anne sütünü artırmanın yolları

YesilAnne soruyor: 10

Bizim tenten ek gıdayla tanıştı ya bir kere; anne sütünün pabucu dama mı atıldı ne :)
Konu şu ki ek gıdalara başladığımızdan beri oğlum artık çok az emiyor. Sabahtan akşam uyuyana kadar en fazla 4 kere emiyor(en az ikisi tadımlık, doyumluk değil). Dolayısıyla sütüm azalmaya başladı.
Acaba ek gıda olayını fazla mı abarttım; her gün mutlaka kahvaltı(iki günde bir çeyrek/yarım yumurta sarısı, peynir,2-3 adet cici bebe, çay kaşığının ucuyla tereyağı,pekmez), yoğurt ve meyve veriyorum, yine hergün sebze çorbası ya da püresi vermeye gayret ediyorum ve bazı akşamlar muhallebi ya da pirinç maması yedirip uyutuyorum ki bunların hepsi doktorumuzun yönlendirmesi ile gerçekleşti.
 Bebişte gün içerisinde doğal olarak doyuyor ve az emiyor.
Geceleri emiyor hatta oldukça sık emiyor acaba sütüm azaldığı için doymuyor ve bu yüzden mi geceleri bu kadar sık emiyor diye düşünmeye başladım.( elbette ki bolsıvı, rezene, süt vb. içiyorum hatta geçenlerde markette karşılaştığım bir anne ''gece uyumadan önce Kefir içip uyursam , sabah oldukça bol süt olduğunu söylemişti.) bunun dışında bildiğiniz yöntemleri paylaşmanızı rica ediyorum.

Bu soruyu cevapla


30 Cevap


Berna

Uykusuz kalmamak ve gergin olmamak en önemli süt arttırıcı. Beslenmenin çok fazla bir önemi yok. Su içmek önemli, ben 4-5 litreyi susadığımdan içerim. Süt içmek ben de etkili oluyor. 6-10 aylar arasında bebekler epeyce yiyiyorlar. Büyümeleri çok hızlı olduğundan o oranda da yemek yiyorlar.  Sinan 6 ayda 100ml, 8.ayda bir öğünde 300ml yemek yerdi.10.aydan sonra yavaşlıyor. 12.aydan sonra her öğünde 2 çorba kaşığı yese sevinirsin. Şimdi de bir gün aşırı yemek yiyor bir gün normal miktarda.


evren

Bira mayasının çok faydasını gördüm ben. Tablet olarak da satılıyor ayrıca "Fayrous" diye bir içecek var duymuşsundur mutlaka. Bira mayasından yapılan bir gazoz.  Onu da stoklamıştım eve bir ara. Akşamları içiyordum. Yaz sıcağında "bira" isteğimi de kırıyordu  iyi oluyordu. Dere otunun da artırdığını duymuştum. 
Gündüz az emdiği için gece meme aklına düşüp uyanabilir.Tan da da olmuştu  böyle. Bir de bu altıncı ay büyüme atağı dönemine denk geliyor, o nedenle gece uyanıp emme durumu da artıyor.

 


Damla

Yeşil Anne, Ilgaz'da da katı gıdalara başladıktan sonra aynı şey olmuştu. Çok uğraşmıştım, sağıyordum da arada. Ama gündüz hem onunla ilgilenip hem sağacak vakit bulmak çok zordu. Zaten gündüz az uyuyordu, o uyuyunca da süt sağmaya çalışınca ruhen hiç dinlenemiyordum. Bir de eskiden sağdığımda çıkan süt miktarına alıştığım için daha da moralim bozuluyordu.

Berna'nın yazdığı gibi, en önemlisi moralini bozmamak. Ilgaz da bir tek emerse uykudan önce emiyordu, onda da oyun gibi emiyordu. Ben de işe başlarsam arkamda kalanlar bu alışkanlık yüzünden zorlanır diye onu da çok yapmak istemiyordum.

Evren'in yazdığı gibi, gündüz de iyi yiyorsa, gece uyanmalarının sütünün azalması ile ilgisi olduğunu sanmıyorum ( o zaman ben de çok takmıştım buna, hatta artık 9,30-10 ay civarında ek aptamil vermeye başladım, onu da çok az içiyordu ve gece uyanmasına bir etkisi olmuyordu). Ilgaz 3,5 ay civarından itibaren gece kesintisiz uyumaya başladığı halde, 6 aylıkken yeniden gece uyanmaya başlamıştı. Dişlerle de ilgili sanırım.

Çocuğun katı gıda zamanı gelmişse, bunları yiyor olması bence çok sevindirici. Senin elinden gelen de anne sütünü sunmaya devam etmek. Gerisi biraz doğa işi, her bebeğin ihtiyacı farklı.


hande

Benim bir arkadaşım bana şöyle demişti. "Hiç stres yapma sen rahat olduktan sonra onlar ihtiyaçları kadar emiyorlar ve bizden de onların ihtiyacı kadar süy geliyor". 

Gerçekten de öyle. Artık başka gıdalar almaya başladıysa ve karnını da doyurabiliyorsa çok hoş. Bebeğin büyüdü işte sana kabullenmen gereken ilk gerçek:)) Yemesi arttıkça emmesi azalacak ve seninde sütün azalacak. Artık zaten sütün okadar büyük bir bebek için doyumluk olmaktan çıkmaya başlıyor. O yüzden katı gıdaya başladız. Katı gıda aldıkça daha uzun süre tok olacak ve daha seyrek acıkacak. 9 ay civarı artık 3 ana 3 ara öğün beslenen bebeğin olacak. hedef bu. Ben okadar çok sters yapmıştımki süt olayını anlatmam   "azaldı?? bittimi??emmeyecek mi??" şimdi bakınca çok gülüyorum eski halime.
bebek güçlendikçe daha çabuk sütünü içip bırakıyor. artık hiçbirzaman göğsünde şişkinlik hissetmeyeceksin bunu bekleme. Ama bebişin emmeye başlayınca vüvudun süt üretecek.

Can hala emiyor. Onun için oyun, tadımlık birşey. ben süt hissediyormuyum "hayır" bazen soruyorum oğluma o da gelmiyor diyor ama ağzının kenarlarındaki sütü görüyorum. o kadar tadımlık ki o bile farkında değil:)) 

Yalnızca dikkat et memeyi uyuma objesi haline getirmesin yoksa bütün gece o her kıpırdayıp gözünü açtığında senden meme isteyebilir.


hande

Bu arada günde 4 kere emmesi 6 ay için çok normal bir davranış. 2 öğünde ek gıda alıyorsa zaten 6 öğününüzü tamamlamış oluyorsunuz.ERESRA

Bencede stres yapma ama kefir içmek hem sana hem de bebeğine çok faydalı bağışıklığı destekler stresi azaltır ağır metal atılımında fayda sağlar..Kefir hergün en az 1 su bardağı hatta kendin mayalarsan daha iyi Ben mayalıyorum bu arada keçi sütü buldum pastörize onunla mayalıyorum


hande

bende denk gelirsem keçi sütü alıyorum. demek kefir keçi sütüylede iyi oluyor süper. hemen deneyeceğim teşekkürler Eresra


ERESRA

Keçi sütü pastörize olarak sadece MADO tarafından üretiliyor diğerleri UHT teknolojisi:(YesilAnne

Damla, Hande ; duygularımıa tercüman olmuşsunuz. Kabullenmek tuhaf denecek kadar zor bebeişin büyüdüğünü.. :)

 


zelmore

güzelce uyumak ve bol bol su içmek.. Günde 4 litreye kadar izin var demişti doktorum...

http://www.mutfakonlugu.com/kucuk_onluk.php?p=9Cevaplamak için Üye ol