anne sütünü artırmanın yolları

YesilAnne soruyor: 10

Bizim tenten ek gıdayla tanıştı ya bir kere; anne sütünün pabucu dama mı atıldı ne :)
Konu şu ki ek gıdalara başladığımızdan beri oğlum artık çok az emiyor. Sabahtan akşam uyuyana kadar en fazla 4 kere emiyor(en az ikisi tadımlık, doyumluk değil). Dolayısıyla sütüm azalmaya başladı.
Acaba ek gıda olayını fazla mı abarttım; her gün mutlaka kahvaltı(iki günde bir çeyrek/yarım yumurta sarısı, peynir,2-3 adet cici bebe, çay kaşığının ucuyla tereyağı,pekmez), yoğurt ve meyve veriyorum, yine hergün sebze çorbası ya da püresi vermeye gayret ediyorum ve bazı akşamlar muhallebi ya da pirinç maması yedirip uyutuyorum ki bunların hepsi doktorumuzun yönlendirmesi ile gerçekleşti.
 Bebişte gün içerisinde doğal olarak doyuyor ve az emiyor.
Geceleri emiyor hatta oldukça sık emiyor acaba sütüm azaldığı için doymuyor ve bu yüzden mi geceleri bu kadar sık emiyor diye düşünmeye başladım.( elbette ki bolsıvı, rezene, süt vb. içiyorum hatta geçenlerde markette karşılaştığım bir anne ''gece uyumadan önce Kefir içip uyursam , sabah oldukça bol süt olduğunu söylemişti.) bunun dışında bildiğiniz yöntemleri paylaşmanızı rica ediyorum.

Bu soruyu cevapla


30 Cevap


YesilAnne

güzelce uyumak pek bir zor maalesef. Ama tek tesellim suyu kendimi bildim bileli su gibi içerim :))


yerdenizbuyucusu

Yeşilanne ben de uyumanı ve bol bol dinlenmeni önereceğim. Ben Eren her uyuduğunda çok yorgun olduğum halde dinlenmek yerine başka gereksiz işler yapardım. Şimdi olsa kesinlikle sadece yatardım.
Tek başına bol sıvı almak yetmiyor, ama ek gıdaya geçtikten sonra tabi ki süt azalıyor.


YesilAnne

teşekkür ederim dinlenmek için elimden geleni yapacağım.


YesilAnne

Tenten artık gün içerisinde sadece 1 kez emiyor. Sizce bu normalmi? İyice panik olmaya başladım.


Damla

Gün içersinde derken, gündüz anlamında mı toplam mı?YesilAnne

evet gündüz. Oda isterse bazen onu da emmiyor. Ama gece ve sabah emiyor.


Damla

Bizde de durum aynıydı. Azaldı sütüm ama kesilmedi. Ilgaz bol bol yoğurt yiyordu. 1 yaşına gelip inek sütü alana kadar ilaç niyetine akşam yatırmadan önce, gece ve sabah emziriyordum. 12,5 aylığa kadar en iyi gece uykudan önce emiyordu, sabah da emmediği olmaya başlamıştı son aylara doğru. Sende de durum buysa akşam yemeğini çok geç saate bırakma ki daha iştahlı emsin.

Sağmayı deneyebilirsin, ama fazla çıkmazsa moralini bozma, ilk günlerdeki gibi bol bol süt gelmiyor olabilir ama bebeğin artık daha kuvvetli emiyor ve süt de zaten artık ana öğün değil, takviye.


deryaazra

merhaba hangi şehir?YesilAnne

Hali hazırda henüz çalışmaya başlamadığım için süt sağma ekipmanına şimdiye kadar hiç ihtiyaç duymadım ve edinmedim. Sadece doğumdan önce ne olur ne olmaz diye bir el pompası almıştım onuda bebişe kahvaltı vermeye başladığımda karıştırmak için kullanmaya çalıştım ama 50 cc sütü 20 dakikadan önce sağamadım. Tam bir eziyetti. Pes ettim. Doğumdan sonra hediye gelen süt saklama poşetlerine de bugün çorba sakladım :)
Sanırım oğlum bu geçişleri hızlı yapıyor ben de kabullenmekte zorlanıyorum. 6 ay boyunca sütün için ölüp biten çocuk şidi burun kıvırınca insanın içi buruluyor :(


erimonat

bir arkadaşın kadın doğumcusu bira mayası önermiş günde bir çay kaşığı tadı biraz kötü üzerine hemen su içiyorsun evet fena değil arttırıyorCevaplamak için Üye ol