2018-2019 ilkokul araştırmaları hk.

verkhoyansk soruyor: 10

Herkese merhaba. 2018-2019 eğitim-öğretim dönemi için ilkokul araştırması yapıyorum. Daha önce burada çeşitli okullar hakkında yapılmış yorumları okudum. Yorumlar kişiden kişiye çok değişkenlik göstermekle beraber tarihi oldukça eski olan yorumlar var. Siz değerli üyelerin de özellikle karşılıklı görüşme yapılmış ve gezilmiş okullar hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum. Başkalarından duyduğumuz bilgiler yerine bizzat tecrübe edinmiş üyelerden bilgi almak isterim.

Bu soruyu cevapla


1046 Cevap


verkhoyansk

merhaba ayberke.

öncelikle ilgin ve yazın için çok teşekkür ediyorum. ben de ilkokul için çocukların çok koşturulmasından ve ıyun zamanlarından alınmasından yana değilim. ancak geldiğimiz noktada etrafta hep bir kıyaslama ve rekabet varken normal olarak siz de kontrol durumuna geçiyorsunuz. anasınıfında okuma yazma öğretmeseler bile ilkokullar aralık ayının sonuna kadar hallettiklerini söylüyorlar. sıkıntı şurada. siz ana okuluna neredeyse üniversite hatta daha fazla bir fiyat ödedikten sonra bakıyorsunuz ki ingilizce basit iletişim ve cümle yapısı yok, okuma yazma yok, mahalle arası okullarda bunlar iyi (istisnaları katmıyorum, mahalle arası derken onları asla küçümsemiyorum, aman yanlış anlaşılmasın lütfen) o zaman siz biz niye bu kadar ödüyoruz gibi düşünmeye başlıyorsunuz. veya acaba yanlış ana okulu mu seçtim? demeye.

sesli harfleri öğretiyorlar. ama okuma yazma yok. çocuğum bana harfleri tek tek sayıyor ve baba bunlar bir araya gelince ne olur diye soruyor. aslında okumaya çalışıyor. yani bir doğal ihtiyaç ve gereklilik zaten oluşmuş. işte bu noktada okul da kendine düşeni yapıp bu ihtiyacı giderebilmeli bence. yoksa salt olarak hemen öğretsinler diğer konuları bıraksınlar asla demiyorum. düşünsenize yarışmakta olduğu kulvarda diğer okullardan bunu öğretenler var. dolayısıyla bu çocuk 1 adım daha önde başlamıyor mu ilkokula?  

eğitim sistemimiz zaten kötü. bilenler bilir ben kredili sistemin ilk denendiği döneme denk geldim. okulda boş boş otur kantinde bekle ki diğer dersin saati gelsin.

Bilfen için çok yakın 3 arkadaşım ile görüştüm. her yönden şartları zor. tek çocuk var ise, veya ekonomik durumun kaldırıyorsa ve önceliğin akademik ise düşünülebilir.çizgileri belli. 

"Yükselen değerler, stem, robotik kodlama 14,15 saat ingilizceler, 1 ve 2 sınıfta 2.diller" bu tespitiniz o kadar doğru ki. her okul bununla öne çıkarıyor kendini.

okul seçimi zor bir iş ve kesinlikle anaokulu seviyesinde yapılmalı.


ayberke

Merhabalar, 

Hazır ilkokul seçimini yaparken ortaokul seçiminin daha zor olduğunu da yazayım dedim.Şuan 4 sınıflar bursluluk sınavlarına koşup duruyorlar. Halbukisi bu sınavlarda aslında bursluluk sınavları da degil bence.Çok iyi çocuğu bulup onu okul başarı için bulundurmak geri kalanda ise pazarı genişletmek.Ama İlkokuldaki gibi arz talep dengesi veliden yana değil onu gördük. Nerdeyse iyi diye tabir ettiğiniz okullar bu bursluluk sınavı ile bir nebze seçim yapıyor.Talep ilkokuldakinden daha yoğun olduğu için fiyatlar uçmuş durumda malesef.Okullar kendi öğrencilerine sınav uygulamıyor direkt geçiş hakkı tanıyor fakat başka okuldan gelenlere gerek seviye gerekse başarı bursu adı altında sınav yapıyor.Seçim en başından doğru yapılırsa en güzeli olacakmış aslında.


guta

Ayberke çok doğru söylüyorsunuz. Fakat ilkokul ve ortaokulda beklentiler farklı olabilir gibi geliyor bana. İlkokulda fazla test odaklı bir okuldan yana değilken, ortaokulda olabilir diyebiliyorum. İlkokul benim için daha dengeli olmalı, eğitim, sosyallik, öğrenciye özel ilgi, öğrenci mutluluğu. Ortaokul da beklentim biraz daha (asla tamamen değil) eğitimden yana. Burs verme olayı zaten yalan, 2-3 çocuğa yapıyorlar. Ama sınavda kontenjan doldu diye almamak yapmazlar, ticari kurum sonuçta. Kontenjan doldu derler, sonra bir bakarsınız hepsini almışlar :) İlkokulda da erken kayıt aynı reklam ürünü değil mi? 


ayberke

Sevgili guta sana katılmak isterdim ama hiçte uygulamalar öyle değil.Ortaokulda siz okulu seçemiyorsunuz aslında okulda sizi seçiyor.Hepsi kendisinin sınavına girmeyi şart koşuyor ve talep çok bir çok veli arkadaşım muzdarip bu durumdan fiyatlar zaten yüksek o yüksek fiyatlar üzerinden 25 30 indirim yapıyorlar.Küçük ve butik okulları saymıyorum ama onların fiyatlarıda artmış durumda.İlkokulda kayıtta yaşadığımız rahatlık yok şuan.Okullarda öyle isterseniz gelin istemezseniz gelmeyin modunda. Biz çok şubeli okulları düşünmediğimiz için sınavdan sınava koşmuyoruz, bir kaç okul var kafamızda olmaz ise gider devlet okuluna diye düşünmeye başladık.

Özel okulda beklediğimiz eğitimi göremediğimiz için devleti de denemeyi göze aldık.

Daha önceleri duyduğumuz bir şey vardı.Özele vereceksen ortaokulda ver anlayışına şuan itibari ile katılıyorum.İlkokulda olmazsa olmaz değilmiş bizce.

Bence siz ortaokuldada Anabilim'den ayrılmayın yada gidecekseniz de Bilfen tarzı bir yere gidin.:)


guta

Sevgili Ayberke 

“Bence siz ortaokuldada Anabilim'den ayrılmayın yada gidecekseniz de Bilfen tarzı bir yere gidin“ derken laf mı attınız anlayamadım aslında ama neyse yine de cevaplayım. 

Gerçekten de devam edebiliriz Anabilimde. İlkokulda benim beklentilerimi karşıladı. Az ödev, mutlu çocuk, sistemli okul,  okulda öğrenme, yabancı dil sevgisi, oyunla öğretme, rehberlik biriminin oğlumu tanıması, bana geri bildirimde bulunması ( sıradan geri bildirim değil ama) bence yeterli. Ortaokulda da neden olmasın? Daha önümüzde bir sene var, fazla detaylı düşünmedim. 

Umarım siz de kendi beklentilerinize uygun okul bulursunuz. 

Bu arada çevremde ortaokula kayıt yapan tanıdıklarım var. Merak etmeyin önce beğenmiyor gibi duruyorlar ama sonrasında arıyorlar gelin kayıt yapın diye. Haziranda bile aramaya devam ediyorlar. Çok şubeli okullardan bahsetmiyorum, onlar zaten dolmaz hiçbir zaman. Fiyat konusu bambaşka tabi. Maalesef çok yüksek. 

ayberke

Sevgili guta bilakis laf carpıtmak aklıma gelmedi.Okul seciminizde doğruyu yaptıgınızı eğerki memnun kalmazsanız diğer okullara bakmadan direkt bilfen tarzı okullara bakmanızı söylemek istedim.Bahcesir doga istek vb okulları aynı kefeye koymakla birlikte Anabilimin bu okullardan daha iyi oldugunu anlatmak istedim.Anabilimin fiyat performans acisindan beklentiyi karşikarken digérleri karşilamadigi gibi gereksiz yere pahali.


ayberke

Ortaokuldada bence devam etmelisiniz etmezsenizde üst segmenteki okullara bakmalısınız.


nilayy

Merhaba arkadaşlar;

Biz daha önce orada öğretmenlik yapmış yengemin tavsiyesiyle Anabilim'e gittik cumartesi günü. Kendisi eskiden bu kurumda çalışmış biri olarak eğitimin çok iyi olduğunu söyler hep. Sonuç olarak biz de, okulu ve eğitim sistemini (anlattıkları kadarıyla tabii) çok beğendik.Ama fiyatı yüksek geldi biraz. Denizatıyla da görüşmek isterdim ama malesef bu sene yeni kayıt alamıyormuş.İstek Vakfı Belde ilkokulu ile görüşeceğim ve cumartesi günü Kalev'in tanıtım toplantısına katılacağım. Bu arada sormak isterim;  aranızda Fenerbahçe koleji ve Kalev ile görüşen var mı acaba? Varsa fiyat bilgisi paylaşabilir misiniz lütfen.

Son olarak, ilkokulda özel okul ve devlet okulu ikilemini de yaşıyorum aslında. Çünkü göndermek istediğim özel okulların ücreti yüksek, ve iki çocuğumu düşündüğümde bu rakamları karşılamam mümkün değil. Bu noktada iyi olmadığını düşündüğüm bir özel okula gitmesindense , iyi olduğuna inandığım (ve tabii ki bu konuda araştırma yaptığım) bir okula göndermeyi tercih edebilirim gibi geliyor. bu noktada da tek tereddütüm ingilizce; devlet ilkokulundan sonra özel bir ortaokulda ingilizce ile ilgili sıkıntı yaşar mıyız emin olamıyorum. (ki bu noktada ilkokul süresince dışarıdan ingilizce desteği veriyor olacağım tabii). Bu konuda yorumlarınız veya bildiğiniz tecrübeler varsa ve paylaşırsanız memnun olurum. Sevgiler,ayberke

Merhabalar arkadaşım kızını 3 ve 4 sınıfta özel ders alarak hem ingilizce hemde diğer derslerde, bursluluk sınavına sorak atdında ortaokulda ted kolejine %50 burs ile yazdırdı.Şimdi fen lisesinde kızı.Ortaokulu ted'te bitirdi.Hatta ted'te kendi öğrencilerinden daha başarılı oldu.

Zaten bir çok okulun devletten gelen gelmeyen  öğrencileri ingilizce sevilerine göre ayrı sınıfta topluyor.

Hep diyorlar küçükten daha iyi öğreniyorlar diye biz 5 senedir özel okuldayız kelimeleri biliyor ama konuşamıyor malesef ödevleri kendi başına yapamıyor.Sadece biz böyle değiliz sınıfımızda bizim gibi olanlar var azınlıktada değiliz.Okul hep öğreniyorlar sonra dökülecekler diyor ama biz dökülen bir şey görmüyoruz.İlkokulda destekleyip(devlette) ortaokulda eğitim bilinci ile fark kapanır gibime geliyor ama çokta emin değilim.Tecrübe etmedik.İlkokul 1 ve 2 hatta 3 sınıf için özele 17,18 BİN Tl'den fazlasını vermek çok mantıklı gelmiyor bana.Gele 30.000 ve daha üstü için çok daha saçma geliyor.Tabii biz bunu tecrübe ettik.Kendi tecrübenizdir belki memnun olanlar vardır.

Anabilim bence fiyat ve eğitim sürdürülebilirlik açısından segmentindeki okullardan bence daha iyi.

Size kolaylıklar dilerim.


verkhoyansk

merhabalar. okullar arasında fiyat farkı gerçekten çok fazla. yapmış olduğum araştırmalar kapsamında ilkokul fiyatları 2017-2018 yılı için yemek ve kdv dahil olmak üzere 16.000 TL ile 62.000 TL arasında değişiyor. bu aralıkta her segmentten okul var. okuldan beklenti ve velilerden alınacak geri bildirim önemli. okullara bakarken web sayfasından bakmak yerine önce velilerden görüş almak ve okulu fiziki olarak gezmek bence çok gerekli. özellikle bu yıl genel olarak artışlar çok fazla olmuş. kanaatimce okula karar vermeden önce en azından 1~4 sınıflar için 4 yıllık toplam eğitim+yemek+servis+kıyafet+kitap fiyatına bakmak gerekiyor. bu iş çok parametreli bir seçim aslında. herkese kolay gelsin.Cevaplamak için Üye ol