Kitaplar

missred soruyor: 6

Doğuma normal şartlarda yarıdan az zaman kalmışken bebek bakımı ve çocuk eğitimi ile ilgili kitapları okumanın zamanı geldi. Piyasada yüzlerce kitap var bu yüzden seçim yapmak zor. Bebeğinizin bakım ve eğitimi için size faydalı olan kitaplar neler?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ozguranne

  • Tracy Hogg -Bebek bakım sorunlarına mucize çözümler. 
  • Bir de Sabiha Paktuna Köksal'ın kitaplarını almıştım ben. Anne İş'te. Çocuklarla doğru iletişim. (Bunlar daha ilerisi için) 
  • Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler?


missred

Çok teşekkürler, en çok gözüme çarpan kitaplar bunlardı zaten, şimdi gönül rahatlığıyla alabilirim.


esraozlem

Ek olarak; Penolope Leach'in "Your Baby and Child: From Birth to Age Five" kitabını öneririm. Doğumdan 5 yaşına kadar olan süreci inceliyor. Biz o dönem Türkiye de bulamayıp aşağıdaki kopyasını Amazon'dan satın almıştık.

http://www.amazon.com/Your-Baby-Child-Birth-Revised/dp/0375700005

Sabiha Paktuna'nın tarzını ben çok sevemedim. Özellikle 18 ay "Cız" Dönemi konulu yazısında ısı duyusunu ve tehlikesini anlatmak için önerdiği ütü kullanımlı deneyi okuduğum noktada kitabı elimden bıraktım.


Annegozuyle

Bebeğinizi beklerken sizi ne bekler
Bir bebek bekliyorum
9 ay 10 gün (Alper Mumcu)
Sabiha Paktuna Keskin'in kitapları (Çocuklarla Doğru İletişim, Anne İş'te, Çöp Çocuk)
Kızımı Büyütüyorum


missred

Geçen hafta Ayşe Öner ve Tracy Hogg'un kitaplarını aldım. Ayşe Öner'i okudum, daha kapsamlı bekliyordum açıkçası, her konuya kabaca değinilip bırakılmış, biraz ticari  kaygılarla yazılmış bir kitap gibi geldi. Yine de faydalanılacak şeyler var özellikle resimli anlatımlar işime yarayacak, hamile egzersizleri ve bebek masajlarını bilmiyordum, bu anlamda faydalı diyebilirim.


esraozlem

Ada'ya 22 haftalık hamileyken; eşimle Ayşe Öner'in doğum kursunun deneme dersine katılmıştık. Masaj konusunu işlemişti. Ve o derste oyuncak bebek üzerinde de olsa uygulamalı olarak çalıştığımız masajlar Ada'nın bebeklik döneminde oldukça faydalı oldu. Kitabını ise deneme dersinden sonraki bir dönemde inceleyip sadece bu masajların resimli anlatımları yüzünden satın almıştık. Gerçekten işe yarıyor :))

Ancak gerek deneme dersi gerekse kitapla ilgili beni rahatsız eden en önemli unsur bunca yıllık tecrübenin sonucunda doğum koçluğu yapan bir kişinin biberonla beslenme konusuna kesinlikle değinmemesi olmuştu. Anne sütünün önemini tartışmıyorum yanlış anlaşılmasın :) Ancak her anne emzirebilir/emzirmelidir mottosuna katılmıyorum. Sağlık sebepleri yüzünden emziremeyecek durumda olan anne adaylarına da alternatif sunmak ve bu konuda da eğitim sağlamak bu işin uzmanı olarak konumlanmış kişi ya da kurumların önceliğinde olmasa dahi gündeminde olmalıdır diye düşünüyorum.Cevaplamak için Üye ol