2018-2019 ilkokul araştırmaları hk.

verkhoyansk soruyor: 10

Herkese merhaba. 2018-2019 eğitim-öğretim dönemi için ilkokul araştırması yapıyorum. Daha önce burada çeşitli okullar hakkında yapılmış yorumları okudum. Yorumlar kişiden kişiye çok değişkenlik göstermekle beraber tarihi oldukça eski olan yorumlar var. Siz değerli üyelerin de özellikle karşılıklı görüşme yapılmış ve gezilmiş okullar hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum. Başkalarından duyduğumuz bilgiler yerine bizzat tecrübe edinmiş üyelerden bilgi almak isterim.

Bu soruyu cevapla


806 Cevap


PembeKalem

Herkese merhaba, 

İlkokul için Denizatı ile de görüşmek istemiştik, Ocak ayında genel tanıtım yapacaklarını söylemişlerdi. Biz de isim yazdırdık. Geçenlerde aradılar, ilkokula kayıt almıyoruz, dilerseniz anaokulu için görüşebiliriz dediler. Girmek isteyenler anaokulundan başlıyorlar diye duymuştum, doğruymuş sanırım. Üstelik 9 şube var diyorlardı. 


Montenegrobaby

:)


mavi35

İde okullarını bende beğendim ama fiyat olarak bizi aştığı için yazdıramıcağız Şuan çağla kolejini duydum bu okul hakkında bilgisi olan Acıbadem avrupa koleji ile birleşmiş tek bildiğim bu velisi olan yada duyumu olan var mı?


london


Keystone okulları akademık başarı odaklı degıl tabıkı.. Ögrencılerın cogu yabancıdır.Açı okulları yada Hisar okulları da akademık basarı odaklı degıl.

Akademik Başarıdan ne anlıyorum size biraz açmak istıyorum

Teog yada Sbs yada her ne yenı ad koyulacaksa zaten bu ulkede lıse gırıs sıstemı neye odaklı her sene degısmektedır.ozellıkle gecen sene öğrencılere Anadolu lısesı ıstedıgı halde zorla meslek lısesı ve  i.hatip tercıhı de yapma zorunlulugu getıren  meb sistemi ile akademık basarılar ne kadar ölçüldü acaba ?

Her nekadar sizler için erken olsa da sıralama yapamayan çocuklara her sene yardım eden bir insan olarak lise tercıh klavuzunu ve üniversite tercıh klavuzunu yutmus bir anne olarak akademik başarının bu ülkede ölçülemediğini belirtmek isterım

Mesela İTÜ Makına Muhendıslıgı yada boğaziçi bilgisayar mühendıslıgı için ,giriş klavuzuna göre sadece meslek liselerinin bilişim,motor makine elektrık elektronık bölumlerınden mezun olma şartı istediğini kaç kişi biliyor acaba ? Yada bogaziçi turızm okuyacagım dıyen bir çocugun aslında sadece turızm meslek lısesını bıtırme şartıyla girebileceğini  kaç kişi biliyor ?

Lise giriş sınavında tercıh yazarken illa meslek ılla ımam hatıp de tercıh etmek  zorundasın maddesini kac kısı bılıyor acaba ? yada ıkı yıllık unıversıtelere kımler gırebılıyor dıye arastırma yaptınızmı? cevap Sadece meslek liseliler onlardan yer kalırsa düz liseliler girebılıyor .Bu demekki devletlere giriş şansı yok gibi.özellerde yer kalabılır.

Dolayısıyla akademik başarımız yuksek dıyen bır okul teste yogunluk verırken bırden karsınıza 'yazmalı' cevap ıstenen sorular çıkıverıyor bunada ucu açık soru denılıyor. Yani cevaplarında şıklar olmayan sorular bunlar.Bir çocugun akedemık basarısını son dakka degısen sistemle 1-2 saatlık bır sınavla ölçmek adilmi?

Ben sadece çocugu küçük olan velilere akademık başarının bu ülkedeki manasını anlatmaya çalıştım.Giriş Klavuzlarını yutmayan velilerin çocukları açıkta kalır yada istemediği bölüme yerleşir bunu demek istedim.

Mesela son zamanlarda ben fızyoterapıst olmak istıyorum diyen genclerı cok duyuyorum oysa o bölüme  anadolu lısesı mezunu çocuk alınmıyor. Sadece saglık meslek lısesı cıkıslılar alınıyor. Mühendıslıklerı zaten yukarda belirttim.Hukuk okumak için adalet meslek lisesi çıkıslılar öncelıklı alınıyor.İktisat işletme gibi şartsız girilen bölümler var tabiki.

Meb ve Ösym nin son dakıka klavuz degısıklıklerı bır yana sonuçlar açıklandıktan sona açıkta kalan ogrencıler için ek tercıhlerde klavuza ek olarak son dakıka maddelerı de eklenıyor .hatta son 2 saat eklenen madde bile gördum..Sizlere bir örnek vereceğim.Kabatas erkek lisesine nerdeyse 500 tam puana yakın alanlar girerken ama son dakıka yapılan bir ek madde ile son kalan 20 kişilik açığa 250 puan alan çocuklar yerleştirildi sanırım 6 yıl önce idi bu olay.Bolu izzet baysal meslek lisesine aşçılık bölümüne herkes girdikten sonra okul açılmadan hemen önce düşük puanlı 20 kişilik ek kontenjan yazıldı.o bölüm doldu diye bir alt tercihine giren çocuklar kazanmış sayıldığı için ek tercıh yapamadı ve o bölume baska öğrencıler girdi.

Bu yazdıklarım sızın ıcın bıraz uzak yıllar gibi görülebilir ancak gerçekler böyle.Okul seçiminde akademik başarı arayan veliler için yazdım bu satırları bir kez daha hatırlatmak isterim.okullar hala akademık basarımız cok ıyı dıye lansman yaparlarken belkı yazdıklarımı hatırlarsınız.sonuclar açıklandıktan sonra eklenen kontenjan konusunu hariç tutarsak,sınav puanı iyi olan değil tercih yapmasını çok iyi bilen çocuklar kazanır.tercihlerinize yardım ederiz diyen okulların ben daha yardım ettiğini hiç görmedim..

çok eskıden bogazıcı unıversıtesıne gırmek için dil puanı barajı vardı ama klavuzu iyi okuyamamıs bır kabatas erkek lısesı cıkıslı arkadasım turkıyede ılk 300 kısı arasına gırdıgı halde açıkta kalmıstı sebep tum tercıhlerı bogaziçi unıversıtesı oldugu için. 2000 yılından sonra bu baraj kaldırdılar.bana göre akademık başarı klavuzu ıyı okuyanındır.

Ayrıca 1984-2015 yılları arasında hem lise hem unv giriş sınavlarında soru çalındı bu ülkede.Binlerce çocuk sadece bu yüzden bile bir alt tercihine girmiş hatta çoktan mezun olmuş olabilir.Robert Kolejde dahi böyle çocuklar varmış.meb yazısına istinaden Robert koleje kardeş kaydedildi okulu kazanmadan.Bunu da eklemeden bitirmiyim.

Şimdi akademik açı konusunu lütfen bir daha yorumlayın :)

iyi gunler


ukrgz

Okan kolejini ziyaret ettim ben de. Malesef olumsuz bir görüşme idi. Besin alerjisi olan oğlumu alamazlarmış. Sorumluluk kabul edemezlermiş, 180 ders gününde ona ayrı mesai harcayamazlarmış. Çocuğun sadece besin alerjisi varken tepkileri bu, sanki kendilerinden ilave bir sorumluluk almalarını veya mesai harcamalarını istemişiz gibi.  Zihinsel problemli bir çocuk ebevyeni gitse kapıdan almayacaklar sanırım. Özel gelişim gösteren hiçbir çocuğu kabul etmiyorlar. Diyelim çocuk sapasağlam başladı ve hiç istemeyiz ama bir kaza geçirdi, okuldan ayıracaklar herhalde. Farklılıklara tahammülü olmayan bir yönetim çocukları hayata nasıl hazırlar bilemiyorum. Montenegrobaby

:)


london

ukrgz

çok geçmiş olsun.uygun okul bulunur


Orient

London merhaba,  bahsettiğiniz üniversite alım ön koşulları MEB tarafından herhangi bir yerde yayınlanıyor mu?  Ben ilk defa sizden duydum bu tarz ön meslek lisesi bitirmek gerektiğini. Başka bolumler için de geçerli ise eğitimi o yönde devam ettirmek anlamında incelemek isterim, paylaşabilirseniz sevinirim. Selamlar, casa

Merhaba

Istek ulugbey hakkindaki gorusleriniz nelerdir? Cocugu veya yakinin cocugu giden, memnun yada memnunniyetsiz oldugunuz konular nelerdir?


cancun

Umarım bu başlığı okuyan ve fikir edinmek isteyen tecrübesiz aileler objektif olarak değerlendirme yapabilir. bir aile için dil öğrenmesi ön plandadır, bir diğeri için akademik başarı bir başka aile için sosyal gelişim vs. Fakat çocuk dil konusunda yetenekli olmayabilir ve çok çok iyi dil öğreten bir okuldan vasat bir ikinci dille çıkabilir. Ya da akademik başarısı yüksek bir okulda ortalama bir öğrenciyken akademik olarak orta seviyelerde bir okulda orta üstü bir çocuk halini alır. Sonuçta çocuğun ve okulun özelliklerini çok iyi ortaya koymakta fayda var. 

Ne yazik ki okul araştırmalarında fiyatlar özellikle içinde bulunduğumuz belirsiz ekonomik durum içinde birincil öncelik halini aldı. yeni açılan (benim için kriter 5 sene) okulların ve şubelerin kapanma durumuna dikkat etmek lazım. Çok şubeli okullar bazı şubelerini kapatabilir. En önemlisi mutlaka okulla gidip görüşmek. Hatta bir kaç kere gitmek. Akademik öncelik 1. planda olan okul Bilfendir benim gözümde. Okan Bahçeşehir Doğa gibi okulları hiç düşünmedim.Benim için bir okulun liste fiyatı üzerinden farklı fiyatlar uygulaması kesinlikle kabul edilebilir bir durum değil.   Okan'a çok yakın oturmamıza çevremde gönderip memnun olan kişiler olmasına rağmen ilk görüşmede eledim.  Ama memnun olanlar da var burada ailelerin bakış açılarının ne kadar farklı olduğunu anlamam için yeterli olmuştu vakti zamanında. Şubeli okullarda da bir şubeden memnun olunabilir ama başka bir şube bambaşka olabilir. Söylemek istediğim bir kişinin çok çok memnun olması sizin de memnun kalacağınız anlamına gelmez. Çok çok iyi bir İngilizce veya akademik başarı sizin çocuğunuzda da aynı şekilde ortaya çıkacak diye bir şey yok. Çocuğun öğrenme şekline ve yeteneklerine uygun okul olması, okulun akademik kadrosu ile aynı paralelde bir aile yapınızın olması, okulun belli bir sistemi ve geçmişi olması benim için her zaman önemli olmuştur. Bütçenize uygun olan okulların hepsiyle mutlaka görüşün özel görüşme de talep edin çocuğu da götürün. Okulun sahiplerini araştırın. İlla dil öğrensin diye saplanıp kalmak yerine hem akademik açıdan hem de sosyal açıdan dengeli aynı zamanda yeterli bir ikinci dil eğitimi sunabilen okullar var. Sonuçta öğrenilecek dil her zaman ikinci dil olacak. Ana dil gibi olsun bu ülke sınırlarında gerçekçi değil bana göre.Cevaplamak için Üye ol