2018-2019 ilkokul araştırmaları hk.

verkhoyansk soruyor: 10

Herkese merhaba. 2018-2019 eğitim-öğretim dönemi için ilkokul araştırması yapıyorum. Daha önce burada çeşitli okullar hakkında yapılmış yorumları okudum. Yorumlar kişiden kişiye çok değişkenlik göstermekle beraber tarihi oldukça eski olan yorumlar var. Siz değerli üyelerin de özellikle karşılıklı görüşme yapılmış ve gezilmiş okullar hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum. Başkalarından duyduğumuz bilgiler yerine bizzat tecrübe edinmiş üyelerden bilgi almak isterim.

Bu soruyu cevapla


1046 Cevap


nilayy

Aslında benim çok iyi üniversitelerden mezun birçok arkadaşım devlet okulundan gelmiş. Dolayısıyla en iyi özel okula da gitse, en kötü devlet oluluna da gitse herşey çocukta bitiyor aslında.sevgili ayberke, söylediğiniz her okulun farklı seviyede ingilizce sınıfları olduğu konusu da doğru aslında. Böyle düşünmemiştim hiç.aevgili verkhoyansk benim görüştüğüm en uygun okul doğa kolejiydi; ama doğa kolejlerine vermek istemiyorum açıkcası. Sizin bahsetiğiniz ve 25.000 tl’nin altında fiyatı olan okullar hangileri acaba?


verkhoyansk

merhaba nilayy. kendim bire bir görüşme yapmamakla beraber etraftan duyduklarımı açıklamak isterim. eğitim+yemek bedeli kdv dahil olmak üzere indirimsiz liste fiyatı 18.000 TL ve indirimli ve/veya erken kayıtlı 16.000 TL olan okullar olarak Doğa Koleji, Okyanus Koleji, Gökkukaşı Koleji duydum. Bunun dışında alternatif olarak fiyatı bu okullara göre pahalı olacağını düşünüyorum ki Mektebim Koleji, Okan Koleji ve Sevinç Koleji var. Bu okullar hakkında bilgim yok. Vaktiniz var ise mektebim, okan, sevinç ile görüşmek faydalı olabilir.

Bir de şöyle düşünmek lazım bence. Örneğin fiyat 18.000 TL olsun KDV dahil. Bunun en az 4.500 TL sini yemek alırsanız geriye 13.500 TL kalır. Bu da kurum için yeterli olur mu bilmem veya ek maliyet getirirler mi bakmak lazım.PembeKalem


Bu başlığı açtığınız ve canlı tuttuğunuz için bütün yorum yapanlara teşekkür ediyorum. Benim de kızım henüz anaokulunda ama okul seçimi sürecinden öyle endişeliyim ki, daha 3 yaşından beri forumları okuyup kendimce kafamda bir eleme yöntemi oluşturmaya çalışıyorum. Merak ettiğim bir konu, okulların evinize yakınlığını bütün bu süreçte nasıl değerlendiriyorsunuz? Sadece servisle gidip gelme anlamında değil de, Allah korusun birşey olsa, hemen çocuğa ulaşabilme anlamında.. Ben mi bu konuyu çok önemsiyorum bilmiyorum ama İstanbul gibi bir şehirde bu konunun da önemli olduğunu düşünüyorum.. 

Zincir okullarla ilgili çevremden edindiğim bilgi şu - okul okul farklılık gösteriyorlar. En çok aklınıza yatanı bulmak için öncelik verdiğiniz birkaç şubeye giden birileriyle konuşmakta fayda var. 


dnz0808

Merhaba 

Ataşehir Anabilim Kolejini gezdik;eğitim konusundakendilerine güveniyorlar bu konuda güven duydum ,okulun bahçesi küçük ,sınıfları beğenmedim,havuz gerçekten iyi değildi .Eğitim konusunda çok katılar ilk4sene için değilde sonrası için çok iyi geldi bize.malesef listemizden okulu fiyatı ve evimizin orsya servis olmaması  nedeniyle çıkarmak zorunda kaldık sadece 1e başlayacak öğrencinin eğitimi için yemek hariç 29457tl istediler pazarlık konusunda çok katılar 1000 öğrencileri var görüşmede halklailişlilerden edindiğim izlenim taliplimiz çok siz olmazsanız bsşkası olur mantığında para basıyorlar...bu konuda çok ticari bir okul.iyi eğitimciyiz iyi de para ödemek zorundasınız mantıgı hakim.okadar eminlerki kontenjanın çok çabuk dolacagını söylediler.

Çekmeköy Bahçeşehir okulları; aslında eğitim anlayışları hoşuma gitti,tipik bahçeşehir koleji, okulun fiziksel olanakları zayıf , akademik eğitim, ingilizce ve yenilikçi eğitim takibi konusunda ( robotik vs ) bizim için yeterliliği iyiydi. Sınıfları ferah , temiz ve eğitime uygun bulduk , az şubeleri var ,bu arada 200 mt ileri veya geri yakın bir yere yeni eğitim yılında taşınacaklar .. fiyatı klasmanındakilerle karşılaştırdığımızda bizce en iyilerindendi, 25.750 TL fiyat verildi , bu okula kayıt yaptırmayı düşündük ancak servis sorunu nedeniyle ayrıca taşınma masrafları vs ile karşılaştık, bu sebeple 2. Planda kaldı

acarkent doga koleji , bu okulda aslında baktığımız diğer anabilim, bahçeşehir kolejleri ile aynı sınıfta gözüküyor 

akademik eğitim, eğitimde yenilik , fiziksel şartlar , yabancı dil vs baktığımızda beklentileri karşılıyor , doga kolejlerinin okulları arasında çok ciddi farklar var ; daha önce burada eğitim alan çocukların velileri ile de tanışma şansımız oldu , hepsi okullarından oldukça mennun olduklarını söylediler , fiyat parametresi bahçeşehir koleji ile aynı..

ve bizim tercihimiz beykoz doga koleji( akbaba) oldu , mevcut doga kolejlerinin en eski olanı ve en köklü doga koleji okulu.. 

50 dönüm arazi içerisinde kurulu bir okul.. eğitim içerikleri bahsi geçen diğer 3 okul ile aynı , hepsini aynı klasmanda olduğunu düşünüyoruz , yabancı dil eğitiminin dışında 1. Sınıf itibariyel 2. Yabancı dil seçme olanağı var ( dili tanıma ve aşinalık) 

esas tercih etmemizdeki sebeplerden biri bir çocuk için bulunabilecek en güzel ortamlara sahip olması , sınırsız hayal gücü olanağı var

içerideki şato dan , arkeolejik alana, matematik klüplerinden( ormanın içinde ) , hayvalara (bahçesinde tavşanların serbest dolaştığı , flamingo , deve ...) çocukların hepsini bir alan içinde bulabildiği bir okul..

içerinin fiziksel şartlarını söylememize gerek yok , zaten çok geniş bir arazi , yüzme havuzu, tenis kortları, binicilik, sera vs hepsi mevcut 

fırınları var , ekmekleri kendileri yapıyorlar , değirmenleri var, asıl eğitim amaçlarının çocukların deneyimleyip , görerek öğrenmelerini sağlamak 

Yaşadığımız her yerde bahsi geçen benzer okullara gönderme şansına sahip olabileceğimizi ancak böyle bir deneyimi ancak beykoz doğa kolejinde yaşayabileceğimize karar verdik 

evimize oldukça yakın , çocuğumuzun yollarda perişan olmasını istemiyoruz , bu da karar vermemizde etkili oldu

okul toplam 400 kişi, ilkokulda sadece 2 şube var , sınıflar 17-18 kişi , öğretmenlerle ilgili çevreden olumlu bilgiler aldık , öğretmen değişikliği az olan bir okul ... fiyat taksitli 27.500 tl  umarım bizim için herşey güzel olur 
verkhoyansk

merhaba pembekalem.

Yeni dönemde ilkokul arayışı olan ebeveynler için bu platformun oldukça yararlı olacağını düşünüyorum. Bende katılan herkese teşekkür ederim.

Okul seçimi gerçekten zor bir süreç. Sizin için şu an erken ama yine de bilgilenmek çok faydalı olur diye düşünüyorum. Çünkü, zaman çok hızlı geçiyor.

Okulun eve yakın olması her bakımdan tabii ki avantajdır. Açıkcası benim için ilk kriter hiç bir zaman olmadı. Okul eve yakın olursa siz bırakıp alma gibi bir şansınız ve imkanınız da varsa maddi açıdan servis parasından kurtulabilirsiniz. Eviniz kısa mesafede olsa ve kendinizin bırakıp alma gibi bir şansınız yoksa servis firmalarının kısa mesafe ücretleri de az değil. Kendilerince bir yolunu bulmuşlar. 1/2 servis kullansanız %75 ödeme yaparsınız ki bu da çok bir getiri olmaz. Bunlar maddi boyutu. Diğer yandan bana göre servis olması her durumda avantajlıdır. Servis olunca yetişme telaşından dolayı bir düzen olur. Ama mesafe fazla ise ve dağılımda da ilk ve sona denk gelirseniz çocuk için biraz yorucu olur. Okul saatlerinde okul önlerindeki ve civarındaki trafiği de dikkate alırsanız çalışmanız durumunda geç kalabilirsiniz. Öte yandan diğer bir alternatif de okul yakınına taşınmak. Bu da değerlendirilebilir. Bahsetmiş olduğunuz konuda tabi ki okula yakın olsa müdahale bakımından avantajlı olursunuz.

Aslında benim fikrime göre zincir okullarda çok farklılık olmaz. En azından eğitim müfredatı ve genel şartlar aynıdır. Sosyal faaliyet kapsamında belki zincir okullar şubeden şubeye değişiklik gösterir. Örneğin, Bilfen Ataşehir ve Çamlıca fiyatları ile diğerleri farklıdır. Şubeden şubeye fiyat değişir ki hepsinde sosyal faaliyet imkanı aynı değildir. Diğer bir örnek, Bahçeşehir okullarından verebilirim ki tüm okullarda aynı birimler olsun diye bazen sıkışık sıkışık bir mimari de uygulanabilir. Dolayısı ile çok farklılık olduğunu düşünmüyorum.

Sadece şu iki konuyu önerebilirim. Birincisi, okulu mutlaka gezin ve mümkünse (değilse talep edin) Md. Yrd. veya Müdür/Müdire ile mutlaka görüşün. Velilere ulaşmaya çalışın ve onlardan reel geri bildirim almaya çalışın. Ancak, şunu da unutmayın ki her veli (ben de dahil olmak üzere) bir beşerdir ve herkesin değerlendirmesi farklıdır. Bir veliye göre önemsiz gelen bir konu benim için çok önemli ve kararımı etkileyen bir nokta olabilir. 

Gördüğüm kadarı ile sizin özel bir durumunuz var. İlk çocuğunuz okula başladığında diğeri de anaokulunda olacak. Dolayısı ile 2 çocuk için her bakımdan (eğitim ve maddiyat) aynı anda okuyacak şekilde karar vermeniz gerekecek. Dolayısı ile forumları takip etmenizde fayda var :-) Ama panik olmanız için daha erken :-)
verkhoyansk

merhaba dnz0808,

Öncelikle kararınız hayırlı olsun. Karar vermiş olduğunuza göre daha detaylı yazmak belki kafanızı karıştırabilir diye çok detaya girmeden bazı hususlarda fikrimi belirtmek isterim.

Okul seçiminde en önemi noktanın "veli olarak okuldan ne bekliyoruz?" olduğunu düşünüyoruz. Okulun mimarisine, fiziki şartlarına, boyasının yeni olmasına, bahçesinin büyük olmasına, kodlama olup olmamasına, ingilizce durumuna, 2.yabancı dil durumuna, sosyal faaliyetlere, öğretmen değişimlerine, veli görüşlerine, v.s bakıyoruz. Her veliye göre bu değerlendirmeler normal olarak değişiyor. Beğenmediğimiz noktaların eğitime katkısını veya etkisini incelememiz gerekiyor.

İstanbul şartlarından dolayı okulların bahçelerinin küçük olması doğal. Zira son dönemde yeni yapılan okullar uzak mesafede ve geniş arazide yapıldığından bahçe alanı sorunu yok. Bahçenin büyük olması benim de kıstaslarımdandı. Sonra herkesin aynı anda dışarı çıkmadığını, tenefüslerin 10dk olduğunu dikkate alınca bu sürede, tuvalet ihtiyacı ile beraber dışarı çıkmanın çok da zaman bakımından etkili olmadığını ve bahçe alanının çok belirteç olmadığına karar verdim.

havuz konusu da benim önceliklerim arasında. en kötü durumda dışarıdan bir yere gönderirsiniz. Okul süresince ders kapsamında da kullanılmasında çok problem olmaz diye düşünüyorum. havuz konusunda şuna dikkat etmek lazım bence. bazı okullar havuzlarını yüzme kulüplerine kiralıyorlar ve bu sayede havuz canlı havuz oluyor. Sadece okul havuzu olduğunda çok kullanılmadığı gibi bir kanaatim var.

Görüşmelerin "Halkla İlişkiler" tarafından yapılmasını ben de pek doğru bulmuyorum. Bazı okullarda bu şekilde yapılıyor. Okul gezmelerinde bizi okuldan okula değişiklik göstermekle beraber Müdüre, Md. Yrd., Halkla İlşkiler, Kütüphane Sorumlusu, Normal Personel, v.s gezdiren oldu. Okulun veliye verdiği öneme göre değişir. Halkla İlişkiler biriminin de çok başarılı ve bilgili olduğu okulları da gördüm. 

Açıkcası Anabilim'in ticari olduğunu ben düşünmüyorum. Tabii ki terazinin diğer kefesinde maddiyat ve ticaret var ve bu durum tüm okullar için geçerli. Ancak, özellikle 2018-2019 için müthiş bir fiyat artışı var. Okulların web sitesinde fiyatlar var. Baktığınızda liste fiyatlarının 55.000 TL civarında olduğunu görebilirsiniz.

Bahçeşehir Okulları için size verilen fiyatın Şubat ayı için sadece eğitim fiyatı (kdv dahil) olduğunu düşünüyorum. Bahsetmiş olduğunuz rakama genel gider ve yemek eklenecektir. Bana göre çok şube açan ve çok şubesi olan bir okuldur. Şube sayını nasıl az olarak değerlendirdiniz anlayamadım.

Doğa Koleji ile ilgili hiç bir fikrim yok ve listemde olan bir okul olmadı. Fakat, çevremden duyduğuma göre okullar arasında farklılık olduğu ve Acıbadem Bilim'in iyi olduğunu söyleyenler var.

Okulun eve yakın olması bence de güzel bir durum. Toplam öğrenci sayısı ve sınıf mevcudu da bayağı iyi.

Tekrar hayırlı olsun sizlere de bizlere de.verkhoyansk

Genel bir bilgilendirme olması bakımından paylaşmak istedim. 2018-2019 dönemi İlkokul ücretlerindeki artış oranları 9 tane okul ortalamasına göre aşağıdaki gibidir: 

Eğitim: %12.77 ve Yemek: %12.99

Maksimum değerler ise şu şekildedir:

Eğitim: %15.17 ve Yemek: %22.40


PembeKalem

Merhaba verkhoyansk, 

Bence de bilgi edindikce forumu guncelleyelim ve canli tutalim. Dediginiz gibi bizim icin erken diyoruz ama 6 yasinda okula baslayacak ogrenci icin, eger erken kayit indirimlerinden vs yararlanmak istiyorsaniz aslinda 5 yasinda karar vermeniz gerekli gibi duruyor. Zamana yayilarak verilmesi gereken bir karar icin de ben isimi simdiden sıkı tutayım dedim :)  Panikle karar vermeyi hic sevmiyorum... 

Subeler arasında farklar var gercekten - ama en temelde bu farklilik Teog basarısıyla ölçümleniyor diye anlıyorum. Çünkü zincir okullar aşağı yukarı benzer fiziki şartları ve müfredatı öneriyor. Tabi bir de muhite göre, okula devam eden öğrenci profilinde de farklılıklar gözlemlenebiliyor.. 

Sizin son kararınızı merakla bekliyoruz. Bu arada Fide Okulları ile görüştünüz mü? 
verkhoyansk

merhaba pembekalem,

İşin içinde olanlar bilir. Dediğiniz gibi okul için 5 yaşında karar vermek gerekiyor. Erken kayıtlar bir sene öncesinden başlıyor. Zamanınız varken araştırma yapmanızı ve edinilmiş tecrübelerden faydalanmanızı öneririm.

TEOG başarısı okul değerlendirmesinde bir belirteç olabilir. Şunu da unutmamak gerekir ki; değişken sınav sistemi dikkate alındığında ilerisi için nasıl bir değerlendirme olacağı belli değildir. Dolayısı ile, ilkokul için bence okulların teog başarısına bakmaya gerek yok.  teog aşamasında da zaten göstermiş olduğ başarıya göre gireceği okul belli olacaktır.

Biz İlkokul için kararımızı verdik. Kayıt gerçekleştiği zaman açıklayacağım. 

Fide Okulları konum olarak bize uzak. O nednele listemde yoktu. Fide Okulları'nı düşünmek için yakın çevrede oturmak gerekiyor. İsmini duydum. Web sitesine göre de güzel ve farklı bir okul gibi bir algı yapılmış. Eski bir Tekstil Atölyesi okula çevrilmiş. Kötü bir duyum almadım ama reel bir duyumum da yok. 


nilayy

sevgili pembekalem merhaba; açıkcası evin okula yakın olması çok avantaj ve ben de öyle olmasını isterdim. Ama tercih edeceğim noktada, yakınlıktan ziyade eğitim ve sosyal olanakları değerlendiriyorum ben.Dolayısıyla okul yakınlığı benim tercihlerimde geri planda kalıyor.Ancak şunu belirtmeliyim ki, düşündüğüm her okul için, acil bir durum olsa ilk kim gider yanına sorusunu da soruyorum tabii. Yani ben veya eşim uzakta da olsak annem, kayınvalidem, kuzenim, teyzem vs.. gibi birileri var mı okulun yakınında diye sorguluyorum tabii..

 Fide okullarıyla ilgili düşüncem biraz daha farklı; bence okul çok çok çok harika. mesela , çocuk dersi yerde oturarak yapmak istiyorsa, yere oturuyor ve öyle yapıyor dersini. Ama Türkiye şartlarında, ortaokul ve sonrasında gideceği liseyi düşündüğümde böyle bir okul bulamayacağım için çocuğun okula alışmasında sıkıntı yaşayabileceğini düşünüyorum.Bu yüzden Fide hiçbir zaman benim tercihlerimde olmadı.

Sevgili deniz0808; kararınızı vermişsiniz. Hayırlı olsun, darısı başımıza inşallah.
Cevaplamak için Üye ol