kürtaj sonrası hamilelik

sehergil soruyor: 10

işyerindeki arkadaşım mart ayında 9 haftalık bebeğinin kalbi atmadığı için kürtaj oldu. İlk gebeliğiydi. Doktorda 5-6 kez kontrole çağırdı. Sanırım normalde 1 hafta sonrası kontrol oluyor. ne zaman bebek yapabilir? Kendiyle açıkça konuşamıyorum. O doğurduktan sonra ben ikinciyi istiyorum. Sizce onu beklemeden ben ikinciyi yapayım mı?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


ipekkusgoz

Onu beklemeden ben ikinciyi yapayım mı derken ne kadarlık bir zamanı kastediyorsunuz.Hemen mi? Şu an bebeğiniz zaten 11 aylık, çok erken değil mi 2. için. Üzerime vazife değil kusura bakmayın lütfen.


sehergil

Eşim de ben de istiyoruz. İkisi beraber büyüsün istiyoruz. Tek sorun işyerim.


ipekkusgoz

Emziriyor musunuz şu anda. Yeniden hamile kalırsanız ufaklığı emzirmeyi bırakmanız gerekecek diye biliyorum.

Bir doğum sonrası en az 2 yıl sürüyor vücudun ,rahmin kendini toplaması diye biliyorum ama tabii ki hayırlısı olsun.

Yaşınızda bir sıkıntı var mı?.Benim gibi 40 'a merdiven dayamış bir durumunuz var mı:)


sehergil

yok ben 29 yaşındayım. Emziriyorum. Hamilelikte emzirmeye devam ediliyor diye okuyorum son bilimsel yazılardan bir zararı yokmuş.
Kısmet tabi isteyince hemen hamile kalabilecek miyim.
Herşey bana bağlı olsa hemen isterdim ama malesef bir sürü etken var. İş, bakıcı, maddiyat, vs


ceylinmelis

bende aynı sebepten kürtaj olmutum.2 ay sonra tekrar hamile kaldım.doktorum 1 ay korunun demiti.kürtajdan sonra çok daha kolay hamile kalınıyo bilgin olsunsehergil

kolay mı hamile kalınıyo? sebebi ne olabilir acaba?

şimdilik arkadaşta bişey yok bildiğim kadarıyla ama şimdi hamile olsa çok işime gelir.
doktor her hafta kontrole çağırıyordu o yüzden problem var diye düşündüm.
Hayırlısı artık


asklepios

sehergil , neden gebelik zamanınızı başka insanlara göre programlıyorsunuz, çok anlamadım, ama aynı anda gebelik yaşamanızın iş yerinde sıkıntı çıkaracağına yordum. Soruya açtığınız başlıktan apayrı bir konuya döndü soru. Küretajla sonuçlanan bir gebelikten sonra uterusun (rahmin) kendini toplaması ve sonraki gebeliğin de düşükle sonuçlanmaması için çiftlerin en az 3 ay (ideali 6 ay) korunması gerekir.

Sizin durumunuza gelince; dünya sağlık örgütünün önerisine göre, her gebelik arasında en az 2 yıl bulunması gerekir. Bu hem anne, hem gebeliğin seyri, hem de doğacak bebek için önemlidir. Kaldı ki, hali hazırda size bağımlı, 11 aylık bir yavrunuz var.


elifnazar

SORDUĞUNUZA GÖRE HER TÜRLÜ CEVABI BEKLİYORSUNUZDUR ;) BEN OLSAM;
ÖNCELİKLE 11 AYLIK BEBEĞİM VARKEN ASLA DÜŞÜNMEZDİM HEMEN 2.Yİ (HER YÖNDEN HER ANLAMDA)
İŞYERİNDE BERABER ÇALIŞTIĞIM İNSANA ÇOCUĞUM VARKEN GÖZÜNÜN ÖNÜNDE SANKİ ÇOK GEÇ KALMIŞIZ YAŞIM ÇOK İLERLEMİŞ GİBİ NİSPET YAPAR GİBİ KOCA KARINLA EN AZINDAN BİR SÜRE GÖRÜNMEK İSTEMEZDİM (SONUÇTA ONUN YAŞADIĞI DURUM ÇOK ZOR VE YETERİNCE ÜZÜCÜ ZATEN)
VE ONUNLA BU TARZ DÜŞÜNCELERİM VARSADA OTURUR AÇIK AÇIK KONUŞURDUM.VE KANDİ FİKRİMDENDE BAHSEDERDİM Kİ O DA BANA  YARDIMCI OLSUN.SORU İŞARETİM KALMASIN DİYE...
AMA BEN ZATEN HERŞEYDEN ÖNCE 11 AYLIK ÇOCUĞUN ÜSTÜNE HEMEN YAPMAZDIM.sehergil

Cevaplar için teşekkürler.  İkinci çocuğu hemen yapmak istememin sebebi ikisinin beraber büyümesini istemem ve bakıcımızın ikisine birden bakmasını istiyorum. Büyüğü kreşe, küçüğü bakıcıya bırakma şansım yok maddiyat açısından. büyük 2 yaşındayken küçük doğarsa ikisine bakıcımız bakabilir gibi geliyor.
işteki arkadaşla biraz farklı bir ilişkimiz var. Birbirimize vekalet etmeliyiz ama samimi olamıyoruz biraz kaprisli bir arkadaş, herşeyi açıkça paylaşamıyoruz, rekabet var. eylül 2011de evlendi arkadaş şubat 2012de hamile old. öğrendi, 9 haftalıkken de alınmak zorunda kaldı. Kürtajdan sonra üzüntüsünü belli etmedi hiç, biraz farklı biri. Sanırım kendi çok istemiyordu bebeği. işten ayrı kalmamak, patrona yaranmak için yapmacağı şey yok. Eşi çok istediği için gebe kaldı, kürtaj olunca sanki rahatlamış gibi oldu.
Mantıklı olan beklemek tabii, onun hamileliğini beklemeliyim, dediğiniz gibi nispet yapar gibi olmamalı benimki.
Bir taraftan da diyorum ki hayat ertelemeye gelmiyor, kendimizi niye işyerindeki durumlara göre ayarlamak zorundayız diye sinir oluyorum.


elifnazar

anladım belli ki 2.çocuğu kesin istiyorsunuz özel nedenlerinizden dolayı.o zaman her ne kadar iş yerinzdeki arkadaşınızla samimi olmasanızda ben böyle böyle düşünüyorum senlede konuşmak istedim ki iş açısından sorun çıkmasın.senin düşüncelerini öğranmek istedim.sonuçta ikimizde aynı anda hamile kalmayalım.vs...gibi konuşabilirsiniz.bu davranışınız belki hoşuna gidecek.onun fikrinide almanız ona değer verdiğinizi gösterecek ve belki aranızın bundan sonra biraz daha iyi olmasını sağlayacaktır.bence samimi değiliz,kaprisli diye yanaşmaktan ilk adımı atmaktan çekinmeyin.Cevaplamak için Üye ol