tracy de ferber de halt etmis!

nurturia soruyor: 10

Üye kendi isteğiyle Nurturia hesabını kapatmıştır.

Bu soruyu cevapla


122 Cevap


esraozlem

Ek;
Yemek/Uyku alışkanlığı gibi konular güdüsel ancak oto koltuğu konusunda güdüsel bir düzenlemeye inanmıyorum. Güvenlik sağlık gibi konularda kurallar olmasından yanayım. Çocuğum ağlıyor diye oto koltuğundan alamam, bir kaza olduğunda bunun geri dönüşü yoktur. Ya da zararlı olduğunu bildiğim ürünleri (bal/şeker/tuz) yaşından önce yediremem.


Tunam10

ya bakın işler resmen karıştı. ashes sana hatta kimseye demedim valla şekerim.
yazarken zaman geçiyor o sırada başkası başka birşey yazıyor ben de artık takip edemiyorum.
kırdıysam çok özür dilerim.
bence de kırıcı olmadan fikirlerimizi yazmalıyız. "sende kucağına almazsın" sözlerini söyleyen arkadaşa da ben kırıldım:(
yanlış anlaşılmışım. kişisel birşey demem zaten mümkün değil.
hepiniz çok tatlı annelersiniz. nurturiayı da annelerini de seviyorum. meycana katılıyorum. yüzyüze konuşmadığımız ve konu çok dağıldığı için birbirimizi yanlış anlıyoruz.

ben her iki kitabı da baştan aşağı okumadım. sadece yorum yazanlar (yani kim olduğunu ben de hatırlamıyorum sonuçta şimdi 14 sayfayı tarayamam) tracy tam olarak öyle demiyor, feberden bunu kastetmiyor diyenler vardı onu söyledim. senin yazdığın çeviriyi de görmedim.


ikicocukannesi

haydaaaa o arkadas ben miyim acep:)

tunam tracy aglat diyor ferber de kucaga alma diyor ve felsefeleri geneliyle bu eksende oluyorsa ben almıyorum mersi diyorum. yani ciddiyim; yapacak bir sey yok! sende o yazısma hızı sırasında ısrarla bu iki bilim insanının alıncak tarafından bahsedince kim uyguluyor kafam karıstı benim. bende dilersen almazsın demek istedim ne yapayım! kırdıysam da uzgunum...

yemisim tracy'de ferber'i de. ben ikicocukannesi ekolunu uyguluyorum arkadas,,,
var mı otesi?


esraozlem

Ferber salt olarak ağlamaya bırakmak değildir diye ben demiştim.


Tunam10

olay karşılıklı yazışmaya döndü.
ben şu noktaya geleceğini hiç düşünmemiştim.
sanırım kendimi ifade edemedim.
son kez söyleyeyim ne "tracy de ferber de halt etmis!" diyorum ne de "iyiki varlar"
ben de kendimce doğruları seçip bir yol çizicem tunama.
neyse kendi adıma alacağımı aldım anlayacağımı da anladım.
yorumda bulunan herkese thanks.
burda kendime noktayı koyuyorum. hoşçakalın.nesejoy

ben takip edemez oldum artik, 15 sayfayi nasil okuyayim tepemde Ecekusla :). ama ben senin ekolden devam edicem ikicocukannesi. sevdim ben onu. yataklari getirecez aksama salona :P


ozguranne

Merhaba arkadaşlar,


Bir kaç söz söyleyeyim gideyim. Biraz forum gibi oldu bu başlık. Sonuna kadar okuyanlara sevgi ve saygılarımı iletiyorum:)

Öncelikle ferber olsun, tracynin yatır kaldır yöntemi olsun uygulayan pek çok kişi var. Bunu uyku grubumuzda ve bloglarında paylaşıyorlar. Bu soruya yanıt vermemiş olabilirler, görmemiş olabilirler, soru başlığını biraz agresif bulmuş olabilirler. Bilmiyorum. 

Kimse inanmadığı bir yöntemi uygulamak zorunda değil. Continuum concept, ya da Ferber ya da gece boyu okumak, ya da Tracy'nin kitaplarını okumayı tavsiye ederim. Çocuk yetiştirme konusunda çok fazla kitap okudum, aralarında bana ve kızıma uyanları seçtim ve ilerledim. Ara ara, başka insanların yaptıklarıyla kendimi karşılaştırdığım, sorguladığım oldu. 

Okuyun, kendinize uygun gördüğünüzü uygulayın. Ama bunu "genel"  doğru diye dayatamanız doğru olmaz. Eğer çocuğunuz her gece uyumadan önce ağlıyorsa, ayakta sallamak, gezdirerek sallamak, kucakta sallamak kar etmemeye başlamışsa... size insafsız gelen Ferber çok da insaflı bir yöntem olabilir. Bir dönem benim yurt dışına gittiğim zaman Ela ayakta sallanmaya alışmıştı. O dönem çok zorlandım. Benim ayağımda sallayınca da uyumuyordu. Korkunç bir ay geçirdim. Belki Ferber yapsam çocuk daha az ağlayacaktı. Yatır kaldır yapsam belki üç gün ağlayacaktı, dördüncü gün huzur bulacaktı. Bilmiyorum. Kucağında uyut, yatır ağlasın, yani sen yapmasan da felek sana yatır kaldır yaptırıyor bir şekilde.

Ben çocukların çok hasta, zavallı olduklarını düşünmüyorum. Acı içinde değiller, neden olsunlar? Yani kendi çocuğuma bakınca mutlu ve huzurlu bir çocuk görüyorum. Continuum conceptçileri okudum evet, ama bana her konuda hitap etmedi. Çocuğum büyüyünce bir kabilede yaşamayacak. Yani doğal yoldan uzaklaştık, başka bir hayat yaşıyoruz. Çocuğunu koynuna alıp uyuyana da saygım var, kendi bilir. Onlar öyle mutlu oluyordur, amenna. Biz olmadık, böyle iyiyiz, teşekkür ederiz.

Neticede değişik ekoller var ve kendi savunuculuklarını yapmak için bir diğer ekoldeki bazı noktaları öne çıkararak kendilerini tanıtıyorlar. Kitapları sloganlara indirgeyince, arada mesajlar kayboluyor. 

Üç yıl boyunca çocuğu hiç ağlatmamak nasıl oluyor bilmiyorum. Yapabileni tebrik ederim. Tvyi bir gün açarsanız, ikinci gün kapatınca ağlar. Eline zarar verici bir şey geçirmiştir, elinden alırsın ağlar. Yani bence ağlamak o kadar öcü bir şey değil, iletişim yollarından bir tanesi. 

Neyse, uzun lafın kısası, bu kadar cellallenecek bir durum yok, her anne kendi doğrusunu uyguluyor zaten. 


okanumut

İlk 8-9 sayfayı okudum, devamını da daha sonra okuyacağım..

Başka birşeye değineyim..
ashes devamlı özgüvenden bahsetmişsin, peki o kadar çok özgüven iy birşey mi acaba? Egonun fazlası zararlı biraz bence.. herşeyi "ben yapacağım, ben bilirim, ben beceririm" halleri.. tıpkı piyasada boolca bulunan kişisel gelişim kitaplarındaki gibi..
ve de hayat bizim çocuklarımıza sunduğumuz gibi değil.. ben ve kardeşim çok fazla el bebek gül bebek modunda büyütüldük..daha çocukken bile gözünün üstünde kaşın var deseler alınıyorduk, herkes anamız babamız gibi bizi pışpışlasın istiyorduk fakat elbette ki öyle olmuyordu..sonra ver elini depresyon..ancak lisenin sonunda idrak ettim bu durumu..(yatılı okuyunca anlıyorsun dünyanın kaç bucak olduğunu..)
konuyu dağıttım biraz ama..yazmak istedim..nilberk

kopmuş gitmiş buralar
evet isteyen istediğini uygulasın tamam eyvallah
ama ben yaklaşık 2 aydır bu sayfalardan çok şey öğrendim en azından anlayamadığım bir konuyu ve merak ettiklerimi sordum ve öğrendim soru sormak ve fikrini söylemek en doğal hakkımız onun için buradayız
ashes canım sevgilerimle ne dediğini iyi anlıyorum sanırım defalarca yazmak zorunda kalınca zaten çok iyi anlaşılıyor :)
esraözlem her çocuk kendi kitabını yazar bu konunun en sağlam özeti olmuş ellerine fikrine  sağlık
ikiçocukannesi senin ekolündeyim sevgilerimle kar a için sana bir daha bir daha teşekkürlerimle
tunam10 seni de anladım sen de defalarca yazmışsın dilediğin gibi büyütürsün inşallah sıkı sıkı sarılarak :) oğluşunu hehe doğsun hayırlısı ilk günden takibinde olacağım tuna nın büyüdüğünü göreceğiz ayol çocuklarımızın ne güzel burada olmak 
herkese sevgilerimle


ElifRn

Ben Tracy nin onerdiklerini mantikli buldugum olcude uyguluyorum. Anneannem 5 cocuk buyutmus, 'Nasil becerdin be anane?' diye sorunca bahsettigi gunluk rutinin Tracy nin kitabindakiyle neredeyse birebir ortustugunu farkettim. 5 cocuk buyutmek zorunda kalmadan boyle bir rutini farkettigime memnunum. Angelo da oyle saniyorum :)
Uykuya gecis pek oyle rahat olmuyor, Angelo bildigin kucak istiyor ben de bildigin kucagima almiyorum...Niyet onemli... Oncelikle kucakta uyuyan cocuklarin uyku kalitelerinin dusuk oldugu ile ilgili bilgi var... ki dusunuyorum kucakta uyusam ve yatakta uyansam fena bozulurdum. Hooop ne oluyor ya! Bi uyuduk hemen sallamissiniz yataga, uyumicam iste! derdim...
Sonra, kucagimda uyutursam gece uykusu hafiflediginde uykuya kendiliginden dalamayip bana 'muhtac' olmasini istemiyorum.  Uyutmak icin emzirmek, evde tur atmak, araba ile gezdirmek zorunda kalmak bana gore degil. Zira uykumu almazsam daha iyi ve sevkatli bir anne olmuyorum...
Ama bazi aksamlar basucunda epey oturuyorum o uyumaya karar verene kadar...Aglamior, oyun oynuyor...Bir iskence hali yok yani...Kucagima aldigim an gozleri kayiyor, uykusu da var... Neyse koyuyorum yataga, uyucak bayilmak uzere... Mir mir mir mir... Sonra birden 'aaa du bi dakka aklima bisey geldi' havasinda dikilip kalkiyor. Sonra o kalkiyor ben yatiriyorum o kalkiyor ben yatiriyorum... Elimi sirtina koyup hadi kuzucum hadi balim diye uyutmaya calisirken kazara 1 saat gecmisse gozlerim doluyor, caresiz hissediyorum, ofkeleniyorum. Dogru olduguna inandigim seyi yapiyorum ama keske daha kolay olsa...Bu aksam da biraz oyle bi aksam...Yorgunum. Ama yarin Angelo'lu yeni bir gun! :)Cevaplamak için Üye ol