Meç okulları

ISIKGUZELGOZ soruyor: 9

Oğlum önümüzdeki sene 5 yaş grubu hazırlık sınıfına başlayacak. Ardından da ilkokula. Dolayısıyla biraz gecikmeli d eolsak okul arayışındayız. MEÇ ile  geçen hafta görüştüm. Ana okulu küçük ama sevimli geldi bana. Okul bahçesi çok güzel.

Yalnız ilk okulu sadece resimlerinden gördüm ve beğenmedim. Yol kenarında ofis bina şeklinde bir yer. Oyun alanı yok gibi. 

Sadece ana okul olarak MEÇ'e gönderip ardından ilkokulu baka yerde okutmayı düşünüyorum. Doğru bir karar mı bilemedim.

Işık Lisesi ile görüştük bugün. Okul havası var, ana okulu için erken sanki... Ama anaokulu orada başlamazsanız bir daha girişi çok zor.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


AT9H6

Merhaba, 3 yıl önce yazmışsınız şuan çocuğunuz nerde okumaya başladı acaba? Biz de Işık ve mec arasında kaldık mec kosuyolu özellikle teşekkürler 


n11sa

 Merhaba @at9h6, siz Meç ile görüştüyseniz bilgi verebilir misiniz? Artıları eksileri, okulun fiziki yapısı, yabancı dil eğitimi vs.. Teşekkürler


AT9H6

Merhaba @n11sa Meç ile görüştük evet tabi her ailenin beklentisi çok farklı olabiliyor. Açıkçası bizim için ingilizce yabancı dil önemli bir konuydu. Meç'te günde 2 saat hazırlık sınıfta ilkokulda biraz daha fazla. Sınav kaygısı stresi olmadan okulu sevdiren bir eğitim istedim, anladığım kadarıyla böyle bir okul. MEÇ'in ilk önceliği meraklı çocuklar yetiştirmek soran sorgulayan özgüveni yüksek araştıran ve sorunun cevabını öğrenmek için mücadele eden bir çocuk yetiştiren. Tabi bümed çatısı altında olması çok önemli, oradaki akademik kadrodaki eğitimcilerden birçok konuda destek alabiliyorlar. Meç Moda ilkokul 2 'ye kadar Meç Koşuyolu Ortaokul dahil bir okul ve ileride lise'sinin de açılması planlanıyor. Meç Moda'nın bahçesi güzel ama işte oradan sonra illa koşuyolu'na geçmesi gerekyor. Koşuyolu'ndakinde de bahçe mevcut büyük çocuklar olabileceğinden zorbalığa karşı aynı anda ortamda bulundurmamaya dikkat ediyorlar. Bu arada hazırlık sınıfının kendi önünde küçük bir bahçesi var bir de Validebağ'a sık sık gidip hemen 2 dk mesafede ormanda açık hava dersler ve etkinlikler yaptığını anlattılar. O yüzden çocukların bot tulumları fln hep bulunuyormuş :) Orada maskesiz olabildiklerini bu da çocuklara iyi geldiğini söylenildi. Müzik odası, beden eğitimi salonu, drama için sahnesi, ve küçük bir havuzu mevcut. ( Havuz ile ilgili detaylı konuşamadım ama çocukların beden eğitiminde kullandığını eğitim aldıklarını söyledi) yemekler dışarıdan geliyor. Her zaman bir hemşire mevcut acıbadem'den gelen. Eğlenceli güzel bir okul çocukların mutlu olabileceği bir okul çok kalabalık değil. Ortaokul'da fransızca ayrıca eğitim alıyorlar. Sistemleri üzernden öğretmenleri ile görüşmeler yapılıp sorular sorulabildiğini söyledi bir sistemleri varmış. Güzel sıcak bir butik bir okul diyebilirim. Ama tam butikte değil büyüyen de bir tarafı da var. Siz nasıl bir okul istiyorunuz sizin görüştükleriniz bildikleriniz var ise ben de öğrenmek çok isterim çok teşekkürler


ISIKGUZELGOZ

merhaba, 

bu soruyu yazmamın üzerinde 3 sene geçmiş :)

Ana okulu için MEÇ i tercih ettim. Arnavutköy'deki yeri çok güzel ve çok memnun kaldık. Ancak araya pandemi girince baharıda okulun güzelliğini tam yaşayamadık.

İlkokul için İstek okullarını tercih ettim. MEÇ ilkokulu fazla butik ve bence veli baskısının yüksek olduğu bir yer. Devlet okuluna daha çok benzeyen özel bir okul tercih etmiş oldum.

Ek bir tavsiye: ilkokulda muhakkak okul - ev yakın olmalı.
n11sa

@at9h6 Detaylı cevabınız için çok teşekkürler, ben ilkokul 1 için henüz uzaktan araştırıyorum. İstanbul'da yaşamadığımız için şu an, önümüzdeki günlerde gelip görebildiğim kadar okulu görmeye çalışacağım. Sosyal olanakları iyi olan, yabancı dile çok önem veren, akademik olarak da çocuğa çok baskı yapmayan bir okul istiyorum. Umarım çocuklarımızın mutlu olacakları okulları buluruz :) Tek bir velinin bümed üyeliğinin olması indirim için yeterli oluyor mu biliyor musunuz peki?


ISIKGUZELGOZ

merhaba,

Anaokulunun yeri ve binası çok güzel. Eski bir binayı kullanıyorlar. Bahçesi de çok güzel. İlk okul için bir şey diyemem. Koşuyolundaki binası güzel görünüyor. Ama Leventteki pek iç açıcı değil.

Eğitim çok iyi, ne çok akademik ne de hafif..

Burs için bir velinin BÜMED üyeliği yeterli diye biliyorum. Ben bu imkanı kullanmıştım.


AT9H6

Merhaba,

evet 1 velinin bümed mezunu olması yeterli diye biliyorum :)


tmnt

Merhaba, biz de Koşuyolu kampüsü için hazırlık sınıfını düşünüyoruz. Acaba buranın daha tecrübeli velileri ingilizce eğitimi ile ilgili bilgi verebilirler mi? Yani hazırlık ve ilkokul düzeyinde çocuğun gerçekten ingilizceyi özgüvenle konuşabileceği bir sistem mevcut mu? Elbette her çocuk için geridönüş farklıdır ancak genel anlamıyla soruyorum. Gidip görüştüğümüzde @at9h6 nın detaylıca anlattıklarını dinledik biz de, çok da olumlu bir izlenimle ayrıldık. Pratikte de uygulanıyor mu anlatılanlar, özellikle ingilizce konusunda, bunu merak ediyorum. Herkes için en doğrusu olur umarım


yisik

Merhaba , sonraki yazınızda İstek vakfına gönderdiğinizi okudum. Ben de 5 yaşındaki kızım için İstek Vakfı Balmumcu ile görüştüm. Eğer cocugunuz orada okuyorsa deneyimlerinizi merak ettim.


Cevaplamak için Üye ol