tracy de ferber de halt etmis!

nurturia soruyor: 10

Üye kendi isteğiyle Nurturia hesabını kapatmıştır.

Bu soruyu cevapla


122 Cevap


yasemin_ekin

meycan, ikicocukannesi, aglattiniz beni:) isten erken cikiyorum, kizima gidiyorum; aksam da kocama kocaman bir sarılayım, dün biraz kirdik birbirimizi:)


Tunam10

Sonuçta benim anladığım herkes kendi doğru bildiği yolda yürüyor ve tek bir doğru yok diyebiliriz. Burada merak ettiğim (sanırım yasemin demişti)  karışıp beğenmeyen, burun kıvıran, çocuğa eziyet ediyor diyen, ya da bu kadar şımartılır mı diye bıd bıd eden çok olacak. Bu arkadaş,akraba,anne baba, kayınvalide kayınpeder olabilir. Merak ediyorum bununla nasıl başa çıktınız.


ikicocukannesi

tunam o bıd bıd dediklerin benim en buyuk destekcilerim ve yardımcılarım oldular ve iyi ki hayatımda varlar. zira basa cıkamazdım...

var mı kalabalık aile gibisi:)


burcubrsn

ben de  elimde tabak hiç efe nin peşinden kosmadım allaha sükür...ancak bizimki bayadır kendini mama sandalyesinden atma girisimlerine başladı..efe de çoook hareketli...masaya oturmaya bayılıyo...bizi taklit ediyo sonuçta:) bazen yıyo bisiler bazen masayı dağıtıyo..3-5 dk sonra inmeye çalışıyo ancak ben mutlu olsun diye etrafı batırmasına göz yumuyorum..;)


yasemin_ekin

Tunam10, herkes bir kafadan birşey söylüyor. En önemli olan bence şu: sizin karı-koca olarak aynı şeyi söylemeniz. Malun "kayın"lar söz konusu olduğunda, eğer karı-koca ortak konuşursanız, onun tarafına eşin, senin tarafına sen uygun bir dille söylerseniz daha etkili oluyor.  Hem iki taraf da kırılmmış oluyor.

Diger önemli nokta da şu herşeye "aaa öyle mi? bir deneyeyim. Bunu duyduğum iyi oldu. Teşekkür" ya da "evet, yapiyorum. iyi oluyor" filan deyip kendi bildiğini okumak. Karşı taraf da kötü niyetli olmadan birşeyler yapmaya çalışıyor.

Ama bazen müdahale etmek gerekiyor, bazen de sen müdahale edemeden olay bitmiş oluyor. İkinci olursa çok da takmamak gerekiyor ama tekrar olmasını engellemek. Mesela hafta sonu misafirimizin kucağinda kizim, ben diyorum şeker yok vermiyorum. Ama hatun dominant, kendi kullandığı kaşığının ucundan , neyse ki mercimek kadar kazandibi vermez mi kızıma, ev yapımı da değil, pastane malı!!!!!! Kızsam olmaz, surat yapsa molmaz. Kucağından alsam olmaz. ama ne yapacağım, dünya da bir daha yalnız onunla birakmam. Zaten bir daha karşılaştığımızda da Ekin büyümüş olur, bir şekilde kurtarırız durumu. Şimdi kendimi "bağışıklığı güçleniyor" diye avutuyorum:)

Demem o ki, kaçamıyorsun olacaklardan. Önemli olan "cool" kalabilmek:)Tunam10

:))) evet kendimce okuduklarımdan ve sizden öğrendiklerim.

-bebişlerin ne demek istediklerini anlamak için iyi gözlemlemeli ve onlarında çok zeki olduklarını ve bizim her hareketimizi kaydettikleri bilinciyle hareket etmeli.

-asla ve asla ben bunu böyle yapacam, benim bebişimin şunu yapmasına izin vermem dememeli. sen ne kadar istesen de bu olmayabilir.

-kimseyi yaptıklarından dolayı eleştirmemeli. dönüp dolaşıp başına gelebilir. ayrıca herkes çocuğunu dilediği gibi yetiştirmekte özgür.

-Karışan çok olacak. Buna hazır olmalı. İlk 2 ay deli lohusa durumlarında takılıp, kulaklarını tıkamalı:)

-Doktorların her dediğine ve kitapların her yazdığına körü körüne inanmamalı. Çünkü birinin dediğini diğeri çürütüyor. Ama okumaya, araştırmaya devam. doğrusunu seçebilirsin.

-Tek bir doğru yok. anneye ve bebeğe göre durum değişir.

-Önemli olan "cool" kalabilmek

-herkes bir çocuk büyüttüğü için ve o çocuk (artık 50 yaşında adam da olmuş olabilir) hasta vs değilse, kendini bu konuda tek doğru sanıyor. Bunu baştan kabul et, abuk eleştirilere gül geç

-kararları eşinle birlikte konuşup al ve kararlı olup uygula

hamilelik 20 ay mı olsaydı acaba:)


Tunam10

ikicocukannesi çok şanslısın o zaman. Ben daha hamile olduğumu öğrenir öğrenmez erkek olcak-kız olacak, normal doğum-sezeryan, fenerbahçeli olsun-galatasaraylı, bizim zamanımızda böyleydi şimdi böyle diye konuşulurken buldum kendimi:)


meycan

Tunam10cum (böyle yazmak da çok komik oldu)
Seni o kadaaaar iyi anlıyorum ki. Yasemin ve Başak'ın dedikleri çok doğru. Biraz cool olup bazı şeylere de he deyip geçeceksin. Önemli olan senin eşinle aynı dili konuşman. O konuda da problem olacağını zannetmiyorum.
Gülce daha bir haftalık falan, gece saat 1 mi 2 mi ne, son ses ağlıyo... Zaten ne olduğunu daha anlamamışım ilk hafta. Bir yanda kayınvalidem, diğer yanda görümcem. Tüh tüh bu bebek niye ağlıyor, bi yeri mi ağrıyo, karnı mı aç, sütün mü yetmiyo (en çok da bu lafa sinir oluyordum!!!) Doktora mı gitsek... diye devam eden bir sürü şey. Sanki ben 40yıllık anneyim. Onların beni rahatlatması lazım, kzımı bebektir ağlar, daha ilk günler, yoktur bişey deseler... Hoş iyi niyetli olduklarından asla şüphem yok. Ama ilk günlerdeki psikoloji çok farklı, yaşamayan kesinlikle anlamaz...
Sabır sabır sabır dedim, tam ağzımı açıp "hadi herkes dışarı çıksın" diyecekken, Allah bin kere razı olsun eşim yüzüme bakıp anladı ve onlara "hadi bakalım herkes odasına, tamam biz hallederiz" dedi ve kapımızı kapattı....
Sonrasında da beni hep anlayışla idare etti. Bu bi dönemdi geçti gitti, ama o zamanlarda eş çok önemli.
Senin de bu konuda şanslı olduğunu düşünüyorum.

Fakat başta dediğim gibi, he deyip geç, kimseye kendini anlatamaya, doğrunu kabul ettirmeye çalışma. Çok bunalırsan beni ara hemen gerlirim:))Tunam10

Tamam anlaştık Meycancım:)
Evet kocam saolsun destek oluyor ve olacaktır da ama bazen benim görebildiklerimi o farkına bile varmıyor:) O durumlarda hemen sana alo diyorum.
Herşeye rağmen güzel anneler bu dünyanın en güzel duygusu.
Eminim ki bebişini kollarına almak,koklamak bütün bunlarla değecektir diye hayal ediyorum.


Tunam10

ben de umuyorum başak:)
herşey toz pembe olmayacak ama olsun. öncelikle sağlıkla kucağıma alayım da sonra babamızla birlikte ortak bir frekans bulacağız inşallah.Cevaplamak için Üye ol