani eşi böyle bir dağlı.bundan az zararla kurtulmak istiyor.

boşanma davası açarken darp raporu alsa mahkeme de zorluk çıkarmadan boşanabilir mi?ve eşyalarını adamın satmaması için nasıl el koydurtabilir nereye başvurması gerekir?ayrıca kuzenimin hiç bir geliri yok bunun için ona uygun maaaş bağlarlar mı?maaş için nereye ne şekilde başvurası gerekir.bebeği emiyor az miktarda ise mama veriliyor.ayrıca göbek fıtığı var ileride ameliyat olabilir bunun için sağlık güvencesi yok.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


sovan

Öncelikle sizi kuzeninizin yanında olduğunuz, yalnız bırakmadığınız için tebrik ederim. kadın dayanışması hayat kurtarır.

Sorduğunuz spesifik sorulara yanlış cevaplar vermek istemem. Bunun için mor çatıdan avukat ismi alın ve bu konularda tecrübeli, feminist bir avukata danışın. Yalnız şunu söyleyebilirim. Mahkemede her türlü 155 kaydı, telefon mesajı, görüntüsü, sizin beyanlarınız, kadının beyanı dikkate alınır. Daha önce koruma karar alındıysa bu da etkili olur. Kuzeninizi devlet hastanesinde bir psikiyatriste yönlendirip şiddetten kaynaklı psikolojik travma  veya sorunlar yaşadığını raporla belgeleyin. Fiziksel travma dışında psikolojik travma bu şekilde belgelenir ve fiziksel travma kadar önemlidir. Özellikle çocuk küçük ve anneye ihtiyacı varken bu durum kabul edilebilir değil.

Şiddetten herkese haberdar edin. yakın çevresi, komşuları, anne baba. Asla çekinilecek bir konu gibi düşünmesin. Kuzeniniz uğradığı şiddet, sonradan beki özür dilemeler, elimde değiller, aslında seni seviyorumlu cümleler, düzelir belki düşünceleriyle şaşırmış ve sağlıklı değerlendiremiyor olabilir. Yaşadıklarının asla onun suçu olmadığını, ailesini korumakla sadece kendisinin sorumlu olmadığını, kendisini ve çocuğunu korumak için hareket etmesi gerektiğini yargılamadan, suçlamadan ve asla yalnız olmadığını hissettirerek anlatmak lazım.

Mor çatı ile sık sık görüşün, danışın. Hem psikoljik hem hukuksal destek için. Lütfen kuzeninizi ne olursa olsun, bazen ona kızsanız bile yalnız bırakmayın. Sizin gibi ona şu anda koşulsuz destek olabilecek yakın arkadaş, akrabayı da yanınıza alın.

Yine aklıma geldikçe yazacağım.sovan

Boşanma Davası Açmadan Kocanızdan Ayrı Yaşamak İsterseniz;

Medeni Kanun’daki düzenlemeye göre,  ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddi biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahipsinizdir. Ayrı yaşamaya karar verdiğinizde  Aile Mahkemesi’ne başvurarak aile konutuna şerh konulması, ev eşyalarının sizde kalması, velayetin düzenlenmesi, size ve çocuklarınıza nafaka bağlanması gibi taleplerde bulunabilirsiniz. Yani boşanma davası açmadan da kocanızın evliliğe ilişkin özellikle parasal yükümlülüklerini yerine getirmesini istemeniz mümkündür.

Aynı durum, örneğin kocanızın sebepsiz yere ya da haklı olmayan bir nedenle evi terk etmesi, ortak hayatın başka bir sebeple sürdürülmesinin olanaksız hale gelmesi durumunda da söz konusudur. Bu durumda da boşanma davası açmadan kendiniz ve varsa çocuklarınız için nafaka, müşterek evin size tahsis edilmesi ve yukarıda bahsedilen diğer önlemleri talep etmeniz mümkündür.

Unutmayın !

Fiili ayrılık durumu söz konusu olduğu durumlarda, velayetin ve çocuklarla kişisel ilişkinin düzenlenmesini, çocuklar ve kendiniz için nafakaya hükmedilmesini mahkemeden talep edilebilirsiniz.

https://www.morcati.org.tr/tr/8-mor-cati-kadin-siginagi-vakfi/3-siddete-ugradiginizda

Bu adreste çok faydalı olabilecek bilgiler var.
duiss

Her ilde şiddet önleme ve izleme merkezi var. Aile bakanligina bagli. Oraya basvurun durumu anlatın mutlaka. Tum sorulariniza cevap bulacaksiniz. 


Nele

SilCevaplamak için Üye ol