yüzüme elleyerek uyuma

ebru_ela soruyor: 10

Bir ay sonra 3 yaşına girecek olan bir kızım var yaklaşık 19 aylıkken memeyi bıraktık o zamandan beri benim buruma dudaklarıma elleyerek uyuyor ne dediysem bir türlü bıraktıramadım denemediğim yöntem kalmadı, arkamı dönüyorum olmuyor, güzel konuşuyorum olmuyor bazen canımı öyle acıtıyorki canımın acısından ağlayarak yataktan kalkıyorum.Bu huyundan nasıl vazgeçirebilirim...

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


karadut

Saçla oynayarak uyuyan çocuklarına daha sonra peruk yani postij vererek çözüme giden , gidebilen iki anne tanıyorum...


NeslihanOz

Merhaba arkadaşlar, öncelikler yazdıklarınızı okuduktan sonra rahatladım. Çünkü benim kızımın da benzer bir özelliği var, ben hatta pedegogtan yardım almayı bile düşündüm.
Kızım 23 aylık olana kadar emdi. Eeee bu kadar geç memeden ayrılmasını kabullenmesi de bir o kadar geç olacak artık anladım. Her gece 2 saat uyumak için uğraşıyoruz, bazen daha geç kalıyor. Ben çözümü sen çok oynadığın için yara oldu dedim ve göz kalemi ile noktalar çizdim.
Noktalar orada olduğu sürece hiç ellemiyor, ama psikolojisi bozuluyor diye kendimi çok kötü hissediyorum. Allah hepimizin yardımcısı olsun.


yuksel_

Bizde de çok benzer bir problem var. Ben uyuturken ikimiz yanyana yatıyoruz ve yüzümü,ağzımı elleyerek dokunarak uykuya dalıyor ve 1 saati geçiyor uykuya dalma süresi. Ben ya uyuyakalıyorum ya da perişan vaziyette uyumasını bekliyorum. Bazen ayakta sallamamı kabul ediyor ama o da her zaman olmuyor. Eğer babasıyla uyursa ayakta sallanıyor ve 15-20 dk da uykuya geçiyor.
Ben ilk esnada yüzümü tutmasına izin veriyorum, hafif dalmaya başladığında elini elimin arasına alıyorum. Bazen sinirlenip geri koyuyor, mıncıklıyor, elliyor, bazen elimi tutuyor...Nasıl vazgeçireceğimizi ben de bilmiyorum maalesef. Elimi tutarak kendi yatağında uyusa, süper olacak.


NeslihanOz

Yukselcim aynen aynen. Baba ile ayakta uyumak en fazla 15 dk alıyor, benimle saatlerce sürüyor. Nadiren ayağımda uyursa yarım saatte uyuyor, o zaman kendimi çok şanslı hissediyorum.
Kendi kendine uyumaya nasıl alışacaklar bakalım :(


cadsiz

bizimki de saclarimla oynayarak uyurdu, hatta hala yakalarsa oyle yapiyor ama ben izin vermiyorum. basimi ortuyorum gece uyuturken, uyandiginda da yine ortup oyle gidiyorum.. ilk gunler cok agladi ama simdi alisti.. biraz sabretmek gerek.. simdi kendi saclariyla oynuyor ki onlar da iki tel zaten :) ya da esegi ve bebegi var onlari istiyor.
yalniz artik sunu anladim ki hergun baska bir numara cekiyor beni oyalamak icin, taviz vermezsem hemen uyuyor, en ufak bir tavizde de suyunu cikariyor..feray

yüksel  bu kadar aynılık olmaz sanki benim oğlumu uyutuyormuşsun gibi hissettim :))))


yuksel_

Bazı huy ve alışkanlıkların bu kadar benzemesi ne kadar garip. Demek ki gerçekten dönemsel bazı şeyler, yani biz bireysel olarak yanlış yapmıyoruz birşeyleri. Ben bazen bu hisse çok kapılıyorum çünkü.
Bir de çözüm öneren olsa :)))


feray

:)))) çözüm zaman galiba ; yada ben kendimi bu şekilde avutuyorum....
     o hisse bende çok kapılıyorum "sürekli ben mi yanlış yaptım" diyorum.. ancak bu siteye girip çektiğim sıkıntıları çeken başka insanlar gördüğüm zaman yanlışın bende olmadığını farkediyorum.biz annelerin kaderi bu olsa gerek :)
hepimize sabır diliyorumebruR

UYKUYA DALMA NESNESİ SİZ OLMAYIN!
Okul öncesinde uyumadan önce muhakkkak kitap okuyun. Bebekliğinden itibaren uykuya geçişte bir oyuncağı yastığı veya battaniyesi olsun: Siz uykuya dalma nesnesi olmayın.

Çoğu çocuk annesinin kulak memesini okşayarak, saçına dokunarak, yanağını tutarak uykuya dalıyor. Bu anne ile çocuğun yeterli derecede ayrılamamasına sebep oluyor. Uykuya dalmanın genelde çocuklar için çok da kolay birşey olmadığını bilelim. Çünkü tek başınalığını yoğun bir şekilde duyumsadığı bir alandır uyku. Ama gelişim için olmazsa olmaz bir alandır. Güven verici destekleyici olun. Çocuğun kaygı ve korkularından etkilenmeyin. Anlayış ve kabul gösterin, ama siz de kaygılanmaya başlamayın. Bu zincirleme reaksiyon doğurur. Olay kronikleşmeye doğru gidiyorsa gecikmeden bir uzmana danışın.

Biraz araştırayım dedim...
Anne olunca anladım dan alıntı


ebruR

DOKUNMA HİSSİ

Soysal, bebeklerin doğduğu günden itibaren bildiği ve tanıdığı yerlerde uyutulması gerektiğini ifade ederek, bunun bebeğin güven ortamında uyumasını sağlayacağını kaydetti. Yeni doğan bebeklerin “dokunma hissini” yaşamak istediklerini, bunun için yatakta gereken düzenlemenin yapılmasını öneren Soysal, şunları anlattı:

“Bebekler doğduktan sonra vücudu tamamen çevreleyen anne karnını özlerler. Bu nedenle bebekler yataklarında boşlukta kalmamalı, bir yere dokunabilecek şekilde yatırılmalıdır. Bunun için, yanına küçük bir yastık konulabileceği gibi, sırtı ona zarar vermeyecek bir yere yaslanabilir.”

hekimce.com

Acaba bunu mu atladık erken bebeklikte?Cevaplamak için Üye ol