2018-2019 ilkokul araştırmaları hk.

verkhoyansk soruyor: 10

Herkese merhaba. 2018-2019 eğitim-öğretim dönemi için ilkokul araştırması yapıyorum. Daha önce burada çeşitli okullar hakkında yapılmış yorumları okudum. Yorumlar kişiden kişiye çok değişkenlik göstermekle beraber tarihi oldukça eski olan yorumlar var. Siz değerli üyelerin de özellikle karşılıklı görüşme yapılmış ve gezilmiş okullar hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum. Başkalarından duyduğumuz bilgiler yerine bizzat tecrübe edinmiş üyelerden bilgi almak isterim.

Bu soruyu cevapla


756 Cevap


orangewind

Biz okul ataylarında adaylarımızı 3’e indirdik..

İDE, Bahçeşehir Ümraniye ve bunların yanında son anda uygun fiyatıyla listemize giren Çamlıca Uğur Okulları..

İDE ve Bahçeşehir yakın fiyatlarıyla B segment fiyata sahip olan okullardan.. İkisi de ilkokul öncesi hazırlık sınıfı için 26-27 bin bandında teklif verdiler yemek dahil.. İlkokul için de kitap kıyafet yemek vs. ile yaklaşık 34-35 bin bandında oluyorlar 2020 Eylül için..

Uğur Okulları’nın Ümraniye Atakent Kampüsünü gezip beğenmedikten sonra yeni yapılan Çamlıca Kampüsünü de ziyaret ettim bugün.. Okul güzel ama hiç yeşil alanı yok, tamamen beton ama kapalı spor salonu vs. var, okulun içi de güzel.. Fiyat olarak ise oldukça uygunlar.. İlkokul öncesi hazırlık sınıfı için 16bin teklif aldım, ilkokul için de seneye 18-19 bin olur dediler yemek vs. dahil yine.. Ama eğitim kaliteleri hakkında şüphelerim var doğal olarak.. Bir de sürekli arayıp ne yaptınız kayıt olacak mısınız diye arayıp taciz ediyor olmaları biraz irite edici..

Yabancı dil bizim için çok önemli, oğlum 3 yıldır İngilizce görüyor kaliteli bir kreşte ve belli bir seviyeye geldi, kelime haznesi oldukça geniş. Belli başlı kalıpları kullanmaya da başladı ‘I like.. I don’t like..’ örnekleri gibi.. Üstünü örtmesini sağlayacak bir okula vermeyelim diyoruz..

İDE bu noktada kaliteli ve gerçek native öğretmenleri ile öne çıkıyor, okul da çok sevimli, insanın gerçekten hevesle gidebileceği bir okul.. Ama sadece 2 yıllık bir okul olmaları, eğitim kadrolarının çok güçlü olmasına rağmen ufak soru işaretleri oluşturuyor.. Yine de ilk sıramızda İDE var..

Bahçeşehir ise akademik yönden iştahı ve hırsı malum, lakin onların da İngilizce eğitimlerinin ne derece verimli olduğunu, sadece göstermelik mi olup olmadığını bilemiyorum.. Müdür yardımcısı açık açık en iddialı olduğumuz konulardan biri yabancı dil dese de bunu ancak deneyimlerden anlayabileceğimiz için reeldeki tecrübeler havuzumuz biraz boş.. Birkaç arkadaşımla konuştum oraya veren, İngilizce’de öyle çok şeyler bekleme dedi ama iyi diyenler de oldu..

Ne zor bir kararmış bu işler.. İnsanın devlet okullarını bu hale getirenlere, insanların güvenle verme konusunda tereddüt yaşamalarına sebep olanlara iki çift lafı hep oluyor dilinin ucunda bu fiyatları gördükçe..

Bu 3 okul ile alakalı tüm tecrübelere ve tavsiyelere açığız.. İnşallah birkaç veli çıkar da bilgilerinden faydalanabiliriz..


ayberke

Merhabalar  özel okul deneyimi olan bir veli olarak,bu 3 okul arasından seçecek olsam İDE derim.london

SEVGILI ORANGEWIND

bahçeşehır herkese öyle der dunya okulu çift dıllı egıtım mavı kurdele ödullu falan fılan.hiç ınanmayın.direk İDE ye verin .bir kızım var 4 yegenım var biz neler görduk.keystone fiyat olarak pahalı geliyorsa İDE daha uygun.en azından gercek native ler var.2 yıllık okul degıl 1,5 yıllık okul.ama verin.atla deve degıl begenmezsenız hapıshane degıl ayrılırsınız.ama gıden 2 arkadasım var memnun.ben avrupa yakasında oturmasaydım ideye verırdım .ancak oraya servısleri yok.2.dıl ıspanyolca..neye yarıyorsa bu sevda ..bırcok okul ıspanyolcayı kaldırmaya basladı.cok gereksız.italyanca bıle daha mantıklı olurdu.turkıyede devamı var.yoksa istanbul da ispanyol kolejı varda bizmi bılmıyoruz. :( .. çocuguma 2.dıl olarak almanca vermeye basladım dersde alıyor.2.dılde almanca koymalıydınız ispanyolca tek secenek vegelecegı yok dedım ıdeye.belkı eylulde koyarız gıbı bır laf ettıler.bu arada okullarda servıs fırmalarıda eylul için mart ayında kayıtları açtı..bu ne saçmalık degılmı.servıse eylulde yazılınır.erken kayıtda neymiş.özel okulların çoklugu devlet egıtımının acizliğini göstersede ülke bu halde.


orangewind

Çok teşekkürler @ayberke ve @london ..

Aynı noktada olduğumuzu görmek güzel..✌️

Başka yorumlar olursa onlara da açığız..


mummymelo

Merhabalar, 

ustte yazanlara ithafen bir yorumum olacak. native ogretmenin dil ogreniminde cok da etkisi olmadigini dusunuyorum, eger ogretme yontemi dogruysa turk bir ogretmen de cok cok guzel isler cikarabiliyor bunu bizzat yasayarak deneyimledigimden soyleyebiliyorum.  Yine de siz bilirsiniz ama mutlaka yabanci ogretmen olsun diye kendinizi cok uzmemeye bakin derim. Sevgilerorangewind

@mummymelo

Merhabalar, native öğretmen hiçbir zaman tek başına yeterli ya da geçerli sebep olmadı bizim için. Ama çok iyi bir katkı sağlayıcı olduğunu da en azından kendimden biliyorum. 95-99 yılları arasında ortaokulu İstek Vakfı Belde Lisesi'nde okumuştum ve yaşım 35-36 oldu, hayatımda sadece o 4 senede İngilizce gördüm, ve hala CV'mde en büyük farklılığı İngilizce seviyem yaratıyor, mühendisliği hangi okuldan bitirdiğinden bile daha önemli (A++ sınıf üniversiteleri hariç tutuyorum). Bizim İstek Belde'de komple tüm eğitimimiz (matematik fen dahil) İngilizce idi ve native hocalarımız vardı, özellikle speaking ve telaffuz konusunda gerçek native hocaların büyük katkısı oluyor. İngilizce öğrenebiliyor insanlar ama özellikle Türkler arasında çok yaygın olan 'Anlıyorum fakat konuşamıyorum' noktası sadece gerçekten doğru ve bol pratik ve doğru aksan ile çözülebiliyor. Yukarıda kendi içinde üç okulla alakalı fikirlerimi yazarken İDE'nin 'İngilizce'yi daha bir yaşamsal hale getiren yapısı' ile biraz daha öne çıktığını, ve yine Türk eğitmen kadrosunun da çok iyi olduğunu yazmaya çalıştım aslında. Bahçeşehir ile ilgili endişelerimi de ha keza yazdım. Uğur ise sadece fiyatı ile cazibe sahibi, eğitim kalitesi konusunda şüphelerim var, zira kimse bana neden Bahçeşehir 40 binken, aynı gruba bağlı Uğur 20 bin oluyor bunu açıklayamıyor. Havuzu yok diye sadece 20 bin ekleniyor olmasa gerek, mutlak suretle eğitmen havuzunda kendilerince daha iyi olanları Bahçeşehir'e görece daha kötü olanları Uğur'a gönderiyor bu kurum. Tüm bu yazanlar ışığında hala okullar içinde eğitmen kadrosunu 'açıklayan ve açık açık yazan' tek okul İDE. Ve bu benim çok hoşuma gidiyor. Pazarlık yapmıyor olmaları da bence alıcı tarafındaki ben, sen, o, hepimiz için değerli bir detay. Zira diğer okullarda aynı sınıfta yanyana oturan iki çocuktan biri 30'a diğeri 36'ya yazılmış olabiliyor aynı sene yazılmış olmalarına rağmen. Ben bu ahlaksızlığı pek sevmiyorum. Her ne kadar pazarlık herkesin hoşuna gitse de sizden daha iyi pazarlık yapan birinin sizden daha düşük alması her daim sizi o okuldan soğutur. 

Amacım yüksek ölçüde burada İDE ve Bahçeşehir Ümraniye'de veli olan ya da bu okullara hakim olan dostlardan fikir almak. Yoksa ne istediğimiz en başından beri çok belli, sadece bu isteklerimizi kağıt üstünde veriyoruz diyen okulların reelde bunu ne denli gerçekleştirebildiklerini öğrenme çabası bizdeki.


mermaid_77

Merhabalar,

Hem lokasyon hem de çevremizdeki gözlemler sonucunda biz Okan Koleji nde karar kıldık gibi. Kalite / bütçe dengemize ve belirli bir sistemi olan bir okul tercihimize uyuyor.

Bu okulda veli olan arkadaşlar varsa tecrübeleri çok degerli olacaktır,

Kolayliklar dilerim,orangewind
london

native hocalar ile gramerden önce konuşma öğrenılıyor tıpkı ıngılız bır cocuk gıbı.komsum ıngılız ve cocuk ılkokul 2 de şu anda hala ıngılızce yazma okumayı sökmüş degıl ama zaten native ve konusuyor.çocugumada bunu gordum once konustu.açı anaokulunda ıken her sabah 1 den 100 e dek ıngılızce saymak şarttı.ama önlerınde kalem kagıt yoktu.keystone da konusmayı çok ılerlettı aksan bile yaptı ama yazısı gerıde kaldı ama şimdi onuda tamamlıyor yanı tam bır native çocuk gıbı yol ızlıyor.çocuklarımız ılerde tam full gamer bılen ama konusamayan anlıyorumda konusamıyorum gıbı klasık lafları etmesınler.yani nativeler ıyı konusmayı, turk ıse ıyı gramerı öğretır gercegınden lütfen uzaklaşmayın. natıve derken ıran dan gelen lıtvanyadan gelen celta sahıbı genclerı kasdetmıyorum tabıkı.IB Liselerınden bahsetmıssınız yukarda tamamıyle katılıyorum.doga acarkent ve isteğin bazı kampuslerı  gıbı yada mef gıbı lısesınde daha çok var yazamadıgım,bazı sınıflarında ib program uygulayan okullar gercek bır dil kolejı gibiler.ve lısede eger cocugunuz köklu kolejlerı kazanamaz ise kesınlıkle bu ıb okullarına verin.en ıyı dıplomalarıda alsanız unıversıtede diliniz yoksa kapı dışında kalırsınız her zaman.Türkiye gerceği :(


ozyig

Okyanus Atasehir ve Mektebim Atasehir hakkinda bilgisi olan var mi? Fiyat ve okul saatleri calisan anne-babalar icin cok uygun.6:30 a kadar nobet sistemi var. Cevaplamak için Üye ol