2018-2019 ilkokul araştırmaları hk.

verkhoyansk soruyor: 10

Herkese merhaba. 2018-2019 eğitim-öğretim dönemi için ilkokul araştırması yapıyorum. Daha önce burada çeşitli okullar hakkında yapılmış yorumları okudum. Yorumlar kişiden kişiye çok değişkenlik göstermekle beraber tarihi oldukça eski olan yorumlar var. Siz değerli üyelerin de özellikle karşılıklı görüşme yapılmış ve gezilmiş okullar hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum. Başkalarından duyduğumuz bilgiler yerine bizzat tecrübe edinmiş üyelerden bilgi almak isterim.

Bu soruyu cevapla


1046 Cevap


verkhoyansk

Merhaba. Açmış olduğum konu hakkında ben de yapmış olduğum okul gezileri ve araştırmalarımı paylaşmak istiyorum.

ANABİLİM (K.ATAŞEHİR): 30 yıllık geçmişi olan iyi bir okul gibi duruyor. 2 kampüs ve 5 anaokulu var. Akademik, sanat, müzik ve spor yaklaşık aynı olacak şekilde programlanmış.  KGP (kişisel gelişim programı), YGP (yetenek gelişim programı), OBS (okul bilgi sistemi) gibi öğrencinin değerlendirildiği ve grafiklendirildiği ölçme-değerlendirme uygulamaları oldukça başarılı görünüyor. ASTA adında kendi geliştirdikleri bir dijital sistem var. Okulda anlatılanları evde de tekrar edebiliyorsun. Yabancı dil İngilizce olarka başlıyor. 3.sınıftan itibaren 4 saat/hafta İspanyolca veya Almanca ikinci dil olarak veriliyor. 3.sınıfta İngilizce 8 saat/hafta oluyor. 1-2-3. sınıflar için sınıf öğretmeni ve 4. sınıf için branş öğretmeni var. Burs başvuruları 5.sınıftan itibaren. Kodlama, 1. ve 2.sınıfta sınıf içerisinde; 3. ve 4.sınıfta bilgisayarda veriliyormuş. Kendi yayınları var ve bunları kullanıyorlar. 4.sınıftan itibaren yabancıl dil seviyesine göre de öğrenciler ayrılıyor. Genel olarak bir ayrımcılık var. Veli toplantılarının dışında senede 2 defa akademik kurul görüşmesi var.Bana göre olumsuz olan tarafları: ÜYEP (üstün yetenekliler programı) adında bir program var. Test sonucuna göre alıyorlar. 4 sınıftan bir tanesini bu programa ayırıyorlar. Veliler hangi sınıf olduğunu biliyor fakat öğrenciler bilmiyormuş. Ücreti farklıymış (normal eğitime göre fazla). Bana göre bu ayrımcılık. Bina ayrı olsa tamam diyebilirim fakat aynı ortamda olması bence uygun değil. Kantin var ve karta para yükleme şeklinde kullanılıyor. İlkokul için böyle bir kantin varlığı beni memnun etmedi. Fiyat: 2018-2019 için bana söylenen fiyatlar Eğitim: 23.740 TL, Yemek: 5.800 TL. 4 yıllık sözleşme yaparsanız fiyat artışları girdiğiniz başlangıç fiyatı üzerinden sabit %9, sözleşme yapılmaması durumunda sabit %13 gibi bir bilgi verdiler. Geçen seneye göre yaklaşık %10 zam yapmışlar. Yüzme de takım olarak başarılılar. Ancak, ben yüzme salonlarını beğenmedim. Bir ders deneme dersi aldım. Şartları kötüydü. Bu başarıları nasıl yaptılar anlayamadım. Sanırım takıma önem veriyorlar.

TED RÖNESANS KOLEJİ (AYDINEVLER): TED Rönesans Koleji'nde yüzme havuzu yok. Okul çevresi trafik ve iş merkezi bakımından çok kalabalık. Otopark sorunu kesinlikle problem. Yüksek bir yerde olduğundan esinti var. TED olması bakımından dikkatimi çekmişti ancak görüşme sırasında da sanki kendi öğrencilerimiz bize yeter gibi bir hava hissettim. 2018-2019 fiyatı yayınlanmamış.

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ (ÇAMLICA): Bu okul ile ilgili olumlu/olumsuz çok yorum var. En olumsuz tarafı TEM'in yanında olması bakımından ders sırasında araç gürültüsü olacağını düşünüyorum. Havalandırma için cam açmaları çok zor olur bence. Okula giriş sırasında İlkokul için okuma yazma bilenler ve bilmeyenler ayrılıyormuş. Burada da ayrımcılık var maalesef. Bahçe çok büyük değil ve TEM'e ve yola bakıyor. Lise yok. Servislerin City Turizm olması benim için önemli olumsuzluklardan bir tanesi. Kendi öğrenci mevcutları ve talep fazla olduğundan çok önemsemiyorlar. Formaliteden anlatıyoruz gibi bir durum oldu. Liste fiyatı ve efektif fiyat var. 2018-2019 liste fiyatına göre Eğitim: 35.594 TL, Yemek: 5.928 TL, Genel Gider: 1.300 TL olmak üzere toplam 42.822 TL yerine eğitim ücretine %30 indirim yapıp toplamda 32.144 TL fiyat verdiler. Geçen seneye göre eğitim için yaklaşık %13 ve yemek için %10 zam yapmışlar. Duyduklarıma göre herkese ayrı fiyat uygulaması olabiliyormuş. Tanıdık eş-dost durumuna göre. Yüzme havuzunu sadece okul kullandığı için sürekli kullanılan bir yer değil. Bazı okullar ders sonrası havuzlarını işletme için kulüplere kiraya veriyorlar. Böyle havuzlar daha bir canlı yaşayan havuz oluyor. 

ÇEVRE KOLEJİ (ERENKÖY): Beğendiğim ve takip ettiğim okullardan bir tanesiydi. Okulun TEOG başarıları çok güzel ve girişe liste asmışlar. Çok güzel yerlere yerleşenler var ve büyük oran bu şekilde. Yine kendi öğrencilerimiz bize yeter mantığı var. Okul mevcudu okul alanına göre fazla. Spor kulübü güzel. Sanat ve müzik odaları donanımlı ve güzel. Gelelim fiyatına. 2018-2019 için bana söylenen Eğitim: 47.750 TL, Yemek: 5.950 TL olmak üzere toplamda 53.700 TL. Bu fiyat Bilfen Ataşehir ve Çamlıca haricinde diğer Bilfen okullarına denk geliyor. Yani fiyat olarak Bilfen'i örnek almışlar. Geçen seneye göre %14 zam yapmışlar. Okulu beğendim. Eğitim de güzel. Ancak, fiyat pahalı.

İSTEK ACIBADEM (KADIKÖY): Devlet okuluna çok yakın veya devlet okulunun bir tık üzeri gibi çok duyum aldım. Her sene liste fiyatı yenileniyor. Giriş ücreti (başlangıç ücreti) üzerinden artış gibi bir durum yok. Erken kayıt olursanız geçen sene fiyatları alınıyormuş. TEOG sonuçlarına göre öğrencilerin yaklaşık %67'si yine burslu olarak İSTEK okullarına devam etmiş. Güzel okulları kazanan öğrenci sayısı az. Fiyat bakımından çok iyi bildiğim bir durum var. Bana göre okul fiyatları %30 fazla. Yani bu okulu tercih etmek için mutlaka %30 burs almanız gerekiyor. Aksi durumda bu fiyata çok okul var. 2.yabancı dil 4.sınıftan itibaren başlıyor ve sadece Almanca (şimdilik tabii fakat pek değişecek gibi durmuyor). 10 saat/hafta İngilizce var. Buna ilaveten 14 saat/hafta diğer derslerle aynı anda görülecek çift dilli eğitim gibi bir uygulamaya geçilecekmiş bu sene. Faydalı olur mu bilemiyorum. İnteraktif bilgilendirme, veli bilgilendirme, ölçme-değerlendirme zayıf gibi görünüyor.

Şimdilik bu kadar. Hepimiz çocuklarımızı en iyi yere göndermek isteriz. Ancak, maddi imkan meselesi bu. Eğitim'in bu kadar pahalı olmasını doğru bulmuyorum. Şahsen benim imkanım olsaydı Çevre Koleji, Irmak Okulları, Eyüboğlu, Bilfen, Koç, Alev, Terakki, SEV okullarını tercih ederdim. Ancak öyle bir ayrımcılık var ki çok yazık maalesef.

Sonuç olarak, hiç bir şey katalog, broşür ve web sayfasında görüldüğü gibi değil. Mutlaka gidip gezmek görmek ve görüşmek gerekiyor. Şunu unutmayalım ki; terazinin bir kefesinde Eğitim, diğer kefesinde ise Ticaret var. Bizler ise Veli ve/veya Müşteri oluyoruz. Okula göre bu kabul değişkenlik gösterebilir.

Sizler de gezmiş olduğunuz okullar hakkında bilgi ve fiyat bilgisi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Hepimize en hayırlısı olması dileği ile...


dilrubaaBenzer bir soru sormustum ama ne yazik ki hic cevap almadi. Onceki yillarda nurturia okul sorularinda cok yararli yorumlar bulunabilecek bir portaldi ama su an mama emzirme konularinin pek otesine gecemiyor.

yine de cevap yazmak istedim. 

https://www.nurturia.com.tr/questions/2a051500-8b68-42c6-8076-a861018a851a/1/maslak-tarabya-ilkokul-secimi

Burda biraz bahsetmisim. Işık okullari ilk gorusmemizde cok icime sinmisti. Birinci sinifta odev vermiyorlarmis, sadece hafta sonu biraz varmis. benim en cok sordugum konu bu. ikinci yabanci dil 4.sinifta ispanyolca almanca fransizcanin rotasyonlu olarak tanitilmasiyla basliyor. Cocuk buna gore taniyip kendisi 5.sinifta secim yapabiliyor. Klup dersleri konusunda da boyleler, ilk senelerde hepsini donusumlu gosterip cocuklarin bir fikir sahibi olmalarina ve secim yapabilmelerine firsat taniyorlar. Okul biraz buyuk, ayazaga kampusuyle gorustum ben. İlkokulun binasi ayri ama yine de 8 tane sadece ilkokul 1 olmasi bana biraz fazla geldi. İlkokulda belki daha kucuk bi okul daha iyi olabilir.

mec okullari da seceneklerim arasinda, merak eden cocuk. İstinye kampusu gecen sene acildi, okul cok kucuk, bogazici mezunlar derneginin. Felsefeleri hosuma gidiyor ama bu okul da fazla mi kucuk diyorum. 

Sisli terakkiyle de gorustum hep iyi seyler duydum aslinda ama benim cok icime sinmedi, soguk geldi bana biraz. Zaten cok az kontenjanlari oluyormus disardan, gecen sene 12 kisi almislar, bu sene subat ortasina dogru baslayacakmis on kayit icin duyurulari. Rehberlik gorusmesiyle ogrenci aliyorlarmis.

Benden simdilik bu kadar. Umarim daha fazla yorum alir bu soru


verkhoyansk

Merhaba dilrubaa,

Okullar ile yapılan yorumlara baktığımda maalesef çoğu eski yıllara ait. Güncel yorum yok gibi. Bu konu önemli bir konu. Önceki yıllarda çok ilgili veliler varmış ve gerçekten çok güzel yorumlar yapmışlar. Umarım en doğrusunu bulmak adına bizlere de yardımcı olacak olanlar çıkar. Cevap yazdığınız için size de teşekkür ederim.

Işık Okulları'nı listeme almıştım. Görüşmek için İnternet üzerinden 2 hafta önce form doldurdum fakat şu ana kadar geri dönüş olmadı. Çok olumlu duyumlar da almadığım için eledim. Ödev konusuna çok bakmıyorum açıkçası. Çok olmamak kaydıyla olabilir bence. 2.yabancı dil olayını tecrübe edenlerden dinlemek faydalı olur diye düşünüyorum. 3 tane alternatif var: 1.alternatif 1.sınıftan itibaren 2 saat/hafta toplamda 2 saat/hafta*36 hafta*4 yıl= 288 saat/ilkokul; 2.alternatif 3.sınıftan itibaren 4 saat/hafta toplamda 4 saat/hafta*36 hafta*2 yıl= 288 saat/ilkokul (ingilizce saatini düşürüyorlarmış); 3.alternatif 4.sınıftan itibaren 2 saat/hafta toplamda 2 saat/hafta*36 hafta*1 yıl= 72 saat/ilkokul. Bazı okullar İspanyolca, bazıları Fransızca ve Almanca. Kulak duyumu bakımından iyi olur aslında. Ama bence birini ilkokul süresince gerçekten iyi öğretseler daha iyi. Bana göre 8 tane ilkokul-1 çok fazla. Ayrı bina yerine aynı binada aynı katta olması bence daha güzel. Benim okuldan beklentim dengeli bir biçimde akademik-sanat/spor-müzik dağılımı. Ortaaokul'da akademik artırılırsa daha iyi olur.

Meç'in sitesine baktım. Boğaziçi Üniversitesi'ne yüklenmiş gibi. Sloganlar bana inandırıcı gelmiyor. Güvenmiyorum bu konuda kimseye. Öğrenciyi alabilmek için herkes bir slogan bulmuş kendine.

Terakki Tepeören uzak kalıyor ve bu okullar A+ seviyesinde okullar. Ayrı bir dünyaları var her bakımdan.

Umarım okul gezmiş velilerden tarafsız, ön yargısız ve gerçekçi yorumlar gelir. İyi okulların (neye göre ve kime göre tabii ki tartışılabilir) geçen seneki fiyatları eğitim ve yemek olmak üzere 50.000 TL'nin üzerinde. Buna servis, kitap, forma ve sosyal etkinlikler de eklenince fiyat 60.000 TL seviyesine çıkıyor. Bu seneki yaklaşık fiyatlar olacak 65.000 - 70.000 TL bandında. Bu rakamları karşılamak hele ki 2 çocuk için çok zor. Bu nedenle istememize rağmen A+ okullara bakamıyoruz. Eğitimin bu kadar pahalı ve ayrıştırılmış olmasını kabul etmem mümkün değil. Sonrasında sosyal hukuk devleti tabirine ne kadar ters olduğumuzu ve resmen Anayasa'mıza uyulmadığını görüyorum.

Bence okul seçimini çok dikkatli bir şekilde başta anaokulu seviyesinden yapmak ve aynı okulda devam edip gitmek gerekiyor. Böylece fiyat avantajını ve üvey evlat gibi dış veli muamelesinden de kurtulmuş oluyorsunuz. Biz, butik anaokuluna gönderdik. Hiç tavsiye etmiyorum hepsi aynı. Sadece vakit geçirmek. Kolej tarzı bir anaokulundan başlayıp gitmek gerekiyormuş.

Yorumun için tekrar teşekkürler.


https://www.nurturia.com.tr/questions/2a051500-8b68-42c6-8076-a861018a851a/1/maslak-tarabya-ilkokul-secimi


 pearlpearl

merhabalar dragos keystone ve Maltepe yönder hakkında bilgisi olan var mı acaba? tecrübelere ihtiyacımız var. şimdiden teşekkürler
tunturatti

Merhaba,

Beklentilerimizin ne olduğun bağlı olarak seçenekler de değişiyor tabii. Benim beklentim çocuğumun birçok yönden desteklensin, dünya vatandaşı olabilsin,  ulusal sınava yönelik hazırlanmasın ama altyapısı sağlam olsun, test mantığına onu başka destekle son sene adapte ederiz, yeter ki kaygılı olmasın şeklinde.

Dragos Yönder'i bilmem ama Ataşehir'dekini gezdim. Hem akademik hem de sosyal olarak çok şey vaadediyor ve fiyatı da uygun geldi. Tek olumsuz düşüncem alt kattaki hobi, beden eğitimi vs alanlarının gün ışığından mahrum olması. Fazla düzenli olması ne yalan söyleyeyim beni biraz gerdi, fazla kuralcı olabileceklerini düşündürdü. En azından görsel sanatlar odasında biraz renk, karmaşa bekledim, yaratıcılıkları desteklensin diye ama orası da tekdüzeydi.

KALEV'in tanıtımına gittim, binanın dışından baktığımda içerde böyle sıcak bir ortam bulacağım hiç aklıma gelmemişti. Sınıfları geniş, renkli, hobi odaları çok hoş. Hem düzenli hem sıcacık. idarecileri güven veriyor, tatlı sert bir disiplin vereceklerini düşündüm.

MEÇ'i gezdim, bakış açıma uygun geldi. Okul görünümünde bir okul desem bilmem anlatabilir miyim, sevimli bir kaos vardı ortamda bizim zamanımızdaki ilkokullar gibi, çocuklar mutlu görünüyordu. Ama fiyatı olanakları için yüksek gözüktü.

Birkaç okul daha gezdik ama bizim için ilk 3 e kalanlar bunlar. 

Hepimizin çocuğunun mutlu olacağı bir okula yerleşmesi dileğiyle...
ayberke

Merhaba tunturatti,  Yönder kolejinde görsel sanatlar ile yazdığınız kısımın gerçeği yansıtmadığını söylemek isterim.Görsel sanatlar öğretmeni günümüz öğretmenleri gibi değil.Yaratıcılıktan özgünlükten yanadır. Heleki bir çok çocuğun bakarak değildi kendi içinden geleni yapma konusunda ona müdahele edilmemesi gerektiği yönünde hareket eder.Bu yüzden de yaratıcılığın ölmemesi sınırlanmaması anlamında onları daha bu küçük yaşlarında eğitim almasından yana da değildir.


supperious

Merhaba Anneler,

Biz Maltepe Yönder'i seçtik bu sene başlayacak kızım.İlkokul 1.sınıf olması ve okulun eve yakın olmasını tercih etmemiz sebebiyle Ataşehir'i hiç düşünmedik ama orası ile de ilgili iyi şeyler duymuştum.

Okulla ilgili ilk gözlemim halkla ilişkiler yetkililerinin veliler ile çok ilgili olmaları ama aynı zamanda nebze göre şerbet vermeyen, okulun prosedürü ve kuralları ne ise acıkca ve net belirtmeleriydi ( diğer okullar da hep bir ' hallederiz, siz nasıl isterseniz ' havası sezmiştim)

Kızım kayıttan önce yaklaşık 50 dakikalık bir rehberlik değerlendirmesine aldılar, sonucunda kayıt etmeyi kabul ettiler, kaynaştırma öğrencisi dediğimiz ilaç kullanan hiperaktif cocukları kayıt etmiyorlar sebebi de ilacların etkisinin bir süre sonra geçmesiyle cocuğun sınıf arkadaslarına karsı davranışlarının değişiyor olmasıymış .İlkokul 1.sınıflarda öğretmenin yanında bir de ' abla' bulunuyor ve miniklerin tuvaletleri , su ihtiyacları gibi konularda yardımcı oluyor bu yanlızca ilkokul 1.sınıf icin geçerli . 

Yemek haneleri cok temiz ve düzenli. Okul o hafta akademik tatilde olmasına ragmen her yer pırıl pırıl ve calısanları cok güleryüzlüydü. yemekler sınıfça ve öğretmen ile yeniliyor ,kantin yok. 

Okul forması yok, serbest kıyafet yanlızca okul gezilerinde ve spor derslerinde okul eşofman takımı giyiliyor .

Branş derslerinin haricinde oyuncak yapımı atölyesi , lego sınıfı , kodlama gibi ilave seçmeli dersler ve baleden yüzmeye kadar bir çok aktivite mevcut. Fiziken 2 binadan oluşuyor ancak içerisi gezmekle bitmiyor :) Kızım küçük olduğu için çok büyük kampüslerden kaçındım ufak butik okul arayışındaydım.Ortaokul veya lisede daha büyük kampüslere yönelebiliriz. 

Okul franchise evet ancak kuruları değişmiyor yani tüm akademik takvim Üstün Dökmen ve Süleyman Hecebil'e danışılıyor.

Diğer baktığımız okullar ise; Era Maltepe, Kıraç Kartal , Mektebim Kartal, Amerikan Kültür Dragos , Tekden Küçükyalı.

Fide kura olması sebebiyle elediğimiz bir okuldu. ayberke

Supperious öncelikle hayırlı olsun karar vermişsiniz.Ama bir okula karar kılmadan önce Şikayet sitelerine bakardım.(Ben gerçi genel olarak herşey de bakarım)

Okullarda genellikle kayıdı halkla ilişkiler yapar .Okul açıldıktan sonra ise o halkla ilişkiler ile  ilişkiniz kayıt yenileme zamanında, kayıt  yapmakta direndiğiniz tereddüt ettiğiniz durumda ortaya çıkar.Okulla sorun yaşarsanız halkla ilişkiler hiç karışmaz.

Okulun DHBE'li çocukları kabul etmeyişi bence ayrı bir ayrımcılık sebebi olmuş ki bu tanıyı almış yada almamış ilaç kullanmayanları nasıl ayırt edecek, kaldıkı her sene değişen rehberlik hocaları ile (ki her okulda nerdeyse her sene değişir) bunu yapabilecek mi?

Kafama takılan hususları yazdım sadece.Herkese seçim yaparken kolaylıklar dilerim.
nilayy

Merhaba Arkadaşlar;

Biz de seneye ilkokula başlayacağımız için okul arayışındayız.Henüz herhangi bir görüşmem olmadı, ancak önümüzdeki günlerde aktif olarak okullara gidiyor ve görüşüyor olacağım. Aklımdaki okullar İstek Belde, Denizatı, Anabilim, Yönder. Bu okullarla ilgili genelde iyi yorumlar alıyorum. Ayrıca ben de istek mezunu olduğum için okullarda %25 indirimli kaydettirebiliyorum. Ancak benim için fiyat scalası da önemli, çünkü 2 çocuğu ve okulun devamlılığını düşünmek zorundayım. Bu yüzden de fiyatı çok uçuk olmayan ama genel anlamda eğitiminden memnun kalınan, çocukların mutlu olduğu okullar tercihim olacak.görüşmelerden sonra ben de buraya düşüncelerimi yazıyor olacağım.İnşallah hepimiz için en iyisi ve en güzeli olsun.


verkhoyansk

merhaba. Denizatı ile telefonda görüştüm. Kendi anaokullarından geçiş nedeniyle bu sene dışarıdan almayacaklarını, okul tanıtımını erken yaptıklarını ve bu tanıtım günlerinden bekleyen veliler olduğunu söylediler. ben bu nedenle listemden çıkardım. Kötü yorumlar yok bu okul hakkında. Ama yeni kayıt için pek de istekli ve oralı olmadılar. İstek Okulları 2018-2019 fiyatları açıklandı. %15,17 zam yapılmış. Bence bu zam oranı oldukça fazla. Cevaplamak için Üye ol