şiddete maruz kalan çocuklu kadının yapması gerekenler

ayssegulll soruyor: 2

merhaba,kuzenim 1 senelik evli ve 3.5 aylık bir bebeği var.evlendiğinden beri şiddet görüyor.evlendiği adam gerçek yüzünü evlendikten sonra göstermeye başladı.kuzenim sakin,sabırlı,evini bakımını yapan eşine değer veren birisi.ama adam saygısız kalk yemek hazırla gibi kaba konuşan bir insan.çalışmayı pek sevmiyor sorumluluk sahibi hiç değil.bebeğine babalığı yapmıyor hastalandığında ya da ağladığında önemsemiyor hatta sinirleniyor.evlendiğinden beri çalışmayan eve para getirmeyen aylarca kuzenimin düğünde takılan paralarını altınlarını bozarak yiyen hatta borcu damat tarafına ait olan mobilyaların taksitlerini kuzenimin paralarıyla ödeyen biri.en son 1 ay önce kuzenimi kalçasından bıçakladı fazla derin olmadığı için doktora gitmedi ve olayı sakladı.daha sonra tekrar bir kavga oldu bu sefer evi terketti ve şikayetçi oldu ama bıçaklama olayını söylemedi hala iz var bunun üzerine bir darp raporu alınabilir mi yoksa geç mi? 1 ay uzaklaştırma cezası aldı ama kuzenim bizi dinlemeyip hemen yine o adama kandı ve evine döndü.bu sefer daha kötü şeyler yaşadı.teyzemin evine geldiğinde ağzının içi yara üzeri ise mosmordu.bebeğin ağlamasına koşarken kapıya çarptığını söyledi ama inanmadık o da itiraf etti.bebeğini emzirirken yumruk yemiş üzerine hırsını alamayan eşi boğazını sıkmış.daha sonra silahını aramaya başlamış.seni ve bebeği öldürücem diye çıldırmış.Allahtan kuzenim önceden tahmin edip silahı saklamıştı.sonra herşeyi tatlıya bağlamış gibi yapıp teyzeme gelmiş. ben ona destek oldum bu konuda 183 ü aradık ilgili kurumlara haber verildi mor çatı korumaya alabileceğini söyledi çünkü malum silahı var ve çok duyduğumuz es eş felaketleri bizi korkutuyor.bu arada kuzenimin hamileliğinde eşi onu başka bir kızla konuşarak aldatmıştı ama ağladı özür diledi kuzenim de saflık yapıp affetmişti.yani eşi böyle bir dağlı.bundan az zararla kurtulmak istiyor.

boşanma davası açarken darp raporu alsa mahkeme de zorluk çıkarmadan boşanabilir mi?ve eşyalarını adamın satmaması için nasıl el koydurtabilir nereye başvurması gerekir?ayrıca kuzenimin hiç bir geliri yok bunun için ona uygun maaaş bağlarlar mı?maaş için nereye ne şekilde başvurası gerekir.bebeği emiyor az miktarda ise mama veriliyor.ayrıca göbek fıtığı var ileride ameliyat olabilir bunun için sağlık güvencesi yok.

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


duiss

Her ilde şiddet önleme ve izleme merkezi var. Aile bakanligina bagli. Oraya basvurun durumu anlatın mutlaka. Tum sorulariniza cevap bulacaksiniz. 


Nele

SilCevaplamak için Üye ol