2018-2019 ilkokul araştırmaları hk.

verkhoyansk soruyor: 10

Herkese merhaba. 2018-2019 eğitim-öğretim dönemi için ilkokul araştırması yapıyorum. Daha önce burada çeşitli okullar hakkında yapılmış yorumları okudum. Yorumlar kişiden kişiye çok değişkenlik göstermekle beraber tarihi oldukça eski olan yorumlar var. Siz değerli üyelerin de özellikle karşılıklı görüşme yapılmış ve gezilmiş okullar hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum. Başkalarından duyduğumuz bilgiler yerine bizzat tecrübe edinmiş üyelerden bilgi almak isterim.

Bu soruyu cevapla


1046 Cevap


guta

Okulun yakın olması bence de önemli ama ilk kriter olmaması gerektiğini ben deneyimleyerek öğrendim :) Evime yürüme mesafesinde okula verip, bir sene sonra daha uzakta bir yere verdim. Şimdi çok daha mutlu çocuk. Ama tabi ki servisle çok uzak bir yere de verilmez, gidebileceği uzaklıktaki yerler.

Ticari okul konusuna gelince, ticari olmayan bir okul var mıdır acaba? Kendim de bir eğitimci olarak var olmadığına kesinlikle inanıyorum. Sonuçta özel okulun kuruluş amacı ticaridir, her ne kadar eğitim vermek amacı ile bile olsa. Bir veliye ücreti 1000 lira indirmemek onun ticari olduğunu göstermez bence. Fiyat konusunda katı olduğunu hatta arz talep hesabına girersek tuzunun kuru olduğunu, yeterli öğrencisi olduğunu gösterir. Her gelene bir indirim yapan okul zaten kontenjanı dolduramayan, fiyat standardı olmayan okuldur. 

Okul konusunda veli beklentisi çok önemli. Bu yüzden iyi okul kötü okul yok aslında. Mesela benim için okulda ekmek pişirmesi, tavuk beslemesi olması gereken özellikler değil. Sosyallik önemli ama bunu başka şekillerde verebilir bana göre. Bunun yanında ilkokulda teog başarısına bakmak da çok doğru değil, bizim çocuklar büyüdüğünde hangi sınavın olacağı bile belli değil. Hem de daha ilkokulda ne sınavı canım, çocuklar zevk alsınlar okuduklarından. Sosyal akademik dengeli olsun okul. Bana göre ne fazla sosyali ne de fazla akademik olanı iyi değil.

Fide konusuna gelince benim gönderen tanıdığım var. Bambaşka bir ekol. Beklentinizin ne olduğuna göre karar verebilirsiniz. Ben ortaokul lise de aynı ekolle devam edemeyeceğimizi düşündüğüm için hiç listeme almadım. Çok mantıklı yaptıkları ama burası Türkiye, buranın şartlarına uymalı çocuklarım.   


dnz0808

okulun eve yakın olması çok önemli bir kriter bence.. konu sanırım saptırılmış , herkesin kriterleri tabi ki farklı , ilkokul çocuğunun eğlenebileceği özgürce bahçesinde dolaşabileceği  merak duygusunu geliştirebileceği , hayal kurabileceği alanların olduğunu ve bunlarında küçük bir çocuk için avantaj olabileceğini yazdım.size Beykoz Doğa kolejini savunacak değilim , elimizdeki kriterler içinde en iyisini seçtiğimizi düşünüyoruz.

Anabilim'e çocuğumu yazdırmak isterdim ama hergün 1,5 saat serviste dolanmasına gönlüm razı değil. henüz 6 yaşında olacak yazıktır bu kadar hırsa gerek yok.

size diyebileceğim tek şey ilkokul için müfredat aynı , hepsinde ingilizceler 2.yabancı diller yüzme havuzları falan filan . her okulun eksikleri artıları var , önceliğiniz ilkokul için çocuğunuzun MUTLULUĞU olsun.


verkhoyansk

merhaba dnz0808,

seçiminiz hayırlı olsun. burada herhangi bir okul savunmuyoruz/eleştirmiyoruz. sadece tarafsız ve edinilmiş tecrübeleri dikkate alıyoruz ki gerçekten çok güzel, verimli ve reel yorumlar yapıldı. 

Şunu belirtmeden geçemeyeceğim: Önceliğimiz -bizlerin ve sizin de- çocuklarımızın mutluluğu olmasaydı eminim ki bu platformda olmazdık.


guta

Dnz0808, konu hiç saptırılmamış bence. Herkes kendi kriterini ve yaşadıklarını yazıyor. Kimseye okul savunmanıza gerek yok, burada yazan kimse bir okulu savunmuyor zaten. Siz de çocuğunuz başlayınca göreceksiniz ki, Doğa Koleji de mükemmel okul değil. Zaten öyle mükemmel okul diye bir şey yok. Göreceksiniz ki hepsinde size uymayan yönler çıkacak. O yüzden burada herkes kendi önem verdiği kriterler çerçevesinde ve tabi ki bütçesi dahilinde karar vermeye çalışıyor. 

Bir de şunu bu aralar çok duyduğum için yazıyorum. Ben çocuğum mutlu olsun diye bu okulu seçtim, çocuğunuzun mutluluğu ilk kriter olsun diyenler var. Sanırım hiçbir anne baba çocuğunu mutsuzluğa süreklemek için bir seçim yapmaz. Her anne baba çocuğunu tanır, onun ve kendi karakterine uygun bir okul seçer. Çocuğun mutluluğu illa ki bahçesi kocaman olan, çok fazla sosyal dersi olan okullarda olmaz. Küçücük bahçesi olur, öğretmenler sevgi doludur ve çocuk en mutlu çocuk olur. Çocuk disiplinli kurallı ortamları sever, böyle bir okul onu mutlu eder. Çocuk öğretmeni tarafından desteklendiğinde hırslanıp çalışan bir çocuktur, böyle sıkı bir okul ona iyi gelebilir. 

Bu yüzden biz burada okulları, sistemlerini objektif olarak anlatalım, herkes kendine göre değerlendirip seçimini yapsın. Ancak o zaman faydalı olur.


ayberke

Merhabalar,

Okulun eve yakın olması bence de avantaj(iyi bir şey),ama tek kriter değil.Mesela bizim Doğa kolejinde evimize yürüyerek 10 dakka idi. Ama öyle şeyler ile karşılaştık ki yakınlığının önemsizliği yüzümüze tokat gibi çarptı. Ve biz araştırmalarımız sonucu evimize uzak bir okula kayıt yaptırdık.

GUTA'nın dediklerinin üstüne diyecek söz bulamıyorum.Kimse kötülemek için değil, yaşadığını tecrübesini aktarmak için yazıyor. Kimsenin bundan çıkarı yok. Kimse bir kuruma bağlı değil.(zaman zaman firmalarda yazıyormuş) Yaşanmışlıklardan ders, önlem, bilgi almak amaç. Çocukların mutluluğu ön planda tutarak doğru seçimler yapmak.

Bana kalırsa seçtiğiniz Doğa Koleji şimdilik konumunuza göre en doğru olanı.Ama eğitimini ve hocalarını görmeden doğru karar verip vermediğinizi bilemeyeceksiniz.İmkan ve olanakları en iyi olanı ama ne kadarını kullandırıyorlar ona bakmak lazım. Mesela İstanbul'daki diğer  Diğer Doğa kolejleri devamlı oraya gezi düzenler.Eğitimi zaten aynı.Müfredat aynı. Sanmayin ki özel.O okula özel.Aynı İngilizce alt yapısı, aynı ödevler.Merkez'den her şey..Farkı öğretmenlerden ve kampüsten göreceksiniz onuda ilerleyen süreçte yazarsınız.1. sınıfta 2. sınıfın sonucunda.

Okul seçiminde herkese kolaylık diliyorum.
verkhoyansk

Merhaba ve Günaydın,

Bir "Baba" olarak benim bu siteden haberim yoktu. Okul arama süreci başladığında kendimce bir liste yaptım ve bunları kategorilere ayırdım. Sonra da bana göre uygun olabilme ihtimali olan okullardan başlamak üzere gezmeye ve incelemeye karar verdim. Bazı okulları ise sadece fiyat mertebesini görebilmek ve kıyas yapabilmek adına listeme aldım. 

Sonrasında, okul yorumları olarak arama yapınca öncelikle karşıma şikayet siteleri çıktı ve ben bu şikayet sitelerindeki yorumları çok dikkate almadım. İnsanlar bir olayla karşılaştığı zaman o anki sinirle eline ne geliyorsa yazabiliyor bu sitelere tabii ki tamamen haklı olanları istisna olarak dışarıda tutuyorum.

Bu siteden yapılan yorumları okuyunca gerçekten çok güzel ve gerçekçi yorumlar yapıldığını ve bu okullarda çocuklarını okutan veliler olduğunu gördüm. Maalesef, yapılan yorumlar eski tarihliydi ve o zamandan bu zaman çok şey değişmiş olabilirdi.

Bunun üzerine bu konu ile ilgili olarak öncelikle kendimin faydalanması ve sonrasında da okul arayışında olan diğer velilere yardımcı olması adına bir konu açmaya karar verdim. Gayet güzel değerlendirme ve yorumlar yapıldı. Böylece, arayış içinde olan veliler diğer okulları gezmeden ön fikir sahibi oldular. Bizler de listemizde olmayan okullar hakkında fikir sahibi olduk.

Okul seçimi gerçekten çok zor bir konu. Her okul kendince çok iyi özelliklere sahip. İnternet siteleri bazılarının çok güzel. Her okulun taliplisi çok. Akademik, sportif ve sanatsal yönden farklı sunumlar var. Fiyat ve indirim politikaları ana temada aynı. 

Fakat, en önemlisi her velinin okuldan beklentisinin farklı olması. Bundan dolayıdır ki, aynı okul farklı veliler tarafından iyi ve kötü olarak değerlendiriliyor. Bu laf çok önemli gerçekten. "Okuldan ne bekliyorsunuz?" Bazı veliler önce akademik olsun ve başarı odaklı olsun der, kimisi önce mutluluk der, kimisi akademik, sanat ve sportif dengeli olsun der, kimisi doğrudan teog başarısına bakar, kimisi yabancı dil ve ikinci yabancı dil durumuna bakar, kimisi adı var fiyatı da pahalı kesin iyidir zaten der, kimisi bu kadar para dökmeye gerek yok daha hesaplı olsun der,v.s böylece bu liste uzar gider.

Buradaki amaç, dikkat edilirse konumun içinde kalın olarak belirtilmiştir ki özellikle gezilen ve incelenen okullar hakkında yorumlar yapılmasının talep edilmesidir. Örneğin, okul çok iyi okul olabilir fakat serbest kıyafet uygulaması varsa ben tercih etmem mesela. Okul çok iyidir ama havuzu gerçekten kötüdür. Bu durumda havuzun durumunu ihmal edebilirsiniz.

Güzel bir değerlendirme var. "Mükemmel okul yok..." Ben de tamamen katılıyorum. İçine girdikçe ve birlikte zaman geçirdikçe beklentiler ile gerçeklerin farklı olduğunu ve bu değerlendirmelerin insan faktörü üzerine kurulu olduğunu görebilirsiniz. Bir kişinin yaptığı hareket ve davranış biçimi sizin kafanızda o kurumu iyi veya kötü yapabilir.

Bir de eğitimde ticaret konusu var. Kesinlikle eğitim ve özel okul olaylarının ticaret olduğunu düşünüyorum. Bunu okul fiyatlarındaki dengesizliklerden de görebilirsiniz. Özellikle, ilkokul fiyatları özel üniversite ücretlerinden bile yüksek. Neden? Çünkü tercih edilme zorunluluğu var, burs yok v.s. Ortaokul ve lise fiyatları daha makul. Anaokulu, 1-2-3-4 sınıfların ücreti aynı olan okullar var. Yemek fiyatları günlük kahvaltı+öğle+ikindi olmak üzere 26 TL ile 37 TL arasında değişmekte. İş hayatında şu anda bildiğim tüm tedarikçiler bu yemeği genellikle maksimum 20 TL civarında veriyor ki burada çalışan işçiler ile öğrencilerin kalori ihtiyaçları aynı değil ve bu fiyata kahvaltı+öğle+akşam dahil. Burada fırsatçılık olmadığını düşünmemek elde değil. Sebep ne olursa olsun. Öte yandan okulların kuruluş amaçlarından birisi de ticaret olup, para kazanmak ve yeni yeni şubeler açmaktır. Kimse de bunu inkar edemez. Arz-talep meselesi. Bugün fiyatı geçekten çok pahalı olan okullara bakın yer yok, noter kurası ile öğrenci alıyor. İlkokul seviyesinde bir öğrenci için 85.000 TL civarında bir ücret (eğitim+yemek+servis+kitap) sizce normal midir? Eğitimin kalitesini verilen ücret ile mi ölçmek gerekiyor? İşte ticaret budur.

Amacımız, üzüm yemektir. Bağcı bizi ilgilendirmez. Dolayısı ile "bilgi paylaştıkça çoğalır" yaklaşımından hareketle birbirimize faydamız olsun istiyorum. Seneye birisi bunları okuyunca bir fikir sahibi olsun istiyorum. 

Her anne-baba ister ki çocuğu iyi bir okulda okusun, mutlu olsun, yabancı dili iyi öğrensin, uğraştığı bir spor ve sanat dalı olsun. Sosyal olsun. Okul gezileri ile gezsin. Yıllar önce tanışmıoş olduğum ve bir çok otel ve şirketi olan bir Musevi kişinin şu sözünü hiç unutmuyorum: "Lüksün bedeli var..." Ben de diyorum ki doğrudur lüksün bedeli olsun ama DENGE olsun.

Herkese sevgiler... Umarım arayış içerisinde olan tüm veliler için en hayırlısı ve gönüllerince en güzeli olur.


PembeKalem

Bence hepsinden de degerlisi, cocugunu X okula gondermiş ve o okulun artılarını, eksilerini bizzat yaşamıs ailelerin yorumları.. Ben bir okulu 1 saat gezip görerek ne kadar bilgi/fikir sahibi olabilirim.. 1 yıl çocuğunu oraya göndermiş velinin, ne kadar subjektif olursa olsun, görüşleri benim için çok değerli. Hatta şöyle şeyler oluyor, siz X bir okul hakkında çok iyi bir algı sahibi oluyorsunuz. Tam o sırada öğreniyorsunuz ki (genellikle forumlardan) o okulun en iyi öğretmenleri topluca istifa etmiş veya okul yönetimi ayrılmış veya okul başka bir ticari gruba satılmış.. Öğrendiğiniz şey bütün algınızı değiştirebiliyor. O yüzden, denildiği gibi, bilgi ne kadar çok olursa o kadar iyi :) 


verkhoyansk

Yemek ücretleri ile ilgili olarak bir konu dikkatimi çekti. Bilgisi olan arkadaşlar fikrini belirtirse memnun olurum.

Listemdeki okulların 2017-2018 yemek ücretleri KDV dahil olmak üzere minimum 4.000 TL, maksimum 6.500 TL ve ortalama olarak 5.190 TL.

Eğitim fiyatı çok yüksek olan Koç ve SEV Üsküdar'ın yemek fiyatları sırası ile 4.050 TL ve 4.000 TL.

Bu okulların eğitim fiyatı zaten normalin çok çok üstünde o nedenle yemek'ten kısmışlar denilebilir mi acaba? O zaman da yemek firmalarının bağımsız firmalar olduğunu ve hizmet esaslı çalıştığını düşünürsek, bu firmalar (çok tanıdık iyi firmalar bunlar) zararına mı çalışıyor yoksa sürümden mi kazanıyor veya diğer okullar yemek firmasından katılım bedeli mi alıyor?

Rakamlara bakınca böyle bir değerlendirme yaptım ve sizlerle de paylaşmak istedim. İlginç geldi bana.silky

Merhabalar, genellikle Anadolu yakasındaki okullar ile ilgili yazilmis. Ben Ayrupa yakası için bir yorumda bulunmak istiyorum. Kızım Etiler Bahçeşehir kolejinde 2. Sınıfta. Okuldan çok memnunuz. Anasınıfıni da bu okulda okudu. Okuma yazma bilerek ilkokula geldi ve hiç sıkıntı yaşamadan 1. Sınıfı geçirdik. Okulumuz 2 katlı genis bir alana kurulmus. Tüm 1. Ve 2. Sınıfların bahçeye açılan kapıları var ve  ilkokulları oyun oynadığı bahçe çok güzel, yeşillikler içinde. İlkokul öğretmenleri şu anda genelde 10_15 senelik tecrübeli genç öğretmenler. Bizim ilkokul için beklentilerimizi karşılayan bir okul


dnz0808

Merhaba 

bahçeşehir koleji fiyatına yemek, genel giderler herşey dahil.. az şubeden kasıt ilkokul 1. Sınıfta toplam 3 şube var , bunu belirtmek için yazdım

herkesin beklentilerinin farklı olması normal , secimlerde beklentilerimize göre puanlıyoruz 

özellikle ilkokul çağında bir çocuk için bu farkların çok önemli olduğunu düşünmüyoruz 

okul durumuna göre 4. Sınıf sonrası için yeniden planlamayı düşünüyoruz

secimlerinizde herkese kolaylıklar 

umarım hepimizin gönlüne göre olur Cevaplamak için Üye ol