2018-2019 ilkokul araştırmaları hk.

verkhoyansk soruyor: 10

Herkese merhaba. 2018-2019 eğitim-öğretim dönemi için ilkokul araştırması yapıyorum. Daha önce burada çeşitli okullar hakkında yapılmış yorumları okudum. Yorumlar kişiden kişiye çok değişkenlik göstermekle beraber tarihi oldukça eski olan yorumlar var. Siz değerli üyelerin de özellikle karşılıklı görüşme yapılmış ve gezilmiş okullar hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum. Başkalarından duyduğumuz bilgiler yerine bizzat tecrübe edinmiş üyelerden bilgi almak isterim.

Bu soruyu cevapla


896 Cevap


calve14

@mummymelo Bu arada söylediğim çamlıca subesi iiçin. diğerlerinde değişiklik olabilir.  müdür yrd cısı ile konuştum bu şekilde söyledi. 


mummymelo

anladım teşekkür ederim. tabi şube şube fark ediyor haklısınız


nerza

Halkali bahcelievler bakirkoy florya gunesli taraflari icin akademi sosyallik alanda dengede olan. Cocuklari okuldsn sogutmayacak bir okul ariyorum. Nereleri oneririsiniz acaba.


london

bilfen de ortaokulda arkadaşımın cocugu okuyor.kıtap forma toplam 6 bın tl tuttu dedı.inanılmaz bır fıyat bu.yemegı dusup uzerınden bursluluk sınavı var ancak arkadaşımın anlattığı sınav sonrası once yüzde 50 burs deyp yok ıstemıyoruz deyınce yüzde 70 olsun demısler

yıne yok eski okuluna gıdecek deyınce yüzde yuz ıcın konuşalım yonetımle demısler .sonra eskı okula kayıt olduğu ıcın arkadaşım gecen yıl 5 için çamlıca subesıne gerı donus yamamış ancak bu sene için 6 ya  geçerken bu kez atasehır subesıne gıtmısler oradan da yüzde 50 ındırım almış.ancak oradada 6 bın tl kıtap forma denılmıs oraya kayıt olmuşlar.cocuk su anda 6 da.gelecek yıl kesın 7 bın olur bu kıtap forma olayı.bıldıklerım bu kadar ama bu 70 bınler doğru delı fıyatlar

bu arada yukarıda bazı arkadaşların vakıf okullarına verın onlar tıcari amaç gütmezler yazıyor

çocuğunuz kac yasında bılmeme ama en cok tıcarethane onlardır cunku fıyatı 70-100 bın tl gosterıp o fıyat uzerınden burs verırler sızde ındırım aldığınızı sanırsınız.Türkiye nin hali bu.

mesela SEV üskudar amerıkan  taksıtlı fıyatı yemek harıc gecen yıl 92 bın tl ıdı.bunun  uzerınden burs verırler ve sınavı nısanda duyururlar mayısda sınav yaparlar  5-6-7 ye ogrencı alırlar.ortaokul bınası camlıcadadır her subeden 5 adet vardır.sınavda ıngılzce oturumu ayrıca 1 saat yapılır ve ıkı ayrı puan çıkar.ıngılızcesı ıyı olan cocugu alırlar .burası da vakıf tabıkı.burdan mezun olan çocuk lgs siz dırek sev lisesine geçiş yapar. herkese bol şans .


gcz

@london 

ben vakıfları söylerken ticari konuyla alakalı paraya ihtiyaç noktasından hareket ettim 

yani etrafımızda artık haberlere konu olacak şekilde özel okulların durumunu görüyoruz 

insanlar resmen yarı yolda kalıyor 

bu vakıf okullarının en azından kendi içerisinde maddi problemleri yok 

Ben belki 1 yılı bedavaya getiririz diye 4 yıllık ücreti nakit versem ne olur diye sordum öyle bir şey yok dediler 

yoksa sizin dediğiniz gibi elbette para kazanacaklar bu iş neticede eğitim olduğu kadar ticarette kendimizi kandırmanın manası yok 

ama bu okullarda en azından battımı çıktımı öğretmen parasını aldımı alamadımı gibi dertler yok 

kayıtla alakalı kayıt alabilmek gibi kaygı ben görmedim 

ama buyurun gidelim Bahçeşehir dahil veya dengi okullara veya yıllık ücreti 25-40 arası olan okullara 4 yıllık nakit ödemek istiyorum diyelim Sizce kaçı yok biz öyle istemiyoruz der ? 
blissy

merhaba herkese, bütün yorumları okudum ancak fenerbahçe koleji hakkında neredeyse hiç yorum yapılmamış

velisi olan, veya bilgi sahibi olan var mıdır acaba?


imlasz

Merhaba

Oğlumuz için okul arayışında ilk görüşmemiz Erkan Ulu Okulları ile oldu. Ne yazık ki internette okulla ilgili hiç yorum yok.  Erkan Ulu'nun ününün etkisi ile yarış atı yetiştiriyorlar, teog odaklı olarak biliniyorlar ama yinede gözümüzle görmek istedik.  Diğer velilerden dinlemek çok daha objektif tabi. Çocuğu Erkan uluda okuyan ve bilgi verebilecek olan var mı acaba?


calve14

@london Bilfen'in bursululuk sınavı yok diye biliyorum? Sadece kayıt kabul sınavı oluyor?itsup2u

Merhaba

Benim oğlum 1. Sınıfta ve Koç Lisesinde okuyor, anaokulunda kura ile girdi, fakat 2. Sınıfta almayı düşünüyoruz, bir kaç okul ile görüştük, herkesin ilk sorusu “insanlar girmek için can atıyor siz çıkmak için , neden “ oldu

Okulun kampüsü ve imkanları çok üst seviye, lise sınavına girmeyecek olması da bir bakış açısından iyi ama ben bir baba olarak kendimi kasıp okul parasını vermeye devam edebilirim ama çocuğuma başka imkan verememekten ve bunun çocuğumda oluşturabileceği etkilerden korkuyorum, ve 12 yıl daha aynı ekonomik şartlarımın devam etmesini garanti etmeliyim ki çocuğum 3 gün sonra bana veya ekonomik şartlarımda bir sorun olur ise aynı okula devam edebilsin

Bir diğer konuda Üniversite için Amerika odaklı olması, ben bugün 12 yıl sonra Amerikada hangi eyalete göndereceğimin planını yapmıyorum, o gün geldiğinde param var ise zaten gönderirim. O gün geldiğinde param yoksa Koç tan mezun olsa da Çok fark etmeyecek mecburen TR de okuyacak

Son takıntımda çocuğumun arkadasları ile bir “ En iyisine sahip olmak için tüketim challenge” ı içerisinde olmasını istemiyorum

Bu çelişkilerle BJK Kabataş okuluna baktık, henüz yeni ve zamana ihtiyacı var

Modafene baktık, tesis, kulüp ve etkinlikler sayesinde çok uygun görünüyor, fakat bu sitede okuduğum ve dışarıdan aldığım bazı yorumlar kafamı karıştırdı, 

Sezin randevumu aldım , onlada görüşeceğiz, Çekmeköy bölgesinde bakıyoruz

Anaokulunda kura çıkınca haliyle başka okul araştırmadık ve maalesef bu konuda çok tecrübemiz yok,

Modafen in spora olan ağırlığı, çocuğun mutlu olmasının ön planda olması ve akademik olarak da sadece sınav odaklı olmaması bizim hoşumuza gidiyor, ama işte Koç tan çıktığında bir daha geri dönüş kapısının da kapanıyor olması vicdanen  çocuğumun bir şansını elinden alıyor muyum dedirtiyor. 

Koç Lisesi, Modafen veya Sezin de okuyan çocuklarını anne babalar veya tanıdıkları bu okullarda okuyan insanlar var ise yorumlarını iletirlerse sevinirim (buradaki diğer iki okulun başlıklı konunun tamamını okudum)

Teşekkürlerarask

Arkadaşlar merhaba.

Bundan önce çok detaylı bir kaç inceleme yazmıştım ama vakitsizlikten en son yorumumdan bu yana gezdiğimiz okulları kısaca yazayım.

Küçük prens, denizatı ve ielev gezilerimiz oldu. Her üçü de fena okullar değil, denizatının okul tesisi hoşumuza gitmedi. Ayrıca Fin eğitim sistemi uygulanması, 2 yabancı dil konusuna çok fazla önem verilmesi gibi konular var, ülkemizin gerçekleri ile çok uyumlu olmadığını düşündük, ayrıca o kampüse öğrenci sayısı fazla, her sene minimum 9 şube açıyorlar.

Küçük prens Sancaktepe'de, okul tesis olarak güzel, yine aynı şekilde Fransızca-İngilizce konusu çok ön planda. Avantajı ortaokuldan sonra İstanbuldaki fransız kolejlerine belli oranda sınavsız geçiş imkanı var. Bir de lise sonrası Galatasaray Üniversitesi kendi iç sınavı ile belli miktarda öğrenciyi üniversite sınavı sonucuna bakmadan alıyor, oraya girme şansı olabilir. Ancak anlatıldığı kadarıyla öncelikleri ülkemiz sistemine göre değil, yurtdışında okuyacakmış gibi çocuk yetiştirmeleri.

Aynı şekilde İELEV'de tamamen yabancı dil ve Almanya diploma denkliği üzerine kurulmuş bir okul. Okul tesisi güzel yalnız oturduğum yere 12km mesafede sabah 8de ders başlıyor, küçücük çocuk çok erken kalkacak ve çok uzun bir yol gidecek, içimiz elvermiyor. Hoşuma gitmeyen bir detay ön kayıt öncesi öğrenci değerlendirmesi için 300TL istiyorlar, ve yazılsa da yazılmasa da alıyorlar. Parası önemli değil ama mantık olarak bu şekilde bir ticari yaklaşım bana ters geldi. 

Bu son saydığım okullardan en çok hoşumuza giden İELEV oldu bu arada ama işte yine yurtdışı hedefi konusunda şüphelerimiz var. Sonuçta daha önce gezdiklerimiz ile toplamda fikrimi söylemem gerekirse biz Sezin'e karar verdik gibi. Evimize 2 km mesafede, ders saatleri sabah 9 akşam 16:30 arasında. İyi bir ingilizcenin açamayacağı kapı yok diye düşünüyoruz. Yurtdışını hedeflemek için en azından ortaokul bitimine kadar beklemeye karar verdik. Sonrasında Almanca ya da fransızca bir koleje girebilir diye düşünüyoruz. Sezin akademik-sosyallik dengesini en iyi veren okul gibi geldi bize, geçen senelerdeki lise ve üniversite giriş sınavı başarıları küçümsenmeyecek seviyede (Bir bilfen değil ama biz düşünmedik orayı zaten). Bu arada fiyat olarak da önceki gezdiklerimiz ile birlikte en pahalısı IŞIK okulları ve Eyüboğlu, en ucuzu Denizatı, diğerleri eşit seviyede, ilkokul bu sene 65 civarında. Bir de aklımızı çelen önemli bir faktör de etrafta biraz araştırınca Sezin ile ilgili birinci ağızdan hep iyi şeyler duymamız oldu. Oğlumuzun çocuk doktoruna sorduğumuzda oturduğumuz yeri öğrenince biz seçenek söylemeden kendiliğinden Sezin'e versenize dedi (kendi çocukları bilfen'de okumuş, şimdiki aklım olsa Sezin'e verirdim dedi).

Sonuç olarak bizim arayışımız sona erdi, arayışta olan herkese kolay gelsin diyorum, gerçekten karar vermek çok zor. Hepinize iyi günler... Cevaplamak için Üye ol