tracy de ferber de halt etmis!

nurturia soruyor: 10

Üye kendi isteğiyle Nurturia hesabını kapatmıştır.

Bu soruyu cevapla


122 Cevap


nilberk

ya neler olmuş burada iyi ki bir yoğunduk :)

ashes çok güzel ve sanırım herkesin konuşacak çok şeyi olduğu önemli bir konuyu gündeme getirmişsin yanlız olmadığını görünce de rahatlamışsındır umarım :)

tunam10 da genel bir özet yapmış bence konuyu anlamak isteyen soruyu okusun, sonra tunam10 un özetini! ve tunam10 aynı frekansı yakalamanızı ve herşeyin çok güzel olmasını sorunsuz bir lohusalık geçirmeni dilerim

kendi adıma yapmaktan en mutlu olduğum hareketim kayınvalidemin "kucağına alma alışır" "yatır karnının üstüne gazı öyle çıkar " "bırak ağlasın alışır"önerilerine asla kulak asmadım o sarılma dedikçe daha çok sarıldım biraz da lohusa delilikleri  vardı tarzımda :)) ama en son çıldırıp yeter 2 ay sonra işe başlayacağım sarılayım sarılabildiğim kadar diye tavrımı koydum  (benim kendimde gördüğüm en büyük eksik sadece 25 gün süt verebilmemdi berk sarılık oldu benim sütüm gitti hastanede mama verdiler vs)
bu sebeple yanımda uyudu,kucağımda dolaşarak uyuttum yapma alışır denilen herşeyi yaptım ama berk alışmadı diretmedi bir gece önce kucağımda ayakta dolaşarak uyuduysa bir gece cd den ninniyle bir gece yanımda bazen ayağımda ki "aman asla yapma" dediler sadece sadece 2 gece ayağımda sallıyarak  uyutabildim alışmadığı gibi istemedi biz deneye yanıla öğrendik uyku şeklimizi uykusuz her gecem de değdi huzursuz edip,kurallar koyup, güvensiz ,sevgisiz hissettirip ağlatmadım ben onu ağlatmam ağlatmayacağım ağlattırmam da (ikiçocukannesine selam ve sevgi öpücükler) )

hala daha deneye yanıla öğreniyoruz berk ve ben , o hayatı ,ben hayatı ve  berk i  çoğu zaman bilenlere danışarak yaşayanlara sorarak sizlerle yazışarak öğrenmeye çalışıyorum ama berk sizinle paylaşımda olmadığı için :) genelde onun dediği  oluyor ben de onun dediklerini güncellemelerde sizinle paylaşıyorum :) 

bazı konularda disiplin şart tabi ama çoğu zaman bütün gün işte olduğum için bazı şeylere göz yumuyorum ve eminim bunları bana kullanmayacak çünkü hayır demediğim şeyleri tekrarlamıyor (mama sandalyesi konusunda ben de katıydım evde hala şarttır  seyyar olanını  gittiğimiz her yere taşıdık restaurant dahil hijen takıntısı şimdilerde heryere taşımayabiliyoruz baba kararı benim değil)

çok katı kurallara, belirlenmiş sabit metodlara karşı olmakla birlikte her kitabın da okunması taraftarıyım çünkü aklınıza yatmayan denenmiş yöntemleri olanların bile mutlaka aklınızın bir yerinde kalan yönteminin günün birinde içgüdülerinizle çözümediğiniz bir sorunu çözmenize yardımcı olabileceğini düşünüyorum

sevgiler


Tunam10

evet ashes bu konuyu açman çok iyi olmuş. Herkesin anlatacağı tecrübeler ve paylaşılacak şeyler varmış. Şurda bile kaç farklı görüş ve tecrübe var. (Bence kitaplar da öyle. Bu da çok normal) Görüldüğü üzere herkes kendince bir yol izlemiş. Eşimin de söylediği gibi çocuk yetiştirmede tek bir doğru olacak değil ya. Öyle olsa tek tip çocuk yetişir. Bizim kişilk,bilgi,duygu zenginliğimiz birbirinden zengin cimcimelerin yetişmesini sağlıyor ve sağlıyacak. Hepinizi öptüm.


Tunam10

bi de teşekkürler nilberk.ama şu deli lohusalık hakkımı kullansam olur di mi;))


meycan

istesen de istemesen de kullanacaksın zaten güzelim:))


Tunam10

neyse iyi tarafından bakalım. eteğimizde ne varsa dökebiliriz:)
sen de aman lohusa şimdi üzerine gitmeyelim diye destek çıkarsın.
tamam anlaştık meycan. Plan süper:)nilberk

tunam10
kesinlikle sonuna kadar kullan ben az kullandım sonradan ayıldım dinle bizi :)


lugesya

ashes yazdıklarına sonsuz katılmaktayım.ellerine sağlık


ikicocukannesi

yasasın sunderland:)

bizde ara ara hep birlikte uyuyanlardanız, sekiz ayak seklinde:) inanılmaz keyifli oluyor. daha evvel buralara bir yerlere yazmıstım yineleyeyim;

salona bizim yatagı getiriyoruz, -kocaman bir salonumuz var- yanına ablanın ve kardesin yatagınıda getiriyoruz. onların yatagı kucuk oluyor minderlerle destekliyoruz. sonra carsafları serip, balonlar ve pilsanın minik toplarını cıkarıp hopidik hopidik yapıyoruz. yuvarlanıyoruz, guresiyoruz, egleniyoruz ve yorgunluktan sızıp kalıyoruz:) hem onlar hem biz cok egleniyoruz ve evet acayip yoruluyoruz ama degiyor. o eglenceye o samataya o mutluluga degiyor. aile oldugumuzu en fazla hissettigim anlar bu anlar oluyor.

keyifle,
hoscakalın...burcubrsn

ashes dediğin gibi zaten 3 yaşından sonra cocuğun anneye güveni tam olarak gelişiyomuş..yani 2 yaşındaki bi cocuk her ağladığında annesi koşarak yanına gitse bile tam olarak ona güvenemiyo..ki böyle bi durumda eğitim adı altında onun güvenini daha da sarsmanın anlamı yok gerçekten..


Tunam10

ashes ben senin gibi düşünmüyorum. 0-3 yaşın çok önemli olduğunu, bebeğin herşeyi gözlemlediğini,kaydettiğini, hiç de sadece bize bağımlı olmadığını yani edilgen değil etken  düşünüyorum. Sadece traccy hogg ve onun yöntemi yok. O kitap sarılmayı reddediyor diye ağlatın dedi diye (ki böyle mi diyor bilmiyorum) diğer tüm eğitimlerin reddedilmesi mantıksız geliyor bana. Mesela akıllı bebekler akademisi diye bir kitap okuyorum. 0-3 yaşında bebekle sürekli oynamayı, onun zihinsel ve bedensel yeteneklerini geliştirmeyi ve yönlendirmeyi öneriyor. Ve 0-3 yaşında bebeklerin zihinsel gelişiminin büyük bir çoğunluğu tamamlandığını bu dönemin çok önemli olduğunu savunuyor. Neden bebişlerimize sarılıp, ağlatmadan eğitemeyelim. Niye kitaplara bu yöndeki araştırmalara karşı olalım anlamıyorum. Yukarıda yazdığın konuda tonla tartışma var. Biri öyle diyorsa bir başka uzman başka şey yazıyor. Salt tek doğru yok. Bu site de üye olan hamilelere ve annelere benim önerim bebişinizin tek ihtiyacı ona sadece sarılmak her dediğini yapmak değil. Ona dünyayı öğretmek, onun dünyasını zenginleştermek. Dileyen traccy hogg ile yapar dileyen başka bir yöntemle dileyen iç güdüleriyle.Cevaplamak için Üye ol