2018-2019 ilkokul araştırmaları hk.

verkhoyansk soruyor: 10

Herkese merhaba. 2018-2019 eğitim-öğretim dönemi için ilkokul araştırması yapıyorum. Daha önce burada çeşitli okullar hakkında yapılmış yorumları okudum. Yorumlar kişiden kişiye çok değişkenlik göstermekle beraber tarihi oldukça eski olan yorumlar var. Siz değerli üyelerin de özellikle karşılıklı görüşme yapılmış ve gezilmiş okullar hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum. Başkalarından duyduğumuz bilgiler yerine bizzat tecrübe edinmiş üyelerden bilgi almak isterim.

Bu soruyu cevapla


968 Cevap


gcz

Öğrenci değerlendirmesi için 300 TL biz de ödedik 

ilk başta biz de yadırgadık ama mantıklı düşününce doğru 

netice de Alman tandanslı okul 

türkiye de bir mühendisten fiyat teklifi istenir fiyat verilir , Almanya da bir firmanın mühendisi size sadece fiyat teklifi verene dahi bunun bir bedeli olabilir atıyorum 300 Euro 

adamın mühendisi sana teklif vermek için çalışıyor , sipariş veya iş verip vermemenin bir önemi yok , ortada bir iş var ve bunun bedeli alınıyor 

deneme sınavı veya mülakat için 1-2 öğretmenini çocuğumuz için belli bir süre ayırıyor az veya çok mesai harcıyor 

bu 300 TL bunun bedeli , dur ben götüreyim çocuk bi girsin bakalım düşüncesinin de önüne geçme amaçlı olabilir 

bizim düşünce ve anlayışımıza ters gelsede sonradan düşününce gayet mantıklı geliyor bana açıkçası

sabah 8 olayı hakkında da şöyle düşünüyorum , ben İelev’e araç ile 30dk mesafede oturuyorum , her sabah 6:15 de çocuğu kaldırıyorum , evde kahvaltısını yaptırıyorum , 7 de evden çıkarıyorum , 7:30 da okula bırakıyorum 

akşam erken yatsın beni zerre kadar ilgilendirmiyor , becerebilirse iyi bir eğitim alır başarılı olur , beceremezse sabah erken kalkmak vs fazla yatsın inanın umurumda değil 

çocuk buna kendi karar verecek , 10 yaş bu kararları verebilmek için yeterli 

yine kendi çocuğum için kendi görüşlerim 


Ailily

Merhaba

itsup2u, “ En iyisine sahip olmak için tüketim challenge” ından endişelendiğinizi yazmışsınız. Bunu anasınıfı ve birinci sınıfta yaşadınız mı, yoksa olabileceğinden endişelendiğiniz için mi Koç'tan almak istiyorsunuz? 


arask

@gcz;

Önceki yazılarıma da bakarsanız her okul ile ilgili olumlu olumsuz görüşlerimi bildirdiğimi görebilirsiniz. İELEV ile ilgili olumsuz görüşlerime savunma yapmanıza gerek yoktu bana göre. Üstelik çok daha detaylı da yazabilirdim, başka olumsuz yönleri de vardı, onlara da tek tek cevap mı verecektiniz?

Beni vazgeçiren en önemli faktör bu okulun çocuğu tamamıyla yurtdışına hazırlıyor olması. Benim oğlum daha 4 yaşında, seneye anasınıfı, ondan sonraki sene de ilkokula gidecek. Liseden mezun olacağı tarih bundan tam olarak 14 sene sonrasına denk geliyor. O zaman ülke şartları ne olacak, benim maddi koşullarım ne olacak, döviz kuru ne olacak, yurtdışına gidecek gibi hazırlayıp bir de maddi imkansızlıktan gönderemezsem oluşacak kötü durumu da düşünerek o yolu seçmedim.

Ne olacak yurtdışına gönderemezsen Türkiye'de kalsın diyebilirsiniz. Ama o zaman da başka bir kriter devreye giriyor, yurtiçindeki sınav başarısı. Seneler içerisindeki liselere giriş ve üniversite giriş sınavları sonuçlarına bakabilirsiniz, İELEV'in öyle çok ahım şahım bir başarısı yok, örneğin geçen sene LGS sınavında ilk %1lik dilime sadece 3 öğrencisi girebilmiş 60 kişide, bana göre düşük. Muhtemelen zaten yurtdışına gideceğini düşünen çocukta rehavete sebep oluyor bu denli Almanya odaklı eğitim.

Herkesin okul seçiminde kendince kriterleri var, herkes içine en çok sinen okula gönderiyor. Ben daha Sezin'e de kayıt yaptırmadım bu arada, fanatikçe savunacak değilim, kesin oranın da bir defosu ya da insanların elemesine sebep olacak eksikleri vardır, genel olarak okul bana ve eşime uydu sadece.

Yeniden yazayım, buraya yazdıklarım kişisel fikirlerimdir, hiçbir okulla şimdilik bir bağım yok, ne ticari ne de veli olarak. Sadece gezdiğim gördüğüm okullarla ilgili yorum yazdım buraya da. Onun için benim yazdıklarıma savunma yapılmasına gerek yok.

Tekrar herkese iyi günler...


gcz

Savunmayla ne alakası var anlayamadım elbette İelev gibi okula öğrenci veren velinin derdi yurtdışı 

akredite okul , lgs ne ? Ne değil yanlış anlamayın ama umurumda değil 

3-4 senede farklı okullarda öğretilen İngilizceden daha iyi seviyede Almancayı neredeyse 3-5 ayda öğrendi çocuk tabi çocuğun yatkınlığı ayrı 

benim savunma gibi derdim olamaz çünkü yurt içi için düşünüyorsanız zaten İELEV i tercih etmemelisiniz , bana göre de mantıksız buyurun işte eleştirinin en büyüğü 

önce okulu araştırmanız gerekir , ne vaadediyor gidenler neden gidiyor , zaten her şey ortada , beklenti tamamen farklı 

İelevi öğreniyor , Alman okulu vs , iyidir güzeldir ,  bakıyor tutarı karşılarım , hadi göndereyim , hayır alakası yok , üniv , belki lise de çocuğa bay bay demeyeceksen  boşuna hiç gönderme 

buyurun işte savunma falan yok gördüğünüz gibi 

aksine bire bir sizin dediklerinizi destekliyorum 


orangewind

Geçen sene bu zamanlarda oğlumuz için okul arayışındaydık. Uzun araştırmalar sonucunda beklentilerimizle (ne olduğu geçmiş sayfalardaki yorumlarımda mevcut) en uygun okul olarak gördüğümüz İde'ye yazdırmıştık oğlumuzu. Bu yıl okul öncesi sınıfta, ilk dönem geride kaldı ve bugün ikinci yarıyıl başladı. Biz oldukça memnunuz okuldan. Okul tercihini yaparken hangi konulara dikkat ettiğimizi, neler aradığımızı ve İde'de bunlara nasıl karşılık bulabileceğimizi düşündüğümüzü uzun uzun yazmıştım. Hatta o zamanlarda İde'nin reklamını yapmakla suçlanmıştım burada, halbuki yaptığım şey bize bu seçimi yaptıran şeylerin (henüz tecrübe etmemiş olsak bile, umut anlamında, inandırıcılık anlamında) ne olduğunu yazmaktı. Geride kalan yarıyıl döneminin sonunda şimdilik gayet memnunuz. Oğlumuz da çok mutlu. Özellikle ilkokula gideceği okulun anaokulunda o son 1 seneyi geçirmesi kararımızın ne kadar doğru olduğunu da gördük. Daha önce 3 yıl Çağdaş Işığım Anaokulu'ndaydık ve oradan da çok memnunduk ve alabileceği her şeyi aldığını düşündüğümüz için yeni okula geçtik. Hem de dediğim gibi ilkokul araştırması yapmıştık biz aslında geçen sene. Ve ilkokuluna gitmesini istediğimiz okulun anaokuluna yazdırdık. Ocak ayı içerisinde de İlkokul 1 için erken kayıt avantajlı fiyattan kaydımızı yeniledik. Sınıfındaki diğer arkadaşları da kayıt yenilediler. 18 kişi eksiksiz devam edecekler İlkokul'da da. Yani sadece biz değil diğer veliler de memnun şimdilik. Herkese selamlar, benden güncel bilgiler bu şekilde. Sevgiler.arzubuse

Merhaba,

İlkokul için İtü Beylerbeyi hakkında bilgisi ya da velisi olan var mı?Cumartesi günü tanıtım günü vardı.Okulu genel anlamda çok beğendik. Oğlumun şuanki okulundan memnun değilim 3.sınıf için bir çok okul gezdik  evimize yakınlığı Okulun genel düzeni ve temizliği,öğretmen ve idari kadronun samimiyeti ,eğitimde sanata spora da önem vermeleri ,rehberlik ve öğretmenlerin kalitesi uzun yıllardır çalışan olmaları bize güven verdi.Bunun yanı sıra ortaokulu da devam ettirmek istediğimiz için lise ve ünv sınav başarısını da merak ediyoruz. Gezdiğimiz okullardan Eyüboğlu Çamlıca ‘nın fiyatı 72 bin ‘e geliyor çok beğendik ama maalesef çok pahalı.Bahçeşehir Çamlıca 41.900 fiyat verdi, tablet alınması zorunlu Dediler.Genel anlamda okulun fiziki koşullarını pek uygun bulmadık ve liste fiyatını 60 bin deyip bir anda düşmesi bize pek samimi gelmedi ve güven vermedi.Anabilim i çok beğendik sistemli ,düzenli temiz bir okul eğitim sistemi ve rehberlik destekli olması çok hoşumuza gitti ama evimize uzak kaldı .istek belde ‘yi genel anlamda beğenmedik ve eledik. 


Hayrullahs

2020-2021 öğretim yılı için okul araştırmasına bizde başladık, Anadolu yakasında bize yakın Irmak okulları ve eyüboğlu var. Eyüboğlu ile daha görüşmedim sadece biraz araştırma yaptım. Deneyimlerimi sizlerle de paylaşmak istedim. Özel Irmak Okullarına gittik gezdik dolaştık bilgi aldık. Seneye kontenjanlarının neredeyse dolduğunu öğrendik. Son 2-3 yıldır en geç mart ayında kontenjanlarının dolduğunu ve yer kalmadığını söylediler. Bu kadar ilgi görmesi çok dikkatimi çekti. Sanırım artık veliler önüne gelen her okula güvenmiyorlar. Son yıllarda epeyi özel okul kapandı. Ekonomik gelişmelerin yanında eğitim kalitesinin de etkisinin çok olduğunu düşünüyorum. Irmak okulların köklü bir geçmişi var, Yapı merkezi ve gençlik kültür hizmet vakfı kurmuş okulu. Yapı merkezinide araştırdım köklü bir firma yurt dışında ve yurt içinde çok büyük projelere imza atmışlar. Hatta şuan Çanakalle köprüsünü yapıyorlarmış. Kısaca okul bahçesi ve sınıfları güzel, sıcak geldi bize. Deniz kenarında olması çok hoşumuza gitti. Bazı dersleri deniz kenarında yaptıklarını söylediler. 

Şimdilik sizlerle paylaşabildiklerim bunlar... Umarım hepimizin her şey gönlünce olur.


ays

Merhaba,

Bahçeşehir  Dragos ile ilgili tecrubesi/bilgisi olan var mı acaba?Teşekkürler.smurfysmurf

Herkese merhaba,

Biz de gelecek yil icin anaokulu arayisindayiz.

Oncelikle Ugur Okullari Vadiistanbul subesi ilgili kisa tecrübemizi paylasayim: Okul maalesef beklentilerimizi karsilamiyor. Ogretmenler genc ve tecrubesiz, okul alt yapisi zayif. Burada devam etmeyecegiz gibi gorunuyor.

Gelecek yil icin evimize yakin alternatifler, Fmv Işık, Istek Vakfi ve Bahcesehir Etiler. Fmv Işık butce olarak zorlayacak gibi, Istek vakfinda ise ilkogretim sonrasi basari dusuk gibi bir resim var. 

Su an icin Bahcesehir Etiler'e daha yakin duruyoruz. Burasi ile ilgili yorumu/tecrubesi olan var midir aranizda acaba? Paylasirsaniz cok seviniriz.

Herkese kolayliklar dilerim.


gcz

Demin ekşi sözlükte sol başlıkta alev okulları gördüm 

Geçen yol görüşmeye de gittiğim bir okul olduğu için baktım ne var ne yok diye 

yorumların sildirildiğine dair ve bir şeyler oluyor falan yazılmış 

nedir ne değildir bilgisi olan varmıCevaplamak için Üye ol